Rozrywka » Sport

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w trakcie zimowych szaleństw

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w trakcie zimowych szaleństw
Zobacz więcej zdjęć »
Narty, snowboard jazda na łyżwach – zima to dla wielu osób czas sportowych szaleństw.

Choć ruch na świeżym powietrzu może mieć zbawienny wpływ na organizm każdego z nas, to właśnie w tym okresie znacząco zwiększa się ryzyko doznania kontuzji i urazów. O tym, jak bezpiecznie i na sportowo wykorzystać zimę, podpowiada lek. med. Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog w Centrum Medycznym Damiana.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nie zapomnij o rozgrzewce

Rozgrzewka to podstawowy i obowiązkowy element przed każdą sportową aktywnością, nie tylko w zimie. To również jeden z najczęściej pomijanych kluczowych składników odpowiedniego przygotowania organizmu.  To duży błąd,  bo rozgrzewka zapewnia dotlenienie organizmu, stabilizuje struktury mięśniowe, wzmacnia oraz uelastycznia stawy i więzadła. Dzięki temu są lepiej chronione przed możliwymi zerwaniami, skręceniami czy nawet złamaniem – wyjaśnia specjalista ortopeda-traumatolog Damian Zaborowski.

Jednak nawet odpowiednie przygotowanie nie wyeliminuje całkowicie ryzyka urazu lub kontuzji, zwłaszcza w zimie. Szalejąc na górskich stokach czy nawet spacerując po śliskim chodniku łatwo nabawić się problemów. W przypadku jazdy na nartach lub snowboardzie, przygotowanie ciała do sezonu powinno zacząć się zdecydowanie wcześniej niż na kilka minut przed planowanym zjazdem. Warto w tym celu zadbać zarówno o wydolność organizmu np. poprzez interwałowe treningi wytrzymałościowe, jak i wzmocnić partie mięśniowe – szczególnie nóg i korpusu (np. robiąc w domu przysiady czy jeżdżąc na rowerze). Kiedy już staniemy u podnóża stoku i zapniemy narty, dobrze jest rozgrzać mięśnie i stawy. Można to zrobić np. truchtając przez 15-20 minut, wykonać krążenie ramion, bioder, kolan, stawów skokowych oraz kilka ćwiczeń rozciągających.

Groźna wywrotka na stoku – co dalej?

Jeśli podczas naszych zimowych szaleństw, dojdzie do urazu lub kontuzji – warto wiedzieć, co powinniśmy zrobić w danej sytuacji. Do najczęstszych sportowych urazów należą m.in. uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego (zwłaszcza krzyżowych i pobocznych) czy dolegliwości związane z upadkami jak stłuczenia czy wybicia barku. Często mamy do czynienia także z urazami przeciążeniowymi mięśni, ktore są związane z niedostatecznym przygotowaniem kondycyjnym.

Kontuzje charakteryzują się bólem, który utrudnia wykonywanie danego ruchu np. ruszanie kolanem czy podnoszenie rąk. Może pojawić się również obrzęk stawów oraz krwiaki. Gdy dojdzie do urazu konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań, które uśmierzą ból i pozwolą powrócić do pełnej sprawności. Pomoże nam w tym metoda PRICEMM. Jest bardzo prosta w zastosowaniu i skuteczna w momencie pojawienia się bólu i stanowi niejako ściągawkę, co możemy zrobić w przypadku urazu. Protokół PRICEMM to zbiór kilku czynności, które mogą być wykonane bez specjalistycznego sprzętu i wiedzy.

W przypadku wystąpienia kontuzji miejsce należy unieruchomić. Konieczne jest także ograniczenie ruchu kończyny do 48 godzin. W cięższych przypadkach ten czas wydłużyć się może nawet do 4 dni. Miejsce urazu powinno się jak najszybciej schłodzić przez około 20 do 30 minut. Ważne, aby nie robić tego bezpośrednio na uraz i z przerwami 2-godzinnymi. Pomoże to zmniejszyć obrzęk, ból i stan zapalny. Po schłodzeniu należy ciasno zabandażować kończynę w kierunku od serca i unieść ją powyżej jego linii by zmniejszyć obrzęk. W razie potrzeby stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy jednak pamiętać, że jeżeli ból nie ustępuje, zawsze powinniśmy skonsultować się z lekarzem by wyeliminować poważniejsze urazy  – dodaje lek. med. Damian Zaborowski.

Kolejnym etapem jest wprowadzenie fizykoterapii i terapii manualnej. W przypadku nieskomplikowanych urazów, specjaliści rekomendują np. zabiegi rehabilitacyjne, krioterapię, terapię laserową, ultradźwięki czy leczenie za pomocą rezonansu magnetycznego w systemie MBST, który od niedawna dostępny jest również w Polsce. Nowoczesnym osiągnięciem obecnej ortopedii są popularne w ostatnich latach także terapie regeneracyjne, jak Odmładzanie Stawów.

Profilaktyka i regeneracja w jednym

„Odmładzanie stawów” to nowoczesne terapie regeneracyjne, które znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Sprawdzą się one nie tylko w przypadku doznanej kontuzji, ale także gdy doskwiera nam np. choroba zwyrodnieniowa stawów, problemy związane z biologicznym starzeniem się, czy dolegliwości powstałe na skutek wykonywanej pracy zawodowej (np. problemy z kręgosłupem przez m.in. długotrwałą pracę przy komputerze). „Odmładzanie stawów” przeznaczone jest dla osób aktywnych, które chcą zadbać o swoje zdrowie, ale także dla sportowców chcących poprawić wyniki sportowe. Terapia pozwala zabezpieczać stawy i przygotowywać je na przyjmowanie zwiększonych obciążeń np. podczas uprawiania sportu lub regularnej aktywności fizycznej. Profilaktyka jest bardzo ważna.

Terapie regeneracyjne zabezpieczają stawy przed kontuzjami, dbają o ich prawidłowe odżywienie a także potrafią odbudowywać już „zużyte” stawy. Ich celem jest również minimalizowanie negatywnych skutków urazów, a także przyspieszenie leczenia kontuzji i skrócenie  czasu rekonwalescencji. Współczesna medycyna daje nam wiele zaawansowanych metod leczenia stawów. Wielu ekspertów ceni terapie regeneracyjne z zastosowaniem m.in. komórek macierzystych i regeneracyjnych technologią Cytorii. Do niedawna, ta metoda była dostępna wyłącznie w ośrodkach naukowych a teraz mogą korzystać z nich również pacjenci Centrum Medycznego Damiana.

Ta technologia pozwala zregenerować zużytą chrząstkę stawową oraz inne struktury wewnątrzstawowe. Z kolei zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego Systemem Angel wykorzystywane są w przyspieszeniu leczenia kontuzji sportowych jak naderwania, choroby ścięgien, entezopatie. Stanowi doskonały zabieg profilaktyczny dla osób aktywnych i sportowców. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przyspiesza procesy gojenia. Medycyna regeneracyjna bardzo rozwinęła się w ciągu ostatnich lat. Jednak bardzo wielu pacjentów wciąż przychodzi do ortopedy gdy choroba zwyrodnieniowa jest bardzo zaawansowana i wymagana jest już operacja np. wstawienie endoprotezy. Dlatego warto dbać o swoje stawy i regularnie kontrolować ich stan. Dzięki temu możemy dłużej cieszyć się sprawnością bez bólu. Zaletą programu Odmładzania Stawów jest indywidualne dopasowanie niezbędnych terapii do potrzeb pacjentów – wymienia lek. med. Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog w Centrum Medycznym Damiana.

odmladzaniestawow.pl. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »