Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Zaczynasz intensywne treningi? Sprawdź stan swojego organizmu!

Zaczynasz intensywne treningi? Sprawdź stan swojego organizmu!
Zobacz więcej zdjęć »
Sport to zdrowie, ale tylko rozsądnie dawkowany. Jeśli chcesz uniknąć efektów ubocznych, rozpoczęcie intensywnych treningów powinno być poprzedzone badaniami.

Wraz z pierwszymi promieniami słońca na ulicach pojawiło się więcej biegaczy i rowerzystów. W siłowniach też wiele osób rozpoczęło treningi. Motywacje są różne: by zdążyć schudnąć przed latem, przygotować się do startu w zawodach, bo teraz aktywność fizyczna jest w modzie. Znajomi udostępniają na portalach społecznościowych zapis swoich treningów i udział w maratonach. W efekcie sami zaczynamy uprawiać sport, jednak nagły wysiłek fizyczny może być niebezpieczny dla zdrowia. Warto się przygotować do zmiany stylu życia, wykonać badania kontrolne i stopniowo zwiększać swoją aktywność fizyczną. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Do uprawniania sportu potrzebna jest nie tylko motywacja i odpowiedni sprzęt, ale przede wszystkim dobry stan zdrowia. Organizm jest zbiorem ściśle współpracujących ze sobą tkanek, komórek, narządów i układów, a nie tylko mięśni i tłuszczu, dlatego przed rozpoczęciem wzmożonych treningów zaleca się wykonanie zestawu badań kontrolnych. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób można ocenić ogólny stan organizmu, uzupełnić ewentualne braki np. żelaza czy magnezu i zredukować potencjalne zagrożenia. Takie kompleksowe podejście pomoże w ułożeniu planu efektywnego i równocześnie bezpiecznego treningu połączonego z niezbędną dla organizmu regeneracją.

Osoby, które amatorsko zajmują się sportem przy podjęciu regularnych i ekstremalnie ciężkich treningów powinny brać pod uwagę także inne aspekty swojego życia. Pogodzenie angażującej pracy zawodowej z obowiązkami domowymi i intensywnymi treningami jest wymagające. Systematyczna ocena stanu zdrowia obejmująca m. in. testy wydolnościowe i badania laboratoryjne, pozwala ocenić zasoby organizmu i kondycję sportowca, a także uniknąć lub wykryć na wczesnym etapie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. 

Wszystkim aktywnym sportowo zaleca się regularne wykonywanie badań kontrolnych, najlepiej 2-3 razy w roku. Badania laboratoryjne pozwalają ocenić, czy organizm jest gotowy do podjęcia intensywnego wysiłku fizycznego. Ból i skurcze mięśni nie zawsze są efektem ciężkiego treningu, mogą wynikać także z deficytu magnezu, witaminy 25OHD3 lub zbyt wysokiej aktywności kinazy kreatynowej. Brak motywacji i apatia to czynniki bezpośrednio związane z poziomem kortyzolu. Z kolei nadwaga to nie tylko błędy żywieniowe, ale nierzadko np. niedoczynność tarczycy oceniana dzięki pomiarowi stężenia TSH - mówi Małgorzata  Łukasik z Laboratoriów Synevo i dodaje: „Wyniki warto konsultować z lekarzem, najlepiej ze specjalistą medycyny sportowej”.

Sieć laboratoriów medycznych Synevo opracowała specjalne pakiety badań dedykowane osobom podejmującymi wyzwania sportowe.  Scanactive 1 basic umożliwia ocenę stanu organizmu eksponowanego na wysiłek fizyczny. Zestaw testów uwzględnia zwiększone obciążenie serca i mięśni w trakcie treningów, a jednocześnie pozwala skontrolować procesy metaboliczne, gospodarkę wodno-elektrolitową i funkcje poszczególnych narządów. Badania z tego pakietu mogą stanowić narzędzie do oceny sposobu odżywiania i ujawnić ewentualne niedobory. Scanactive 2 premium dodatkowo służy ocenie gospodarki hormonalnej i pozwala szerzej ocenić przygotowanie treningowe.

Badania zawarte w pakietach Scanactive pomagają ocenić ogólny stan zdrowia osób utrzymujących wysoką aktywność fizyczną. Zakres parametrów włączonych do poszczególnych pakietów został wybrany na podstawie wyników autorskiego projektu badawczego, wieloletniego doświadczenia grona lekarzy i diagnostów laboratoryjnych oraz aktualnych doniesieniach z zakresu medycyny sportowej. Projekt badawczy realizowany przez sieć Laboratoriów Medycznych Synevo przy współpracy z Akademią Triathlonu miał na celu rozpropagowanie wśród triathlonistów wiedzy z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, jej użyteczności w medycynie i utrzymaniu zdrowia. Miłośnicy triathlonu na podstawie wyników szczegółowych badań mogli lepiej poznać możliwości organizmu oraz zobaczyć: jak trening wpływa na ich parametry krwi, jak uprawianie tej wymagającej dyscypliny sportu wpływa na organizm, jakie daje korzyści, ale również jakie może nieść zagrożenia, jeżeli nie przestrzega się podstawowych zasad związanych ze zdrowym odżywianiem i regeneracją. Ta wiedza jest przydatna przy opracowaniu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości sportowca spersonalizowanego treningu. Podczas projektu badawczego „Triathlon pod mikroskopem” Laboratoria Synevo objęły opieką w zakresie diagnostyki medycznej grupę 45 sportowców amatorsko trenujących triathlon. Badania laboratoryjne były prowadzone podczas całego sezonu treningowego (przygotowania, udział w pierwszych w Polsce zawodach na licencji światowej organizacji Ironman, regeneracja po okresie startowym).
Więcej na ten temat: www.synevo.pl/scanactive



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agencja Społem
http://agencjaspolem.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »