Społeczeństwo » Społeczeństwo

Zabezpieczone interesy, czyli dlaczego warto skorzystać usług notarialnych

Zabezpieczone interesy, czyli dlaczego warto skorzystać usług notarialnych
Zobacz więcej zdjęć »
Notariusz powołany jest do dokonywania czynności notarialnych, którym strony powiązane są obowiązane czy ich celem jest nadanie im formy notarialnej. Czynności te mogą być dokonywane także przez zatrudnionego w kancelarii asesora notarialnego i mają one charakter dokumentu urzędowego.

Notariusz a depozyt notarialny

Notariusz w związku z dokonywaną w kancelarii czynnością posiada prawo do przyjmowania na przechowanie papierów wartościowych, dokumentów, pieniędzy czy danych na informatycznym nośniku danych. Możliwością wykorzystania instytucji prawnej jaką jest depozyt notarialny, jest zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży, gdzie obie strony ustalają termin, w którym kupujący zobowiązany jest wpłacić na rachunek notariusza cenę sprzedaży. Dzięki temu po zawarciu umowy sprzedaży sprzedający ma prawo otrzymać całą cenę sprzedaży z depozytu notarialnego. Depozyty pełni więc rolę zabezpieczenia interesów obu stron umowy sprzedaży.

Z przyjęcia dokumentu na przechowanie notariusz sporządza protokół, gdzie określone są warunki i dane osoby, dzięki czemu możliwe będzie wydanie dokumentu czy jego odpisu. Tak więc przyjęty dokument może zostać wydany tylko osobie wymienionej w protokole lub jej następcy prawnemu. Procedura ta wygląda dokładnie tak samo w przypadku przechowywania informatycznego nośnika danych.


Po co depozyt notarialny?

Depozyt notarialny jest coraz częściej wykorzystywanym sposobem płatności, a szczególnie w przypadku dużych transakcji. Dzięki zawartemu w protokole mechanizmowi wypłaty pieniędzy z rachunku depozytowego notariusza obie strony są prawnie zabezpieczone. Podczas zawierania umowy sprzedaży, sprzedający zyskuje pewność co do płynności finansowej kupującego, czyli posiadanej przez niego odpowiedniej kwoty. Sporządzony przez notariusza protokół bowiem potwierdza przyjęcie kwoty pieniężnej na przechowanie. Na jego podstawie wiadomo, komu i jaka kwota została złożona do depozytu oraz kiedy zostanie ona wydana, czyli po spełnieniu jakich warunków. Do wypłacenia całej ceny sprzedaży bezpośrednio na rachunek sprzedającego dochodzi dopiero po zawarciu umowy sprzedaży. Jeśli chodzi o opłatę za depozyt notarialny, to jest ona uzależniona od wysokości kwoty składanej do depozytu notariusza.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

not24

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »