Zdrowie » Medycyna

Zdrowe dziąsła = zdrowe zęby

Zdrowe dziąsła = zdrowe zęby
Zobacz więcej zdjęć »
Zdrowe dziąsła są podstawą zdrowych zębów, a zdrowe zęby to klucz do zdrowia całej jamy ustnej. Mimo to wciąż lekceważymy choroby dziąseł, na które w trakcie naszego życia jesteśmy w większym lub mniejszym stopniu narażeni.

Jednak większość z nas nie wie, jakie są ich przyczyny, jak je rozpoznać, ani jak poważne mogą być ich konsekwencje. Dziąsła są naturalną podporą dla uzębienia, dlatego ich gorsza kondycja może odbić się na zdrowiu naszych zębów. Warto sprawdzić ich stan, zwłaszcza w miesiącu Zdrowia Jamy Ustnej Colgate, który organizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz z poparciem Naczelnej Izby Lekarskiej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Według raportu z badania MillwardBrown, zrealizowanego na zlecenie Colgate-Palmolive, tylko 7% ankietowanych twierdzi, że ma problemy z dziąsłami, a 30% uważa, że wie jak im zapobiegać[1]. Jako skuteczny sposób wymienia odpowiednią higienę jamy ustnej i częste wizyty u dentysty. Niestety aż 60% z nas nie wie jak radzić sobie z dolegliwościami dziąseł, a jako najczęstszy problem wskazuje ich krwawienie. Może być ono oznaką poważnego stanu zapalnego, który nieleczony prowadzi nawet do utraty zębów.

 

Etapy choroby dziąseł

 

Istnieją trzy etapy choroby dziąseł: zapalenie dziąseł, umiarkowane zapalenie przyzębia i zaawansowane zapalenie przyzębia. Objawiają się one mniej lub bardziej uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak: zaczerwienienie, obrzęk i ból dziąseł, krwawienie podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną, cofnięcie się dziąseł lub ich oddzielenie od zębów, nierówny zgryz, wysięk ropny kieszonek  dziąsłowych, a także nieświeży oddech i nieprzyjemny smak w ustach.

Zapalenie dziąseł to najwcześniejszy etap choroby. Objawia się krwawieniem podczas szczotkowania czy czyszczenia zębów nicią dentystyczną. Na tak wczesnym etapie choroby uszkodzenia dziąseł są odwracalne, gdyż kość i tkanka łączna, które utrzymują zęby, nie są jeszcze objęte procesem chorobowym.

Kolejny poziom stanowi umiarkowane zapalenie przyzębia. Dochodzi tutaj do trwałego uszkodzenia kości i włókien przytrzymujących ząb w zębodole. Tworzy się tzw. kieszonka, w której zbierają się fragmenty jedzenia, powodując namnażanie bakterii. Niezbędna jest tutaj interwencja stomatologa i wzmożona higiena jamy ustnej.

Ostatnim etapem choroby jest zaawansowane zapalenie przyzębia. Kości podtrzymujące zęby ulegają zniszczeniu, przez co zęby mogą się przesuwać, będąc przyczyna nieprawidłowego zgryzu. Niestety często niezbędne jest usunięcie zębów przez stomatologa.

Postaw na profilaktykę

Na prawidłową higienę jamy ustnej składa się kilka istotnych czynników, które podejmowane kompleksowo, gwarantują zdrowie nie tylko zębów, ale też dziąseł. Aby przeciwdziałać rozwojowi bakterii, oprócz codziennego mycia zębów, powinniśmy także stosować nić dentystyczną oraz co najmniej raz na pół roku umówić się w gabinecie stomatologicznym na zabieg profesjonalnego czyszczenia zębów. Najważniejsze są bowiem regularne wizyty u dentysty, który określi stan zdrowia naszych zębów i dziąseł. W związku z obchodzonym 20 marca 2013 roku Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej, Colgate zachęca do bezpłatnych badań stomatologicznych, realizowanych w 130 gabinetach stomatologicznych w całej Polsce.

Na stronie Colgate na Facebooku (www.facebook.com/colgatepolska) dostępna jest lista partnerskich gabinetów stomatologicznych, w których można dokonać bezpłatnego badania stomatologicznego, bezpłatnej fluoryzacji (lakierowania zębów) oraz profesjonalnego czyszczenia zębów objętego 30% rabatem.

Więcej informacji na: www.facebook.com/colgatepolska


[1] Raport „Zdrowie jamy ustnej” MillwardBrown dla Colgate-Palmolive, sierpień 2011.


 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »