Firma » Praca

Zadbaj o wizerunek w sieci

Żyjemy w czasach, w których Internet stanowi bardzo ważny element naszego życia zawodowego i prywatnego. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez odwiedzenia ulubionej strony internetowej, forum czy kontaktu z przyjaciółmi za pomocą portali społecznościowych.

Musimy przy tym pamiętać, że to, jak prezentujemy się w Internecie może mieć wpływ na naszą przyszłość.

Kilka lat temu pracodawca, który chciał pozyskać informacje na temat kandydata sięgał po telefon i dzwonił do poprzedniego przełożonego. Dzisiaj Internet pozwala na sprawdzenie kandydata zaraz po otrzymaniu jego CV. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową imię i nazwisko, by uzyskać kilka lub kilkanaście poszukiwanych linków. Dlatego należy zadbać o to, co na nasz temat znajdzie rekruter i przyszły szef.

Bądź profesjonalny

„Pierwszym krokiem, od jakiego powinniśmy zacząć kreowanie naszego wizerunku jest założenie "profesjonalnego" adresu email. Najlepiej, by zawierał on imię i nazwisko, bądź samo nazwisko, a domena powinna być neutralna” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Adresy typu misiaczek@, buziaczek@, czy wielbicielkraglosci@ może być zabawny, ale nie nadaje się do kontaktów biznesowych.

Kolejnym etapem budowy internetowego wizerunku jest stworzenie swojego profilu w serwisie rekrutacyjnym, takim jak monsterpolska.pl. Warto dokładnie przemyśleć poszczególne rubryki poświęcając na to więcej niż kilka minut. Uważne wypełnienie pól z zakresu wykształcenia i doświadczenia, wpisanie słów kluczowych, a także przygotowanie odpowiedniego podsumowania naszej kariery mogą stanowić o tym, czy rekruterzy znajdą nas wśród tysięcy innych zarejestrowanych osób.

Zdjęcie w profilu zawodowym nie jest niezbędne, ale ułatwia kontakt, pozwala łatwej zapamiętać osobę, a także ułatwia późniejszą rozmowę. Zdjęcie powinno być uśmiechnięte i sympatyczne, takie które nastraja pozytywnie do rozmowy. Kandydat nie musi występować na nim w garniturze, ale zdjęcia z imienin kolegi, czy z wakacji na plaży nie jest zbyt dobrze widziane.

Wizerunek w social mediach

Wędrując po Internecie, dołączamy do różnych forów - grup zainteresowań. W większości występujemy na nich pod wybranymi nickami, niemniej wiele osób rejestruje się na nich podając ten sam adres email, który widnieje w ich CV lub w profilu zawodowym. W ten sposób można łatwo odnaleźć miejsca, w których bywają, a także ich wypowiedzi i komentarze.

Wielu z nas ma swoje konto na najpopularniejszym portalu społecznościowym na świecie – na Facebooku. Jest to dla pracodawcy idealne źródło informacji o kandydacie. Dlatego musimy dbać o swój profil tak, jak chcielibyśmy by przyszły pracodawca nas widział. Nie ważne, że w tym momencie, być może mamy pracę, nigdy bowiem nie wiemy kiedy ktoś odwiedzi naszą stronę.

Jeśli nie chcemy, by wszyscy mieli dostęp do naszych prywatnego życia prowadzonego na Facebooku, warto pomyśleć o zmianie ustawień naszego konta. Możemy bez problemu zablokować dostęp do naszych zdjęć oraz wpisów.

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o swój wizerunek na Facebooku, jest aplikacja BeKnown. Pozwala ona budować sieć kontaktów zawodowych, oddzielając je tym samym od tych prywatnych. Dzięki innowacyjnym właściwościom aplikacji możemy wyszukiwać ogłoszenia o pracę i kontaktować się z pracodawcami bez konieczności opuszczania naszego ulubionego portalu społecznościowego.

W dzisiejszej technologii wyszukiwania informacji brak dbałości o to, co pokazują o nas wyszukiwarki internetowe, może nas kosztować wymarzone stanowisko, więc warto dokładnie przemyśleć prezentację własnej osoby w wirtualnej przestrzeni.

 

Informacje dodatkowe:

monsterpolska.pl (Monster Worldwide Polska Sp. z o.o.) to część największego na świecie serwisu kariery monster.com. W Polsce firma jest obecna już od 1999 roku, wcześniej jako jobpilot.pl.  Celem monsterpolska.pl jest ułatwienie kontaktu pomiędzy prężnie rozwijającymi się firmami a profesjonalistami. Pracobiorcom, serwis monsterpolska.pl oferuje możliwości rozwoju i kierowania swoją karierą zawodową. Pracodawcom ułatwia poszukiwanie wykwalifikowanych kandydatów. Jest to możliwie dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym usługom, usprawniającym proces rekrutacji.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MonsterPolska.pl
http://monsterpolska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »