Gospodarka » Maszyny
Zastosowanie pomp perystaltycznych w przemyśle papierniczym
Pompy perystaltyczne wykorzystywane są najczęściej w sytuacjach wymagających ostrożnego obchodzenia się z transportowaną substancją. W niemieckich zakładach przemysłu papierniczego Schoellershammer używa się ich do pompowania cieczy agresywnych, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia uszczelek i elementów mechanicznych mających kontakt z tego rodzaju cieczą. Wprowadzone w Schoellershammer nowe pompy perystaltyczne Qdos firmy Watson-Marlow zwiększyły wydajność linii produkcyjnej, wymagającej precyzyjnego dozowania trudnego w transporcie środka. Pompy znalazły zastosowanie również w wielu innych procesach na terenie zakładu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
wymienił swoje pompy membranowe na pompy perystaltyczne Qdos od Watson-Marlow Fluid Technology Group i natychmiastowo odnotował wyraźną zmianę jakościową. Inżynierowie papierni najbardziej zadowoleni byli ze wzrostu niezawodności sprzęt i łatwości, z jaką przychodziła konserwacja, która jest koniecznym zabiegiem przy pompowaniu środków przeciwpieniących, stosowanych w procesie krochmalenia tektury.
Przedsiębiorstwo Schoellershammer, zarządzane przez niemieckie Heinrich August Schoeller Söhne GmbH & Co z siedzibą w Düren, rozpoczęło działalność ponad 230 lat temu. Rodzinna firma produkuje wysokiej jakości papier na rynek niemiecki i zagraniczny, zatrudniając blisko 240 pracowników i posiadając dwie linie produkcyjne dla papieru. Zakład produkuje również tekturę falistą na urządzeniu „PM 5”, które obecnie produkuje około 225 tysięcy ton tektury o gramaturze 90-170 g/m². Kolejna taka maszyna ma zostać wdrożona do zakładu w 2016 roku, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na lżejsze tektury faliste.
Podobnie jak we wszystkich nowoczesnych fabrykach papieru, tak i tu nacisk położony jest na optymalizację procesów produkcyjnych, uzależnionych od sprawności systemu transportowego. Zakład wykorzystuje setki pomp do różnych zastosowań.
"Korzystamy z ponad 400 pomp do wielu różnych zadań, opierając się na wykorzystywaniu pomp krzywkowych i śrubowych," mówi Holger Malsbenden, Manager odpowiedzialny za konserwacje sprzętu na terenie zakładu. "Jednak teraz przechodzimy na pompy perystaltyczne, szczególnie przydatne, jeżeli mówimy o substancjach, które są trudne w transportowaniu." Efektywność technologii perystaltycznej opiera się na prostocie obsługi i długich okresach działania między przeglądami, co przenosi się na zmniejszenie kosztów eksploatacji. W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów pomp, pompy perystaltyczne pracują również na sucho i są samozasysające. Posiadają więc cechy, które pomogły zakładowi Schollershammer zdecydować się na wdrożenie innowacyjnych pomp dozujących Qdos do dozowania niewielkich ilości środka przeciwpieniącego.
Środek przeciwpieniący jest potrzebny z powodu obecności dużej ilości skrobi stosowanej do obróbki powierzchni tektury falistej. Skrobia jest przechowywana w dużym zbiorniku, a stamtąd transportuje się ją do dwóch zbiorników gotowych do obróbki zewnętrznych warstw. "Wytwarzało się za dużo piany, musieliśmy więc dodać środek przeciwpieniący do zbiornika ze skrobią", wyjaśnia Kevin Dahmen, technik pomiaru i kontroli, odpowiedzialny za stację dozującą. Do niedawna ta praca była wykonywana przez membranowe pompy dozujące, ale pracownikom Schoellershammer kończyła się cierpliwość, do narastającej liczby problemów i opóźnień.
To właśnie dlatego zakład Schoellershammer zaczął poszukiwania alternatyw. Zespół dowiedział się, że pompy dozujące Qdos Watson-Marlow - z zakresem przepływu od 0,1 do 500 ml/min – idealnie nadają się do stosowania przy natężeniu przepływu od 100 do 450 ml/min. Podobnie jak wszystkie pompy perystaltyczne, Qdos jest samozasysająca, oraz pracuje na sucho, to znaczy, że nie ma potrzeby dolewania środka przeciwpieniącego po każdym przeglądzie w celu rozruchu sprzętu. Co więcej, pompa po uruchomieniu nie potrzebuje żadnego nadzoru przy wykonywaniu zadania.
Blokady zaworów i starcia uszczelek stały się przeszłością w zakładzie Schoellershammer. Jedynym zużywalnym elementem pompy Qdos jest opatentowana głowica pompy ReNu®, która podlega wymianie jako jeden element. "Od kiedy korzystamy z Qdos, nasz zapas części zamiennych do stacji pomiarowej zaczął zajmować zdecydowanie mniej miejsca" stwierdza Kevin Dahmen.
Schoellershammer informuje, że wszystkie trzy pompy Qdos stosowane na linii dozowania środka przeciwpieniącego działają bardzo sprawnie, zaś pierwsza zakupiona przez nich rok temu pompa nie miała żadnej awarii. Wśród korzyści zakładu papierniczego z zastosowania pomp Qdos pracownicy wymieniają również prostotę wykonania, intuicyjne sterowanie oraz kolorowy wyświetlacz 3,5 "TFT.
Pompy perystaltyczne w Schollershammer zajmują się także pompowaniem barwników na linii PM 5. W tym procesie wykorzystywane są trzy pompy.
"Wcześniej wykorzystywaliśmy pompy krzywkowe, które wymagały specjalnych uszczelnień oringowych oraz kulowych zaworów zwrotnych – zawsze istniało ryzyko wystąpienia zatoru " mówi Thomas Linnartz, główny technik warsztatu. "Jako środek zapobiegawczy, czyściliśmy zawory praktycznie co tydzień, co zajmowało strasznie dużo czasu, jako że każda pompa posiada cztery zawory."
Idąc za sugestią dostawcy barwników, zakład zdecydował się przejść na pompy perystaltyczne, co zaowocowało rozmieszczeniem trzech pomp Watson-Marlow serii 521 na stacji barwiącej PM 5. Te solidne, przemysłowe pompy perystaltyczne zaprojektowano specjalnie do pracy w najcięższych warunkach, przystosowując je do prędkości przepływu od 2,5 do 4600 ml/min.
"Zastosowanie pomp Watson-Marlow wpłynęło wymiernie na redukcję czasu i pracy wkładanej w zabiegi konserwacyjne," donosi Thomas Linnartz. Zespół z zakładu Schoellershammer jest również pod wrażeniem wydajności pomp. "Doszliśmy do wniosków, że nie ma takiej substancji, z którą nie poradziłyby sobie pomp perystaltyczne", dodał Linnartz.
Schoellershammer obecnie jest na etapie analizy, czy w zakładzie znajdują się jeszcze procesy, w których można by zastosować pompy perystaltyczne Watson Marlow.
"Przekonaliśmy się na własnej skórze, że pompy perystaltyczne są łatwe w obsłudze, a ich użycie, z powodu długiego cyklu życia, przekłada się na zauważalne oszczędności z powodu niższych kosztów przeglądów i napraw," stwierdza Holger Malsbenden.
Profil Grupy Watson-Marlow Fluid Technology
Watson-Marlow Fluid Technology Group jest światowym liderem wśród producentów pomp perystaltycznych
i sinusoidalnych, a także technologii przepływu płynów. W przeciągu prawie 60 lat działalności firma zainstalowała ponad milion specjalistycznych pomp na całym świecie. Na Watson-Marlow Fluid Technology Group składa się obecnie osiem odrębnych marek, które razem tworzą kompleksową ofertę firmy.
W skład Grupy wchodzą:
• Watson – Marlow Pumps – pompy perystaltyczne o wysokiej dokładności dozowania
• Watson – Marlow Tubing – precyzyjne węże
• Bredel – pompy przewodowe o wysokiej wytrzymałości
• Alitea – rozwiązania dla klientów OEM
• Flexicon – aseptyczne systemy napełniania i zamykania
• MasoSine – delikatne pompy sinusoidalne do cieczy, płynów i mas wrażliwych na ścinanie
• BioPure – systemy połączeń węży jednorazowego użytku dla klientów z sektora biofarmaceutycznego
• Asepco – zawory aseptyczne i mieszadła magnetyczne dla inżynierii bioprocesowej.
Watson-Marlow Fluid Technology Group (SPX:LSE) jest spółką zależną notowaną na londyńskiej giełdzie spółki Spirax Sarco Engineering plc i zatrudnia ponad 5000 pracowników na całym świecie.
Nadesłał:
GGC2015
|
Komentarze (0)