Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Zapalenie jąder i najądrzy

Zapalenie jąder i najądrzy
Zobacz więcej zdjęć »
Jeśli jedno z jąder jest obrzęknięte, bolesne i twarde w dotyku, ból promieniuje aż do pachwiny i krocza, moszna jest zaczerwieniona oraz ewentualnie pojawia się wysoka gorączka dreszcze i poty, to już ostatni dzwonek, aby udać się do lekarza urologa.

Tę typowo męską dolegliwość, możemy podzielić ze względu na wieku pacjenta jak i czynnik sprawczy wywołujący stan zapalny jąder i najądrza. U mężczyzn poniżej 35 roku życia choroba ta spowodowana jest najczęściej przez drobnoustroje przenoszone drogą płciową, np. Chlamydia trachomatis (Chlamydioza) czy Neisseria gonorrhoeae (Rzeżączka). Zaś u mężczyzn powyżej 35 roku życia czynnikiem sprawczym są najczęściej Gram-ujemne bakterie jelitowe jak np. Escherichia coli.  Z kolei bakterie Klebsiella czy Pseudomonas powodują zapalenie jąder i najądrza u pacjentów po zabiegach urologicznych lub cewnikowaniu dróg moczowych. Kolejną grupą pacjentów są osoby po 50 roku życia, dla których dodatkowym czynnikiem predysponującym do zapalenia jąder i najądrzy jest przerost gruczołu krokowego (prostaty). Nie możemy też zapomnieć, że schorzenie to dotyka również młodych chłopców w okresie pokwitania. Jednakże u nich, jest to izolowane zapalenie jąder bez zapalenia najądrzy i najczęściej rozwija się, jako powikłanie choroby zakaźnej, jaką jest nagminne zapalenie przyusznic, potocznie zwane świnką. Nie powinno bagatelizować się objawów tej choroby u młodych mężczyzn, ponieważ świnkowe zapalenie jąder w 50% prowadzi do zahamowania spermatogenezy, a w późniejszej konsekwencji powoduje niepłodność. Ponadto zapalenie jąder może występować w przebiegu różnych chorób, takich jak: zespół Behçeta, plamica Scherlenia-Enocha, guzkowe zapalenie tętnic czy układowe zapalenie naczyń. Może także być skutkiem ubocznym przyjmowania amiodaronu – leku antyarytmicznego.

Jak wygląda i jak objawia się zapalenie jąder i najądrzy?

Zwykle dochodzi do jednostronnego bólu oraz obrzęku jądra, rzadziej zajęte są oba jądra jednocześnie. Dolegliwości bólowe narastają stopniowo, jądro staje się obrzęknięte, bolesne i twarde w dotyku. Ból może promieniować wzdłuż powrózka nasiennego do pachwiny i do krocza. Dodatkowo obserwuje się obrzęk i zaczerwienienie moszny, w stanach zaawansowanych możliwe jest łuszczenie się skóry moszny. Niekiedy obecna jest gorączka (nawet do 40 st. C), dreszcze jak i poty. Jeżeli towarzyszy temu infekcja dróg moczowych możemy spodziewać się także  wydzieliny z cewki moczowej.

Jak diagnozować zapalenie jąder i najądrzy?

Przed wszystkim dla właściwej diagnozy niezbędna jest konsultacja lekarza specjalisty – urologa.

Niekiedy stan pacjenta może wymagać badań dodatkowych takich jak morfologia, CRP (jeden z wykładników stanu zapalnego), badanie ogólne moczu, posiew moczu. W przypadku wycieku z cewki moczowej koniecznym będzie pobranie wymazu z cewki i posiew. Ponieważ jest to choroba nierzadko przenoszona drogą płciową niezbędnym może okazać się poproszenie partnera o przebadanie się. Badaniem pomocniczym jest również USG metodą Dopplera jąder, w celu oceny przepływ krwi w naczyniach, aby wykluczyć guz lub skręt szypuły jądra. Jeżeli uniesienie moszny powoduje zmniejszenie bólu powinniśmy poinformować o tym lekarza, gdyż jest to objaw ważny i różnicujący ze skrętem jądra, który wymaga pilnego wykonania zabiegu operacyjnego.

Jak leczymy zapalenie jąder i najądrzy?

W leczeniu stosujemy antybiotykoterapię, a przed wynikami wykonanego posiewu jest to antybiotykoterapia empiryczna. Dodatkowo pacjent otrzymuje niesteroidowe leki przeciwzapalne, zaleca mu się leżenie z uniesieniem moszny. Należy pamiętać, że w każdym przypadku zaistnienia zapalenia jądra lub najądrzy powinno się poinformować swojego partnera seksualnego oraz uwzględnić potrzebę także jego leczenia. W przypadku stanów przewlekłych lekarz decyduje zwykle o zastosowaniu antybiotykoterapii przez minimum 3 tygodnie. Natomiast w przypadku nawrotu zakażenia nieodpowiadającego na leczenie może konieczna być biopsja aspiracyjna najądrza.

W przypadku zapalenia jąder i najądrzy przede wszystkim powinieneś zgłosić się niezwłocznie do lekarza urologa. Na przykład do dr n. med. Przemysława Otlewskiego, lekarza specjalisty urologii, który przyjmuje w Centrum Medycznego PRZYJAŹNI we Wrocławiu, także pacjentów, którzy cierpią na inne choroby i dolegliwości urologiczne


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
http://przyjazni.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »