Dom » Budownictwo

Zakup ciepłych drzwi wejściowych. Porady i wytyczne

Zakup ciepłych drzwi wejściowych. Porady i wytyczne
Zobacz więcej zdjęć »
Drzwi zewnętrzne chronią nasz dom przed wieloma czynnikami, takimi jak nadmierny hałas, nieproszeni goście oraz mroźna temperatura. Warto wnikliwie przemyśleć ich zakup, ponieważ prawidłowo dobrane znacząco podniosą warunki mieszkaniowe całego budynku.


W jaki sposób sprawdzić poziom termoizolacji drzwi?


Mnogość produktów na rynku stolarki otworowej utrudnia wybór tych właściwych dla nas drzwi wejściowych. Znajomość pojęcia: współczynnik przenikania ciepła (U) znacząco ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji. Wartość wspomnianego współczynnika stanowi podstawową informację, której należy się bliżej przyjrzeć podczas zakupu drzwi zewnętrznych. Im wyższa wartość współczynnika, tym więcej ciepła przedostaje się na zewnątrz budynku przez drzwi. Co to oznacza w praktyce? Drzwi o wysokim poziomie termoizolacji to drzwi posiadające niską wartość współczynnika przenikania ciepła.


Współczynnik przenikania ciepła a prawne wytyczne


Do końca roku 2020 współczynnik przenikania ciepła według prawnych wymagań nie mógł przekraczać 1,5 W/(m2K). Od początku bieżącego roku 2021 wytyczne uległy zmianie. Aktualna wartość współczynnika przenikania ciepła drzwi zewnętrznych nie może przekroczyć 1,3 W/(m2K). W budownictwie pasywnym jest ona jeszcze niższa i wynosi raptem 0,7-0,8 W/(m2K).

Dbanie o środowisko naturalne jest obecnie niezwykle istotne, dlatego producenci drzwi zewnętrznych kładą duży nacisk na trzymanie się prawnych wytycznych oraz produkcję drzwi o bardzo wysokich parametrach termoizolacyjnych.

 

Drzwi zewnętrzne dostępne na rynku


Drzwi zewnętrzne aluminiowe Nitus są dostępne w trzech różnych systemach o odmiennych parametrach. Aby lepiej zrozumieć właściwości konkretnych modeli i precyzyjniej dobrać produkt pod własne potrzeby, przyjrzyjmy się bliżej każdemu z systemów.

Drzwi aluminiowe z panelem obustronnie nakładkowym


Najlepsze parametry posiadają drzwi wejściowe z panelem obustronnie nakładkowym. Grubość ich profilu wynosi 90 mm lub 75 mm. Skrzydło obustronnie pokryte jest okładziną aluminiową. Z zewnętrznej strony jej grubość wynosi 3 mm, natomiast po wewnętrznej stronie 2 mm.  Kluczowa wartość, czyli współczynnik przenikania ciepła zapewnia możliwość stosowania drzwi w budownictwie pasywnym, ponieważ wynosi od 0,8 W/(m2K). Wysokie właściwości termoizolacyjne gwarantuje przede wszystkim szeroka warstwa pakietu termoizolacyjnego, sięgająca 90 mm lub 75 mm w zależności od wybranego profilu.

Drzwi wejściowe jednostronnie nakładkowe


Niewiele niższe parametry posiadają drzwi wejściowe jednostronnie nakładkowe. Współczynnik przenikania ciepła osiąga wartości wynoszące od 1,0 W/(m2K), co pozwala bezproblemowo zmieścić się w prawnych wytycznych ustalonych od bieżącego roku 2021. Drzwi zbudowane są z profili o dwóch szerokościach: 90 mm lub 75 mm oraz pakietu termoizolacyjnego o grubości 58 mm w standardzie. Zewnętrzne skrzydło pokrywa 3-milimetrowa płyta aluminiowa, natomiast od wewnętrznej strony 2-milimetrowa płyta umieszczona jest wewnątrz ramy.

Drzwi zewnętrzne z panelem wsadowym


Głębokość profili aluminiowych w drzwiach wejściowych z panelem wsadowym jest dostępna w trzech wymiarach: 90 mm, 75 mm lub 65 mm. Okładzina z blachy aluminiowej o grubości 1,5 mm znajduje się wewnątrz ramy zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie skrzydła drzwi. Wartości współczynnika przenikania ciepła pozwalają na użytkowanie drzwi zgodnie z prawnymi wymogami, ponieważ wynoszą od 1,1 W/(m2K).

Poprawny montaż drzwi zewnętrznych


Nie tylko wybór odpowiedniego modelu drzwi jest istotny dla zachowania termoizolacji wewnątrz domu na odpowiednim poziomie. Równie ważna jest prawidłowa instalacja drzwi zewnętrznych ze szczególnym naciskiem na właściwe zabezpieczenie połączenia ościeżnicy z murem. Najlepszym kierunkiem będzie montaż przy użyciu dedykowanych taśm, co pozwoli uniknąć ryzyka powstawania mostków termicznych.

Przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a murem wypełniamy wysokiej jakości pianką poliuretanową. Dodatkowo wzbogacamy montaż specjalnymi taśmami, które pomogą uregulować przepływ pary wodnej, zapobiegając powstawaniu wilgoci w warstwie izolacji termicznej. Po wewnętrznej stronie najlepiej zastosować taśmę paroizolacyjną, natomiast po zewnętrznej taśmę paroprzepuszczalną.

RADA EKSPERTA: Pianka poliuretanowa w żadnym wypadku nie powinna mieć kontaktu z wodą, ponieważ może to spowodować obniżenie parametrów izolacyjnych i uszczelniających. 

***

Firma Nitus specjalizuje się w produkcji segmentowych bram garażowych i przemysłowych. Producent w swojej ofercie posiada również stolarkę aluminiową, przeciwpożarową i PVC, rolety zewnętrzne, wewnętrzne, moskitiery oraz komórki lokatorskie. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Jurków (pow. brzeski, woj. małopolskie). Więcej informacji na stronie internetowej: www.nitus.pl.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »