Gospodarka » Żywność
Zdrowe gotowanie w ekologicznej kuchni
W globalnym kryzysie środowiskowym, którego obecnie doświadczamy, dbać o naszą planetę możemy na wiele sposobów. Właściwie każde nasze decyzje, czy zachowania możemy zmienić na bardziej ekologiczne, by chociaż w niewielkim stopniu zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko. W ramach Kampanii Electrolux „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”, trwającej od 11.10 do 21.12 marka chce zachęcać swoich konsumentów do bardziej świadomego życia, które będzie dzięki temu lepsze. Chcąc zmieniać świat globalnie, zacznijmy od drobnych zmian wokół siebie, bo jak mówi Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz Ekspertka marki Electrolux „małe zmiany mają wielką siłę, a nasza planeta bez Nas sobie poradzi, my bez niej już niekoniecznie.” Sama swoje zmiany wprowadziła w swojej naturalnej kuchni.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Pod pojęciem ekologicznej kuchni nie kryje się tylko i wyłącznie aspekt ekologicznego, zdrowego jedzenia, przygotowanego z bio produktów uprawianych i produkowanych z poszanowaniem dla środowiska. To również ochrona naszej planety poprzez ograniczenie zużycia wody, energii oraz odpadów. Nieodłącznym elementem ekologicznej kuchni jest też codzienne stosowanie się do zasad zrównoważonych praktyk kulinarnych i niemarnowania żywności. Dlatego proekologiczne nawyki w kuchni powinny być uwzględniane zarówno przy planowaniu i robieniu zakupów spożywczych, jak i podczas przechowywania oraz gotowania żywności. Agnieszka Cegielska, Ekspertka marki Electrolux proponuje też, aby zwrócić uwagę, by jak najmniej z zakupionych produktów spożywczych wyrzucać do śmieci, odpowiednio je przechowywać i potem użyć. A pomóc nam w tym mogą sprzęty kuchenne od marki Electrolux, które dzięki innowacyjnym technologiom przyniosą korzyści nam samym oraz środowisku. Firma pielęgnując szwedzkie wartości i ich nierozerwalny związek z naturą, tworzy produkty w jasno określonym celu. Troszcząc się o przyszłe pokolenia, stara się działać, zabiegając o utrzymanie ekologicznej równowagi naszej planety. Aby dostarczyć konsumentom dodatkowej wiedzy o zrównoważonej kuchni, marka przygotowała ponadto podcast „Projekt Kuchnia” – w sześciu rozmowach goście podejmą tematy związane z robieniem zakupów, gotowaniem czy oszczędzaniem energii.
Postaw na zdrowszą żywność, przygotowywaną w bardziej zrównoważony sposób!
Od czego zacząć ekologiczne i zdrowe gotowanie?
Wyrzuć stare zużyte garnki
Stare patelnie i garnki, szczególnie te przypalone lub z obdrapanym teflonem trują nasze jedzenie i mają ogromny wpływ na jego jakość i smak. Musimy też pamiętać, o czym mówi Agnieszka Cegielska, że używanie patelni zużytych, gdzie obecny jest teflon jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. W przypadku ekologicznych akcesoriów kuchennych, warto wyposażyć się chociażby w garnki marki Electrolux z kolekcji Infinite Chef, które zaprojektowane zostały wraz z profesjonalnymi szefami kuchni i odznaczają się niezwykle wysoką jakością wykonania. Gwarantują one długi czas użytkowania, a efektowne wykończenie lśniącą stalą nierdzewną będzie robiło wrażenie w każdym domu. Wielowarstwowa konstrukcja sprawia ponadto, że garnki zużywają najmniejszą możliwą ilość energii.
Planuj zakupy
Większość ludzi kupuje więcej żywności, niż potrzebuje. Dlatego warto zaplanować wszystkie posiłki i sporządzić listę zakupów, a następnie się jej trzymać. Należy też unikać zakupów pod wpływem impulsu. W ten sposób nie tylko zmarnujesz mniej jedzenia, ale także zaoszczędzisz pieniądze. Przed wyjściem do sklepu warto zaznajomić się z zawartością naszych szafek oraz lodówki tak, aby mieć pewność, że kupimy tylko to, co jest nam potrzebne. Warto także zwracać uwagę na promocje – dobra cena potrafi skusić do kupna rzeczy, które potem mogą się zmarnować.
Wybieraj również brzydkie warzywa
Nie należy oceniać jedzenia po jego wyglądzie. Tak zwane „brzydkie” owoce i warzywa mają te same wartości odżywcze co produkty, na które przyjemniej się patrzy. Jeżeli jednak ich wygląd jest dla nas barierą nie do pokonania, aby ich nie wyrzucać możemy je też wykorzystać do przygotowania smoothie, zupy, czy deseru. Pamiętajmy też, że często za idealnym, długo utrzymującym się pięknym wyglądem, mogą stać różnego rodzaju sztuczne nawozy. Ekspertka naturalnego stylu życia, Agnieszka Cegielska jak sama mówi, zawsze wybiera w sklepach warzywa i owoce mniej atrakcyjne, np. dojrzałe banany, które są jeszcze bardziej wartościowe, a chlebek bananowy jest z nich dużo smaczniejszy. Poza tym te skarby natury, które nam wydają się mniej atrakcyjne, często są dla nas zdecydowanie zdrowsze. Świat natury to nie są identyczne jabłka, każde jest inne i w tym tkwi piękno, ale też i zdrowie.
Wykorzystuj resztki
Resztki - na przykład te z obiadu, warto wykorzystać kolejnego dnia. Robiąc z warzyw zupę krem, z mięsa potrawkę, a z czerstwego pieczywa tosty. Świetnym sposobem na danie potrawie drugiego życia jest także wykorzystanie pary – nie sprawia ona, że jedzenia staje się suche i traci smak, tak jak ma to miejsce przy odgrzewaniu, np. na patelni. Piekarniki parowe od marki Electrolux wyposażone są w specjalny program „Regeneracja”, który został specjalnie stworzony do przywrócenia smaku potrawom, które zostały nam z poprzedniego dnia. W przeciwieństwie do mikrofal, para rozprowadza ciepło delikatnie i równomiernie, dzięki czemu wydobywany jest smak i aromat naszych dań. Funkcji tej można użyć do odgrzewania bezpośrednio na talerzu. Możemy również kompostować pozostałości jedzenia i wykorzystać je jako nawóz. „Ja uwielbiam obiady z resztek, u mnie w kuchni nic nie może się zmarnować, poza tym wykorzystując do gotowania to, co nam zostało, zawsze wyczarowujemy nową potrawę i nigdy w kuchni nie jest nudno” – mówi Agnieszka Cegielska.
Kupuj zdrowe produkty
Warto wybierać produkty sezonowe, które są tańsze, smaczne i bogate w składniki odżywcze. W zimie Ekspertka Electrolux proponuje, aby wybierać na przykład jabłka i dynie, a ograniczyć importowane owoce, takie jak np. truskawki pakowane w plastik. Te lepiej kupić latem i zamrozić. „Zamiast cytrusów sięgajmy po sok z dzikiej polskiej róży, czarną porzeczkę, pigwowca, które mają zdecydowanie więcej witaminy C niż cytryny czy pomarańcze. Sięgajmy po to, co rośnie w naszej strefie klimatycznej, tak jest lepiej zarówno dla planety, jak i dla naszego układu odpornościowego.” – dodaje Agnieszka Cegielska.
Wspieraj lokalnych producentów
Kupując lokalne produkty wspieramy rodzinnych rolników i małe firmy w swojej społeczności. Pomagamy również zwalczać zanieczyszczenia, zmniejszając odległości transportu poszczególnych produktów. Poza tym Agnieszka Cegielska, uważa, że to co rośnie w naszej strefie klimatycznej jest zdecydowanie lepsze dla naszych organizmów niż owoce, które rosną na drugiej stronie kuli ziemskiej i zanim do nas dotrą pozostawiając ślad węglowy, muszą być solidnie zabezpieczone środkami chemicznymi, aby tę drogę przetrwać.
Przechowuj jedzenie prawidłowo
Prawidłowe przechowywanie żywności może mieć wpływ nie tylko na zachowanie ich wartości odżywczych, ale również na ilość marnowanej żywności. Trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie warzywa i owoce powinny być przechowywane w niskiej temperaturze – ziemniaki, pomidory czy cebule będą świeże dłużej, jeżeli zostawimy je poza lodówką. Warto także zwrócić uwagę na drzwi lodówki – powinno się tam przechowywać produkty, które nie wymagają zbyt mocnego chłodzenia. Z uwagi na częste otwieranie, temperatura jest tam wyższa, dlatego będzie to idealne miejsce dla soków, mleka, majonezu oraz jajek. Aby zapobiec marnowaniu żywności, dobrym pomysłem jest kierowanie się zasadą „first in – first out” – powinniśmy najpierw spożyć te produkty, które trafiły do naszej lodówki najwcześniej. Pomóc w tym może innowacyjna półka SpinView marki Electrolux, która obracając się o 360 stopni sprawi, że każdy produkt będziemy mieć pod ręką. Korzystając z tego produktu nie będziemy musieli już niczego przekładać – szybko i bezproblemowo dostaniemy się do naszego ulubionego produktu.
Gotuj ekonomicznie
Gotując wybierajmy garnki dopasowane wielkością do pola na płycie indukcyjnej. W taki sposób potrawa ugotuje się zdecydowanie szybciej. Przy przyrządzaniu jedzenia ograniczajmy też ilość użytej wody. Dzięki temu zużyjemy do jej zagotowania mniej energii, a gotowane warzywa, owoce czy mięsa stracą mniej witamin i minerałów. Ekspertka marki Electrolux, Agnieszka Cegielska radzi, aby do gotowania oprócz dobrze dobranych garnków używać mniej wody, a więcej ziół. Taka potrawa będzie nie tylko bardziej esencjonalna, ekonomiczna, ale i zdrowsza.
Ekonomiczne gotowanie nie jest również możliwe bez odpowiednich sprzętów kuchennych. Sprawdzi się tutaj m.in. wcześniej wspomniany piekarnik parowy, który obok funkcji regenerującej nasze posiłki, pozwoli przygotować nam domowy jogurt, czy przyśpieszy tradycyjne gotowanie, również w cenionym przez szefów kuchni trybie sous-vide. Innym urządzeniem, które warto mieć w swojej kuchni jest płyta indukcyjna marki Electrolux. Precyzyjne sterowanie mocą płyty pozwala oszczędzać energię, a dzięki funkcji SenseBoil możemy zapobiegać marnowaniu żywności poprzez przypalanie lub wykipienie z garnka. Funkcja SenseBoil automatycznie reguluje temperaturę, gdy płyn zbliża się do punktu wrzenia, po czym zmniejsza moc grzania, aby podtrzymać jego powolne gotowanie. Dodatkowo, opcja EkoTimer daje nam możliwość precyzyjnego ustawienia czasu pracy poszczególnych pól grzewczych, co zapewnia wyłączenie płyty dokładnie po skończonej pracy. A co za tym idzie ograniczymy niepotrzebne zużycie energii. Energię możemy również zaoszczędzić, dzięki wskaźnikowi ciepła resztkowego. Pokazuje on dokładnie, które strefy grzewcze nagrzały się od naczynia. Płyta wówczas nie pobiera już prądu, ale wciąż generuje ciepło. Ciepło resztkowe możemy w ekonomiczny sposób wykorzystać do dokończenia gotowania lub podtrzymania temperatury potraw. „Myślę, że odpowiedni dobór sprzętu bardzo mi pomógł, aby jeszcze lepiej, bardziej ekonomicznie, ale też i zdrowiej przyrządzać posiłki. Niezwykle to doceniam” - mówi Agnieszka Cegielska.
Minimalizm w kuchni
Im mniej tym lepiej. Odnosi się to nie tylko do ilości marnowanej żywności lub zużycia wody i energii, ale także do składu poszczególnych produktów. Im mniej dodatków chemicznych, tym lepiej i przede wszystkim jak sugeruje Agnieszka Cegielska, zdrowiej dla naszych organizmów. „Powinniśmy robić wszystko aby ograniczać ilość środków chemicznych w naszym życiu, zarówno dla dobra naszego zdrowia jak i przyszłości Mamy Ziemi” – dodaje Ekspertka marki Electrolux.
Minimalizmem zarówno w kwestii samego stylu życia, jak i designu, w swoich działaniach kieruje się również firma Electrolux pielęgnująca szwedzkie wartości i ich nierozerwalny związek z naturą. Dlatego w kampanii pod hasłem „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania” chce docierać do swoich konsumentów z ideą Less Waste. Zachęcać ludzi, aby poprzez wybranie bardziej ekologicznej opcji pozwalającej oszczędzać zasoby Ziemi spożywali, pozyskiwali i traktowali żywność w sposób niosący korzyści zarówno im samym, jak i naszej planecie. Aby im to ułatwić, firma Electrolux daje konsumentom do tego odpowiednie narzędzia i innowacje w postaci sprzętów kuchennych - takich jak lodówki, piekarniki oraz płyty indukcyjne, które zapobiegają marnowaniu żywności, pozwalają poprawić ich wartość odżywczą i minimalizują zużycie energii.
Nadesłał:
IP1
|
Komentarze (0)