Technologie » Internet
Zgodność kodu w przeglądarkach
Każda mniejsza oprócz słynnego IE firmy Microsoft, potocznie zwany „gigant z Redmond”, był oporny na nowiny techniczne wprowadzane przez konsorcjum.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Na początku twórcy stron pokochali tabelki, z nimi nie było większego problemu jeśli chodzi o wyświetlanie się strony, problem był natomiast w tym, że tabelki służą do przedstawiania danych tabelarycznych a nie do tworzenia układu witryn internetowych. Powoli i skutecznie w polskim Internecie zaczęły pojawiać się kaskadowe arkusze stylów, dzięki którym naładowane kodem strony www mogły zostać choć trochę „odchudzone”. Swoją drogą powstający teraz CSS 3.0 oferuje bardzo wiele możliwości, choćby takie rzeczy jak gardient, cienie oraz zaokrąglenie ramek. Pozwala to na jeszcze większe odciążenie witryny od kodu i grafiki ale tutaj też powstaje problem zgodności przeglądarek, które ów efekty zdołały by obsłużyć. Jak zwykle w tyle pozostaje wymieniony na wstępie program IE. Można odnieść wrażenie, że ten trend w przypadku firmy Billa Gates’a powoli zanika ale jeszcze parę lat wstecz, każdy web designer musiał pisać osobny kod HTML i CSS dla IE tak by strona poprawnie była wyświetlana w każdej przeglądarce. Proszę nie odnosić wrażenia, jakbym nie tolerował tego produktu, po prostu piszę jak jest, ponieważ projektowanie stron www mam we krwi, zajmuję się tym od kilkunastu lat z małymi przerwami. Wracając do tematu nie mogę pominąć nowo powstającego HTML w wersji 5.0, ponoć ma zostać standardem od roku 2018, czy zostanie ? Zobaczymy.
Na razie pozostaje nam tworzenie stron pod każdą przeglądarkę z osobna, co niestety pochłania dużo czasu, możemy jedynie czekać na ostateczne uznanie standardu które oferuje W3C przez wszystkich producentów przeglądarek internetowych.
Nadesłał:
tematyczny25
|
Komentarze (0)