Kultura, sztuka » Kultura

Wznowienie "Znaku wodnego" Brodskiego

Wznowienie "Znaku wodnego" Brodskiego
Zobacz więcej zdjęć »
Po siedemnastu latach wydawnictwo Znak wznowiło „Znak wodny” – znakomity esej rosyjskiego laureata Nagrody Nobla Josipa Brodskiego, poświęcony Wenecji

Po wyjeździe ze Związku Radzieckiego w 1972 roku, rosyjski poeta zamieszkał w Nowym Jorku, ale pod koniec każdego roku przyjeżdżał do Wenecji – miasta, które kochał.

A kochał tak bardzo, że kazał się tu pochować (zmarł w 1996 r.) – grób Brodskiego znajduje się na wyspie-wyspie San Michelle, nazywanej też Wyspą Umarłych.

Josip Brodski, czytamy na stronie Znaku, „fantasmagoryczny obraz ukochanego miasta zawarł w wierszach (dołączonych do tego tomu), a przede wszystkim w tytułowym eseju – pokazującym, iż w prozie bywał poetą równie wspaniałym jak w poezji. Włoskiemu wydaniu nadał tytuł Fondamenta degli Incurabili – „Nadbrzeże Nieuleczalnych”. Nazwa pochodzi od weneckiego nadbrzeża oraz położonego w pobliżu znanego szpitala. Brodski zawarł w niej świadomość zarówno nieuleczalnej choroby własnego serca, jak i swojej nieuleczalnej miłości do Wenecji – miasta równie chorego i skazanego. Nikt przedtem ani potem nie opisał go w sposób równie hipnotyzujący”.

W „Znaku wodnym” czytelnik znajdzie także „weneckie” wiersze Brodskiego oraz 16 kolorowych fotografii z Wenecji autorstwa Joanny Gromek-Illg.

SalonKulturalny.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »