Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Ludzki organizm samodzielnie produkuje wiele substancji, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju, a potem życia bez poważniejszych schorzeń.

Jedną z tych substancji jest również kwas hialuronowy, który skupiony jest w trzech najważniejszych obszarach ludzkiego ciała: skórze właściwej, ciałku szklistym oka oraz mazi stawowej. Odpowiada on nie tylko za prawidłowe nawodnienie skóry, a w efekcie - brak zmarszczek, ale również za zdrowie stawów, brak problemów z poruszaniem się czy odpowiednie nawilżenie oka. Jakie jest jego zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce?

Po raz pierwszy kwas hialuronowy użyteczny w medycynie został uzyskany na potrzeby okulistyki - dziś odchodzi się już od produkowania go metodami pozyskiwania z tkanek zwierzęcych, inwestując przede wszystkim w hodowlę odpowiednich szczepów bakterii. W okulistyce najczęściej jest to kwas stosowany przede wszystkim przy zabiegach związanych z rogówką oka. Poprzez silne wiązanie wody krople z kwasem hialuronowym stają się coraz powszechniejsze w sprzedaży, zwłaszcza dla osób długo pracujących przy komputerze albo noszących soczewki kontaktowe. Kwas ten bowiem mocno nawilża ciałko szkliste oka i nie dopuszcza do jego przesuszania, niwelując zmęczenie, problemy z widzeniem czy rozwój wad wzroku i chorób oczu.

Zazwyczaj nie podaje się kwasu hialuronowego doustnie, jako że nie jest to metoda efektywna. W ortopedii często stosowane są zabiegi polegające na iniekcjach kwasu bezpośrednio do stawów. Wykonuje się je przede wszystkim przy silnych kontuzjach, problemach z wytwarzaniem przez organizm mazi stawowej czy u osób starszych, które mają kłopoty z poruszaniem spowodowane zwyrodnieniem stawów. Zastrzyki mogą nie tylko łagodzić dolegliwości, ale również być terapią wspomagającą dla podawania leków czy rehabilitacji.

Bardzo szeroko kwas hialuronowy stosowany jest oczywiście w kosmetyce, gdzie jednak używa się go w kilku formach. Najbardziej spopularyzowana i znana to rzecz jasna ta, kiedy kwas jest wstrzykiwany w zmarszczki celem ich wygładzenia. Należy pamiętać jednak, że zabiegi wymagają powtarzania, bo efekt nie jest trwały - a kwas wchłania się w organizm i przestaje działać. Kremy przeciwzmarszczkowe z tą substancją mogą również być przydatne, ale nie tak efektywne jak iniekcje.
Warto wiedzieć, że od niedawno zastosowanie kwasu hialuronowego rozszerzyło się również na procesy gojenia. Zazwyczaj stosuje się go w miejscach, gdzie pojawiły się problemy skórne, rany czy oparzenia. W ten sposób przyspiesza powrót skóry do prawidłowej formy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »