Kultura, sztuka » Kultura

Złudny komfort izolacji – nowy film w ramach polskiego kina niezależnego

Złudny komfort izolacji – nowy film w ramach  polskiego kina niezależnego
Zobacz więcej zdjęć »
Na początku grudnia w Trójmieście startują zdjęcia do najnowszego filmu Macieja Wiktora „Dotyk pośredni”.
To opowieść o z pozoru bliskich sobie ludziach, którzy zatracili zdolność porozumiewania się. Ich relacje odbywają się za pośrednictwem mediów. Gdy te zaczynają szwankować, bohaterowie stają się bezradni.

„Dotyk pośredni" jest ciekawym przykładem rozwijającego się bujnie w Polsce kina niezależnego, które przełamuje obowiązujące schematy. Ten projekt porusza problem technologii, która przejmuje od ludzi obowiązki związane z pamięcią, komunikacją czy nawet podejmowaniem decyzji. Jednak, pomimo że reżyser sygnalizuje ważkie problemy, to nie podąża utartą ścieżką poważnego i traumatycznego kina, a łącząc różne składniki, w tym i humor, przedstawia słodko - gorzką opowieść, zdolną przemówić do widzów na całym świecie.

- Ludzie zamykają się dla wygody w kokonie technologii, otaczając obrazami i odcinając od świata. Gdy nagle przychodzi im opuścić to miłe i wygrzane miejsce, nie wiedzą, jak funkcjonować, jak pamiętać i decydować. Wtedy zwykła codzienność zamienia się w tak zwany „problem pierwszego świata" - mówi o powstającym filmie reżyser Maciej Wiktor.

Film Wiktora uzyskał dofinansowanie w III edycji programu Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Krótkometrażowy „Dotyk pośredni" to czwarty w dorobku Wiktora film, tym razem realizowany w ramach Zespołu Filmowego Peryskop. Reżyser sprawnie porusza się w krótkometrażowych formach, dotykających problemów współczesności. Jego poprzedni film, „Substytut", był wyświetlany na licznych festiwalach krajowych i zagranicznych, min. na WatchOut! w Macedonii, gdzie został uznany za najlepszy film krótkometrażowy.

W produkcję „Dotyku pośredniego" są zaangażowani między innymi: Piotr Kowalski, scenarzysta komiksowy, pracujący przy albumie „Pattern" oraz serii „Phantasmata", a także młody norweski kompozytor i multiinstrumentalista Kristian Kilhus Lindstrøm. Montażem zajmie się Amadeusz Andrzejewski, absolwent PWSFTViT w Łodzi. W projekcie potwierdzili udział aktorzy: Michał Zacharek, Justyna Bartoszewicz, Piotr Srebrowski, Maciej Wizner, Mateusz Deskiewicz i Krzysztof Matuszewski. Film powstaje przy wsparciu finansowym Miasta Gdańska, Uniwersytetu Gdańskiego oraz internautów.

Prace nad filmem zostaną zakończone w styczniu 2013 i od tego czasu będzie można go obejrzeć na specjalnych pokazach, festiwalach kina niezależnego oraz w ograniczonym obiegu internetowym. Więcej na: zfperyskop.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »