Dom » Ogrody

Zbuduj własny hotel dla owadów: jak sprawić, by Twój ogród był bardziej przyjazny dla klimatu?

(11 lipca 2023 r.) Zakładanie łąk kwietnych, kupowanie podłoża bez dodatku torfu i samodzielne uprawianie warzyw – wiele osób docenia w dzisiejszych czasach ogrody przyjazne dla środowiska. W ich założeniu pomogą wskazówki PARKSIDE dotyczące majsterkowania.

Jak dobrze wiemy, owady są niezwykle istotne dla naszego ekosystemu. Każdy z nas może pomóc zapewnić schronienie pszczołom, motylom i innym owadom, a hotel dla nich można zbudować z pomogą najprostszych narzędzi. Dzięki poręcznej wkrętarce akumulatorowej PARKSIDE "PAS D5" z akumulatorem 4V każdy majsterkowicz bardzo łatwo zbuduje niewielką rezydencję dla zwierząt. Wkrętarka akumulatorowa od PARKSIDE ma cztery różne nasadki - w tym tę momentu obrotowego, idealną do małych śrub i delikatnych materiałów. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Odpady wielkogabarytowe doskonale nadają się jako materiał do budowy hotelu dla owadów DIY. Przykładowo, szuflada ze starej komody idealnie sprawdzi się jako stelaż konstrukcji. Podobną funkcję może mieć drewniana skrzynka po owocach czy winie. Z odpowiednio przyciętych listew i różnych materiałów wypełniających wydzielimy poszczególne pomieszczenia. Jeżeli nie masz akurat pod ręką drewnianej skrzynki, stelaż możesz wykonać samodzielnie, w zaledwie kilku krokach.

Jak to zrobić:

1. Ustal rozmiar 

Rozmiar zależy głównie od tego, gdzie planujesz umieszczenie hotelu dla owadów. Jeśli konstrukcja ma być przytwierdzona do pnia drzewa, wystarczy 30 x 40 cm, jeżeli do ściany domu lub szopy - rozmiar powinien być nieco większy, na przykład 40 x 60 cm.

2. Przytnij ściany boczne i dach do odpowiedniego rozmiaru 

Wykonaj ramę z arkuszy sklejki i listew. Najpierw przytnij ściany boczne, spód i górę. Do szybkiego i łatwego przycinania listew do odpowiedniego rozmiaru przyda się z pewnością wyrzynarka akumulatorowa PARKSIDE "PSTKA 12 B3", 12 V. Optymalny rozmiar listew to 0,5-1 cm grubości i co najmniej 5 cm szerokości, dzięki czemu zapewniona jest wystarczająca przestrzeń dla owadów do zakładania gniazd. Ściany boczne, a także górne i środkowe piętro są oparte na powierzchni podstawy opisanej w punkcie 1. Nieco szersze listwy są zalecane dla dachu. 

3. Przykręć do siebie ściany boczne i dach 

Po przycięciu wszystkich części na wymiar można zbudować ramę. Za pomocą wkrętaka akumulatorowego PARKSIDE 4 V przykręć dolną i górną część do paneli bocznych. Następnie włóż półki pośrednie i również je przykręć. 

4. Wytnij tylną ścianę  

Na tylną ścianę najlepiej nadaje się płyta ze sklejki. Wystarczy umieścić hotel dla owadów na płycie. Narysuj kontur, wytnij go i wygładź krawędzie papierem ściernym.

5. Przymocuj dach  

Na koniec przykręć ramę i dach do tylnej ściany.  

6. Wykończenie hotelu   

Teraz brakuje już tylko materiału wypełniającego. Jeśli jak najwięcej owadów ma zamieszkać razem, należy stworzyć im indywidualne pomieszczenia, każde z innym materiałem wypełniającym. Przykładowo, biedronki i szubienice lubią szyszki. Dzikie pszczoły uwielbiają małe dziuple, które można stworzyć za pomocą trzciny lub bambusa. Z kolei motyle wolą małe, cienkie gałęzie. Aby chronić mieszkańców przed ptakami i innymi drapieżnikami, można przymocować odpowiedni kawałek woliery lub siatki ogrodzeniowej do przedniej części obudowy za pomocą zszywek lub zszywaczy. 

7. Zaoferuj wyżywienie i zakwaterowanie 

Ci, którzy chcą zaoferować swoim gościom hotelowym coś więcej niż tylko zakwaterowanie mogą zapewnić im orzeźwienie w postaci czystej wody. Szczególnie przyda się to w upalne dni. Wystarczy umieścić kilka kamieni i drewna w podstawce na doniczki i napełnić ją wodą.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Havas.PO

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »