Kultura, sztuka » Kultura

Zmarła aktorka Elżbieta Czyżewska

Zmarła aktorka Elżbieta Czyżewska
Zobacz więcej zdjęć »
Po ciężkiej chorobie w Nowym Jorku zmarła w czwartek 17 czerwca 2010 r. polska aktorka filmowa i teatralna Elżbieta Czyżewska. Miała 72 lata.

Media podały, że po ciężkiej chorobie w Nowym Jorku zmarła w czwartek 17 czerwca 2010 r. polska aktorka filmowa i teatralna Elżbieta Czyżewska. Miała 72 lata. Okres największej popularności Czyżewskiej przypada na lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Zagrała wtedy w takich filmach jak „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Giuseppe w Warszawie”, „Żona dla Australijczyka”, „Mąż swojej żony”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Gdzie jest generał”,„Złoto”, „Milczenie”, „Pierwszy dzień w wolności”, „Wszystko na sprzedaż”. Jej filmografia obejmuje ponad 50 tytułów.

W 1967 roku przez ówczesne władze została zmuszona wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem do wyjazdu z Polski. Powodem był napisany przez Halberstarma artykuł krytyczny wobec Władysława Gomułki.

W Stanach Zjednoczonych nie zrobiła wielkiej kariery w filmie. Grała przede wszystkim epizodyczne role, m.in. w „Pozytywce” Costy-Gavrasa, pojawiła się też w serialu „Seks w wielkim mieście”. Mieszkając na stałe w Nowym Jorku, wstąpiła w kilku polskich filmach (m.in. „Szczur”). Sporo grała w teatrze.

SKRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »