Gospodarka » Przemysł

Zastosowanie poduszek pneumatycznych

Techniczne wykorzystanie powietrza pod ciśnieniem ma szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym. Sprężone powietrze używa się także w sprzęcie ratowniczym, a nawet w urządzeniach rehabilitacyjno-leczniczych.

Poduszki pneumatyczne do podnoszenia

Trudno sobie wyobrazić pracę służb ratowniczych bez odpowiednich narzędzi podnoszących i rozpierających, dzięki którym można dotrzeć do ludzi uwięzionych podczas katastrof budowlanych czy też komunikacyjnych, uwolnić osoby zakleszczone w maszynach lub pojazdach albo usunąć wszelkie elementy blokujące drogę.

W wersjach wysokociśnieniowych są w stanie podnieść nawet 67 ton na wysokość prawie pół metra, natomiast poduszki pneumatyczne niskociśnieniowe podnoszą ciężar dochodzący do ośmiu ton na wysokość 1,2 metra.

Dzięki wykorzystaniu poduszek pneumatycznych, służby ratownicze spokojnie są w stanie podnieść oraz ustawić do pionu wszelkie przewrócone pojazdy mechaniczne.
 
Cechą charakterystyczną poduszek jest niesamowita precyzja i siła działania. Oprócz podnoszenia, mogą także naciskać lub dociskać, rozszczepiać oraz przeć.

Zastosowanie w przemyśle samochodowym

Poduszki pneumatyczne są podstawą zawieszenia pneumatycznego stosowanego w pojazdach osobowych, dostawczych lub auto lawetach. Cały układ jest jeszcze uzupełniony o kompresor do sprężania powietrza i zbiornik ciśnieniowy wraz z odwadniaczem powietrza, a także zaworem regulującym.

Zawieszenie pneumatyczne wpływa na poprawę komfortu jazdy, redukuje różne drgania powstające na dziurawej nawierzchni dróg. Zdecydowanie lepsza jest też sterowność pojazdu. Natomiast wymaga niezwykle dokładnej kontroli, gdyż wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do poważnych i kosztownych awarii.

Zastosowanie w rehabilitacji

Poduszki pneumatyczne mają także bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Wykorzystywane są w korekcji wad postawy oraz w celu wzmacniania partii mięśniowych pleców. Natomiast poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa perfekcyjnie zapobiega powstaniu odleżyn osobom, które pozostają unieruchomione w jednej pozycji, także na wózkach inwalidzkich.

Jak widać z powyższych przykładów, korzyści wynikające z zastosowania poduszek pneumatycznych i to w różnych dziedzinach życia, są naprawdę duże.

Źródło: Wibroizolacja Polska - poduszki pneumatyczne stosowane w przemyśle i motoryzacji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

s4ww

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »