Dom » Budownictwo
Zestaw solarny Solerio
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
ZESTAW SOLERIO SKŁADA SIĘ Z:
1. Kolektora słonecznego o dużej absorpcji światła (najlepiej umieścić go na dachu w kierunku południowym, pod kątem nachylenia 45 stopni), zabezpieczonego taflą szkła hartowanego.
2. Zasobnika ciepłej wody użytkowej (którego zadaniem jest zmagazynowanie pozyskanej przez kolektory energii słonecznej i przekazanie jej w postaci ciepłej wody w kranie).
3. Stacji solarnej - zestaw pompowy zasobnika c.w.u. (dzięki niemu mamy obieg ciepłej wody w zestawie).
PRACA PRZEZ CAŁY ROK.
Położenie geograficzne Polski gwarantuje w zależności od regionu od 1 390 do 1 900 godzin słonecznych w ciągu roku. Przy średnim natężeniu promieniowania na poziomie 400-500 W/m2 można uzyskać w skali roku około 1 100 kWh/m2 bezpłatnej energii słonecznej.
Kolektory słoneczne wychwytują energię słoneczną również podczas zachmurzenia i zamglenia. Wtedy mamy do czynienia z promieniowanie rozproszonym, które nie ma tak wysokiej skuteczności jak promieniowanie bezpośrednie, jednak wystarcza do efektywnej pracy kolektorów. W przypadku, gdy słońce nie dostarcza wystarczającej ilości energii zasobnik c.w.u. może być wspomagany poprzez górny wymiennik, do którego podłączymy dowolny system grzewczy lub poprzez grzałkę elektryczną o mocy 2400 W umieszczoną we wnętrzu zasobnika.
PODŁĄCZENIE DO C.O. NIEEFEKTYWNE W NASZYM KLIMACIE.
Kolektory słoneczne oprócz ogrzewania wody użytkowej można wykorzystać do instalacji centralnego ogrzewania. Jednakże tylko ok. 7% inwestycji w kolektory słoneczne w Polsce posiada kolektory przyłączone do instalacji C.O. Warunki atmosferyczne w Polsce pozwalają na efektywne wykorzystanie kolektorów jedynie w instalacji ciepłej wody użytkowej.
ENERGIA DO OGRZANIA 70% WODY.
Prawidłowo zaprojektowany system solarny jest w stanie pokryć około 70% rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania ciepłej wody w gospodarstwie domowym. Tym samym oszczędzamy na opale: węglu, oleju, gazie lub elektryczności. Dochodzi również oszczędność pracy kotła czy pompy ciepła, które mniej się zużywają, a zatem wymagają mniej paliwa, serwisów (napraw) czy wymian.
Od 2010 r. osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą uzyskać 45% dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż całego systemu solarnego. System ten pozwala chronić środowisko naturalne i pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
Komentarze (0)