Dom » Wnętrza

Zatrzymaj lato we wnętrzu: architekt radzi

Zatrzymaj lato we wnętrzu: architekt radzi
Zobacz więcej zdjęć »
Wakacyjna beztroska, żar lejący się z nieba i fale uderzające o brzeg – to z pewnością pierwsze skojarzenia związane z letnim klimatem. Z łatwością możemy wprowadzić taki klimat do naszego mieszkania bez przeprowadzania wielkiej metamorfozy. Jak zatrzymać lato na dłużej w naszych wnętrzach?

Jak uzyskać letni charakter w domu za pomocą dodatków, materiałów i mebli? Na te pytania odpowiada architekt Karolina Szachułowicz, architekt wnętrz Decoroom.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jakie style najbardziej oddają wakacyjny klimat? Styl hampton, a może boho?

Jeśli style wnętrzarskie miałyby być wakacjami, to Hamptons byłoby pobytem w eleganckim nadmorskim kurorcie, natomiast boho - szalonym wyjazdem kamperem w odległe kraje! Wszystko więc zależy od tego, jaką atmosferę chcemy stworzyć i w jakim klimacie czujemy się najlepiej, ale też niejednokrotnie od ogólnej stylistyki, w jakiej już utrzymany jest nasz dom czy mieszkanie. Jeśli zależy nam na bardziej klasycznej i eleganckiej odsłonie wnętrza, możemy poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków i kolorystyki nawiązać do stylu Hamptons. Styl ten, wywodzący się z kurortów na wybrzeżu amerykańskiego półwyspu Long Island, to połączenie elegancji i wygody oraz szlachetnych, ale i naturalnych materiałów. Neutralna kolorystyka, z przewagą bieli, piaskowego beżu i błękitu czy granatu, nawiązuje do nadmorskiego krajobrazu. Z kolei styl boho jest zdecydowanie bardziej nonszalancki i niezobowiązujący. W takim wnętrzu odnajdziemy tkaniny z grubymi splotami, ścienne makatki, kilimy oraz meble z rattanu czy wikliny. Charakterystyczne są również dywany o egzotycznych wzorach, ceramika ręcznej roboty i naturalne rośliny.

Jakie materiały najlepiej sprawdzą się w letnich aranżacjach?

Na pewno wszelkie materiały naturalnego pochodzenia, które sprzyjają komfortowi w wysokich, letnich temperaturach, ale też nawiązujące do egzotycznych kierunków naszych wakacyjnych podróży. Będą to na przykład ażurowe meble rattanowe, nadające lekkości wnętrzu, lniane tkaniny, fotele z wikliny czy elementy bambusowe.

Co Panią inspiruje przy projektowaniu wakacyjnych aranżacji?

Przy projektowaniu inspirują mnie przede wszystkim podróże. Obserwacja lokalnej architektury, ciekawych połączeń kolorystycznych, zastosowanie nietypowych materiałów, ale też w dużej mierze obserwacja i przebywanie na łonie natury, która zawsze zachwyca mnie najbardziej.

Jak więc przemycić nieco wakacji i letniej sielanki do naszych wnętrz? Jaka kolorystyka i jakie dodatki najlepiej się sprawdzą?

Czasem wystarczy zmiana tylko kilku elementów aranżacji, abyśmy poczuli się jak na beztroskich wakacjach. W łatwy sposób możemy to uzyskać za sprawą tkanin: lniane zasłony o widocznym, lekkim splocie czy dywan o egzotycznym wzorze lub pleciony z juty. Świeżości dodają również naturalne rośliny, które możemy w ciekawy sposób zaaranżować w przestrzeni, na przykład poprzez zastosowanie makramowych kwietników podwieszanych pod sufitem. Kolorystyka może nawiązywać do klimatu marynistycznego, gdzie przeważają biel, błękit i granat - jak w stylu Hamptons. Inny wariant to naturalne kolory ziemi, kojarzące się z letnim krajobrazem spieczonym słońcem: piaskowe beże, rdzawa glina, brązy, złoto letnich pól porośniętych trawami i zbożem.

Jak dobrać zieleń do balkonu latem? Jaka roślinność idealnie się sprawdzi?

Balkon jest przestrzenią, która w okresie letnim daje nam prawdziwe pole do popisu. W zależności od przestrzeni, jaką dysponujemy, możemy zaaranżować sobie kącik do porannej kawy, strefę wypoczynku lub całą przestrzeń do spożywania wspólnego posiłku ze znajomymi pod chmurką. Dostępnych rozwiązań mamy wiele: leżaki, pufy, poduszki, wyłożenie balkonu plecionymi dywanami, a jeśli mamy w sobie nutkę majsterkowicza, możemy dać upust własnej kreatywności i zbudować siedziska z europalet. Takie rozwiązanie jest niskobudżetowe, a zarazem będzie stanowić źródło ogromnej satysfakcji. Ważnym elementem wieczornej aranżacji balkonu będzie oświetlenie. Na rynku znajdziemy ogromny wybór lampek i lampionów, zasilanych standardowo z gniazdka lub ładowanych dzięki energii słonecznej. Dodatkowym atutem będą żywe rośliny - kwitnące nadadzą koloru, zaś świeże zioła posłużą przy przyrządzeniu posiłku czy orzeźwiającej lemoniady. Pięknie mogą wyglądać również wszelkie trawy dekoracyjne, które w okresie letnim będą rozkwitać bujnymi pióropuszami.

Jakie są niezbędne elementy aranżacji letniej strefy wypoczynkowej na zewnątrz?

Przede wszystkim wygodne siedziska, dobrane charakterem do naszego domu i ogrodu. Możemy zastosować wygodne fotele z rattanu lub tzw. technorattanu, z dodatkowymi poduchami pokrytymi tkaniną odporną na blaknięcie. Na rynku znajdziemy też meble metalowe, z drewna egzotycznego lub niezobowiązujące leżaki, które można w łatwy sposób złożyć i składować. Przyda się również zadaszenie chroniące przed słońcem lub ewentualnym deszczem - tutaj rozwiązanie zależy już bardzo mocno od architektury naszego domu oraz możliwości przestrzennych. Jednym z wariantów jest np. składana pergotenda z tkaniny wodoodpornej lub tzw. żagle przeciwsłoneczne.

Więcej na: https://www.decoroom.eu/

Facebook: https://www.facebook.com/decoroom.eu/

Instagram: https://www.instagram.com/decoroom_eu/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »