Społeczeństwo » Społeczeństwo

Zatrudnienie niepełnosprawnych osób – korzyść dla wszystkich

Zatrudnienie niepełnosprawnych osób – korzyść dla wszystkich
Zobacz więcej zdjęć »
zatrudnienie niepełnosprawnych jest kluczem do poprawy sytuacji w Polsce?
Ludzie w każdym zakątku świata rozumieją podstawową potrzebę posiadania pracy. Chcą mieć możliwość samodzielnego zaspokojenia podstawowych potrzeb dla siebie i dla swoich bliskich, oraz mieć dostęp do zawodów w których mogą wykorzystać swoje atuty i umiejętności. Dla ludzi dotkniętych niepełnosprawnością drzwi prowadzące do rynku pracy są często zamknięte. Co dziesiąta osoba na świecie boryka się z jakąś formą niepełnosprawności. To czyni z osób niepełnosprawnych największą „mniejszość społeczną" na świecie. Blisko 400 milionów osób niepełnosprawnych osób znajduje się w tak zwanym wieku produkcyjnym.

Bezrobocie szkodzi wszystkim
W Polsce bezrobocie utrzymuje się na poziomie około 12% (dane z 2015 roku). Osoby niepełnosprawne znajdują się w tej grupie w nieproporcjonalnie wyższym stopniu. Rozwiązanie problemu zatrudnienia niepełnosprawnych, może mieć również gwałtowny wpływ na poprawę wskaźnika bezrobocia w Polsce. Z racji na liczebność tej grupy społecznej, sprawnie działający rynek pracy otwarty na osoby niepełnosprawne miałby znaczny wpływ na gospodarkę kraju, a co za tym idzie korzyść dla każdego Polaka. W dzisiejszych czasach, państwo dopłaca do osób niepełnosprawnych będących na zasiłku, podczas gdy ci którym udaje znaleźć się zatrudnienie, płacą podatki tak jak każdy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Gdzie szukać lekarstwa?
Wiele organizacji europejskich od lat stara się ten problem naświetlić i skłonić rządy jak i agencje pozarządowe i charytatywne do zmiany w polityce społecznej dotyczącej osób z niepełnosprawnością. Największą przeszkodą na drodze do zatrudnienia okazuje się prawie całkowicie potrzeba wykwalifikowanych pracowników. Wyniki badań prowadzonych wśród przedsiębiorców w Polsce w roku 2015 wykazują, że przedsiębiorcy zatrudniają osoby niepełnosprawne coraz częściej jeżeli tylko spełniają one standardy kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu.

Rehabilitacja osób niepełnosprawnych powinna być traktowana nie tyle jako pomoc społeczna, ale jako inwestycja państwa i społeczeństwa w osobę niepełnosprawną. Programy w Europie i Stanach Zjednoczonych, które skupiają się na pomocy w zdobyciu umiejętności niezbędnych do wykonywania danego zawodu mają największą efektywność we wzroście zatrudnienia na obszarach na których zostały zaimplementowane. Jeszcze kilka lat temu za tak wysoki wskaźnik bezrobocia wśród osób z niepełnosprawnością obwiniano uprzedzenia i tak zwaną stigmę wobec osób niepełnosprawnych. I choć problem ten pozostaje nadal do rozwiązania, nie ma takiego wpływu na zatrudnienie za jakie powszechnie się go uważa.

Konieczność zmian w systemie rehabilitacyjnym dodatkowo ponaglają zmiany demograficzne, które negatywnie oddziałują na gospodarkę Polski. Mowa oczywiście o starzeniu się naszego społeczeństwa, które oznacza zmniejszenie siły roboczej w Polsce, każdego roku. W wyniku tego ujemnego przyrostu demograficznego finansowanie zabezpieczenia społecznego również osób niepełnosprawnych w przyszłych latach staje się zagrożone.

Dlatego problem zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinien traktowany być w Polsce jako problem który dotyczy wszystkich, a nie tyko osoby dotknięte niepełnosprawnością. Krótko mówiąc, potrzebujemy tego by w Polsce niepełnosprawni dołączyli do siły roboczej.
Takie rozwiązanie zapewniłoby osobie niepełnosprawnej warunki do godnego życia, a społeczeństwu korzyść z jej udziału w życiu gospodarczym i społecznym. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą zainteresowanym zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej w swojej firmie możesz również odnieść korzyść finansową jaką daje zmniejszanie wpłat na pfron. Dowiedz się więcej tutaj.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

w.jagodzinska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »