Społeczeństwo » Społeczeństwo

Zalety i wady LAT - Living Apart Together

Zalety i wady LAT - Living Apart Together
Zobacz więcej zdjęć »
Zalety i wady LAT - Living Apart Together Razem, ale osobno? Każdy związek przechodzi przez etap LAT, czyli Living Apart Together - bycie w intymnym związku, lecz mieszkanie osobno, kiedy partnerzy nie są jeszcze gotowi na dzielenie ze sobą domu. Zwłaszcza mężczyźni boją się utraty wolności.

Kiedy związek jest jeszcze w początkowy etapie, partnerzy nie zamieszkują ze sobą - obie strony nie chcą dopuścić do zbyt szybkiej konfrontacji swoich singielskich przyzwyczajeń. Jednak zupełnie innym układem partnerskim jest wybranie LAT jako formy trwałego związku małżeńskiego przez pary z długim stażem.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czym jest LAT - Living Apart Together?

LAT (Living Apart Together) jako alternatywa dla klasycznego małżeństwa to opcja preferowana przez silnych indywidualistów i osoby dojrzałe emocjonalnie, darzące się bezgranicznym zaufaniem - taką definicję znajdziesz na niemal każdym forum dla mężczyzn.

Chociaż przeciwnicy LAT twierdzą, że pary mieszkające osobno zostawiają sobie furtkę - łatwiej zakończyć małżeństwo bez wspólnego mieszkania czy zobowiązań finansowych - o tyle zwolennicy LAT twierdzą, że w ten sposób chronią związek przed powolnym mordowaniem go rutyną.

Kto wybiera LAT - Living Apart Together?

Na życie w układzie partnerskim LAT decydują się zarówno osoby młode, jak i starsze. Mimo znacznej różnicy wieku i dwudziestolatkowie, i pięćdziesięciolatkowie znajdują w układzie Living Apart Together plusy. Można powiedzieć, że kierują się bardziej rozumem niż sercem, kochając partnerów, ale myśląc przede wszystkim o swoich indywidualnych potrzebach, które mogłyby być tłamszone przez wspólne mieszkanie razem.

Dlaczego pary i małżeństwa wybierają LAT - mieszkanie osobno?

Partnerzy decydujący się na układ LAT cenią sobie prywatność i wolność mimo spotykania się z drugą połówką. Obawiają się także rutyny, która mogłaby zabić do tej pory ekscytujący związek. Porozrzucane skarpetki, brudne naczynia w zlewie, sprzeczki o robienie obiadów i pretensje o wyjście z kolegami na piwo czy z koleżankami na wino - układ Living Apart Together pozwala na uniknięcie tych sprzeczek, które - choć w wielu przypadkach bezsensowne i przyziemne  - potrafią zatruwać relacje.

Małżeństwa mieszkające osobno nie zaprzeczają, że często u siebie nocują, lecz dzięki temu czują się jak za dawnych lat, kiedy ekscytowali się każdą randką z chłopakiem czy dziewczyną. Układ mieszkania osobno w związku pomaga im zachować jego świeżość i swoją wolność. Nie czują oni żadnej smyczy ani presji, a w dodatku zapobiegają spowszednieniu relacji. Nie widzą się też tak często, jak partnerzy mieszkający razem, więc bardziej doceniają wspólnie spędzony czas. Jak podkreślają - do uczciwego układu LAT potrzebne jest jednak szczere, bezgraniczne zaufanie.

Wady LAT - jakie minusy ma mieszkanie osobno?

Przeciwnicy LAT twierdzą, że osoby żyjące w LAT przedłużają wyidealizowany wizerunek związku i tak naprawdę nie poznają wszystkich zalet i wad partnerów, nie mieszkając ze sobą na stałe. Jednak jeżeli w układzie LAT funkcjonują małżeństwa z wieloletnim stażem, trudno mówić o tym, że nie zdążyli się poznać.

Czego nie widzi, to go nie zaboli? Krytycy LAT uznają układ osobnego mieszkania w związku za doskonałą okazję do zdrady. Mąż mieszkający bez małżonki nie kontroluje jej działań tak samo, gdyby mieszkali razem. Łatwiej okłamać partnera czy partnerkę na temat swoich wyjść z domu i powrotów. Jednak i ten argument łatwo obalają małżeństwa w formie Living Apart Together - mieszkanie razem wcale nie zapobiega przecież zdradom. Jeżeli partner lub partnerka chce zdradzić, i tak to zrobi - poświęci tylko więcej wysiłku na ukrycie swojego występku.

LAT zwykle dobiega końca, kiedy na horyzoncie związku pojawiają się dziecko, które powinno być wychowywane w równym stopniu zarówno przez matkę, jak i ojca. Dziecko w układzie LAT przypominałoby dziecko rozwodników, mające określony czas na spotkania zarówno z matką, jak i ojcem. Nie zrozumiałoby, czemu mama i tata mieszkają osobno, a tak widziany związek od najmłodszych lat mógłby wpłynąć negatywnie na relacje potomka w już dorosłym życiu.

Dlatego układ Living Apart Together funkcjonuje nie tylko jako przygotowanie do mieszkania razem jeszcze na początku związku, ale też jako etap po ślubie, kiedy małżonkowie nie chcą wyprowadzać się z obecnych mieszkań (czy też domów rodzinnych), a wspólne cztery kąty chcą już dostosować do przyszłych potomków. Chociaż jak udowodnili Helena Bohnam Carter i Tim Burton - małżeństwo LAT z dwójką dzieci jest możliwe, choć oni sami mieszkali w dwóch domach praktycznie drzwi w drzwi.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

SamczySamiec

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »