Dom » Nieruchomość

Zachód kontra wschód Polski - krótkie porównanie rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości na zachodzie i na wschodzie Polski znacznie się różni. Jak bardzo? Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie, które wskazuje, w jakich aspektach widać największe różnice.

Pod uwagę wzięliśmy sytuację w miastach: Poznań, Wrocław i Bydgoszcz - przedstawiciele zachodniej Polski, a także Lublin i Białystok jako reprezentacja wschodniej części kraju.

Ceny
Jako pierwszy aspekt warto wziąć pod uwagę kryterium, którym kieruje się niezwykle dużo osób: cenę. Średnia cena dla poszczególnych miast stołecznych prezentuje się następująco:

Poznań - ok. 6 200 zł/mkw.
Wrocław - ok. 6 400 zł/mkw.
Bydgoszcz - ok. 5 050 zł/mkw.
Lublin - ok. 5 300 zł/mkw.
Białystok - ok. 4 900 zł/mkw.

Zgodnie z oczekiwaniami, najdroższe są mieszkania w Poznaniu oraz Wrocławiu. Bydgoszcz, pomimo dobrej lokalizacji i szybkiego rozwoju w ostatnich latach, nieco ustępuje Lublinowi wśród droższych lokalizacji. Wynika to głównie z tego, że stolica Lubelszczyzny konkuruje tylko z Warszawą oraz z Rzeszowem, natomiast Bydgoszcz m.in. z Toruniem, Poznaniem, Łodzią, Gdańskiem. Znacznie więcej osób migruje do Lublina, poszukując tam pracy i mieszkania. Najtańszy w zestawieniu jest Białystok, co nie dziwi. To najmniej rozwinięte miasto z wysokim stopniem bezrobocia.

Liczba inwestycji
A dokładniej, ile mieszkań i domów zostało oddanych do użytku w ubiegłym roku, w każdym z miast. Według danych GUS liczby prezentują się następująco:

Poznań - 4 069
Wrocław - 8 844
Bydgoszcz - 1 432
Lublin - 2 716
Białystok - 2 033

Oczywiście przoduje stolica Dolnego Śląska. Mieszkania we Wrocławiu cieszą się dużym popytem zwłaszcza wśród cudzoziemców oraz inwestorów, którzy popularność miasta wykorzystują w celach zarobkowych poprzez wynajem krótkoterminowy. O ponad połowę mniej nowych lokali oddano w Poznaniu. Na wschodzie liczby są porównywalne - ponad 2 tys., natomiast zaskoczeniem może być Bydgoszcz. Niestety tu popyt na mieszkania jest mniejszy, deweloperom nie opłaca się więc budować tak dużo nowych mieszkań, jak w Poznaniu czy Lublinie, nie wspominając nawet o Wrocławiu. 

Liczba pokoi
Jaka średnia ilość pokoi w mieszkaniach i domach dominuje w danym mieście? A idąc dalej, jak duże mieszkania cieszą się największą popularnością? Sprawdźmy:

Poznań - 2,82
Wrocław - 2,76
Bydgoszcz - 2,92
Lublin - 3,10
Białystok - 3,28

Tu widać wyraźnie tendencję, w której na zachodzie Polski przeważa popyt na niewielkie mieszkania - kawalerki i 2-pokojowe, choć rośnie również popularność 3-pokojowych. Natomiast średnia liczba pokoi w inwestycjach, w Lublinie oraz Białymstoku jest większa. Skąd to wynika? Chociażby z tego, że w tych rejonach powstaje wiele domów wielopokojowych, które zawyżają tę średnią. Ponadto tu nadal dominuje tradycyjna kultura zakładania większej rodziny, a co za tym idzie, nadal popularne są lokale 3- i 4-pokojowe.

Metraż
Wyżej przedstawione dane skłaniają nas do przypuszczenia, że na zachodzie kraju będą dominować niewielkie mieszkania, a na wschodzie duże domy. Czy tak jest rzeczywiście? Sprawdźmy na podstawie danych:

Poznań - 61,90 mkw.
Wrocław - 59,40 mkw.
Bydgoszcz - 63,30 mkw.
Lublin - 61,10 mkw.
Białystok - 72,30 mkw.

Jak wynika z powyższych danych, jedynie Białystok dość mocno odbiega od reszty. Tu wyraźnie widać tendencję do powstawania domów oraz dużych powierzchniowo mieszkań. W przeciwieństwie do stolicy Podlasia, w pozostałych miastach metraże te wynikają z dwóch kwestii. Pierwsza to wzrost popytu lokali o małej ilości pokoi, ale większych metrażowo. Przykładowo, coraz częściej średnia powierzchnia 2-pokojowego mieszkania mieści się w przedziale ok. 40-50 mkw. Druga natomiast wynika z prostej sytuacji, w której do średniej liczy się dużą ilość lokali o małych oraz lokali o dużych powierzchniach, np. kawalerek i domów jednorodzinnych. Niemniej wyraźnie zmienia się podejście poszukujących własnego M. Wolą oni kupić większe mieszkanie z dwoma lub trzema pokojami niż niewielką kawalerką. Idzie to w parze z sytuacją, w której społeczeństwo z dekady na dekadę staje się bogatsze finansowo.

Inwestycja czy cel indywidualny?
W jakim mieście najwięcej mieszkań przeznaczono na cele inwestycyjne (wynajem/sprzedaż), a w jakim na cele prywatne? Poniżej garść danych oraz komentarz!

Poznań - 90,6% - sprzedaż lub wynajem; 7,2% - cele indywidualne
Wrocław - 91,3% - sprzedaż lub wynajem; 2,1% - cele indywidualne
Bydgoszcz - 77,1% - sprzedaż lub wynajem; 6,2% - cele indywidualne
Lublin - 87,8% - sprzedaż lub wynajem; 5% - cele indywidualne
Białystok - 90,9% - sprzedaż lub wynajem; 7,5% - cele indywidualne

Tytułem wyjaśnienia: lokale oddane do użytku na cele sprzedażowe lub mieszkaniowe to lokale wybudowane przez firmy deweloperskie lub inne tego typu. Natomiast mieszkania i domy o przeznaczeniu indywidualnym powstają zazwyczaj siłami inwestorów indywidualnych, osób prywatnych.

Jak widać z powyższych, jedynie firmy deweloperskie w Bydgoszczy wybudowały znacznie mniej nowych inwestycji. Pozostałe dane w tym segmencie są mocno do siebie zbliżone. Analogicznie, sporą różnicę widać w ilości domów wybudowanych przez prywatnych inwestorów we Wrocławiu, a także w Lublinie, podczas gdy w pozostałych lokalizacjach ilość jest podobna. Najwięcej domów powstało w Białymstoku, co oczywiście nie dziwi - tu ceny mieszkań i budynków jednorodzinnych są do siebie zbliżone, a przede wszystkim - niskie. 

Gdzie żyje się najlepiej?
To pytanie jest oczywiście retoryczne, ponieważ zbyt wiele zależy tu od indywidualnych doświadczeń i preferencji mieszkańców. Niemniej w wielu ankietach co roku zwycięża Białystok z oceną jakości życia na poziomie niemal 100%. Jakie cechy tego miasta zostały wskazane jako najlepsze? Wszechstronny rozwój, bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój, ilość ścieżek rowerowych, duża ilość terenów zielonych, wysoka jakość edukacji, aktywność społeczna w rozwoju miasta - to główne z nich. Mieszkańcom nie przeszkadzała mniej rozbudowana infrastruktura miejska czy nawet dość wysoka stopa bezrobocia. Pod kątem inwestycji deweloperskich również ta lokalizacja wydaje się atrakcyjna ze względu na ceny mieszkań i domów. Niemniej pozostałe miejscowości przodują w innych aspektach, np. większych możliwościach rozwoju zawodowego i wyborze kariery.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RynekPierwotny.pl Portal Nowych Nieruchomości
http://rynekpierwotny.pl

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Cybulski 2018-07-07 17:12:50

    Najlepiej to żyje się we Wrocławiu :) A mieszkanie na wynajem jako inwestycja to dobry sposób na zarobek i lokowanie kapitału. Co prawda dużo łatwiej wynająć obecnie mieszkania dwupokojowe ale jak ma się duże (my mamy 4 pokoje) to też da się wynająć. Co prawda w trochę innej formie (dla studentów). DJN zarządza i aktywnie poszukuje dla nas najemców, zapewnia odpowiednią obsługę i bezpieczeństwo wynajmu (umowa + OC), wiec po naszej stronie jest to właściwie inwestycja bezobsługowa.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »