Społeczeństwo » Społeczeństwo

Zmiana przepisów skarbowych w Holandii – rozliczenie już nie takie proste

Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków . Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 mln euro.

Dochody Polaków pracujących za granicą w wielu przypadkach pozwalają na odzyskanie części lub nawet całości zapłaconych przez pracodawców zaliczek na podatek.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- „Zwrot nadpłaconego podatku należy się większości legalnie pracujących w Holandii. Pieniądze można próbować odzyskać samodzielnie, lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego za granicą. Jednak od przyszłego roku cały ten proces będzie bardziej problematyczny, ponieważ holenderski urząd skarbowy wprowadza ważną zmianę w sposobie określania prawa do bycia traktowanym jako rezydent[1]. Modyfikacje przepisów wyraźnie skomplikują procedurę ubiegania się o zwrot nadpłaconych podatków dla ponad 100 tys. pracujących tam Polaków. Od tej pory, aby uzyskać prawo do ulg podatkowych, będą musieli wykazać przed tamtejszym urzędem także swoje dochody osiągnięte poza Holandią” – tłumaczy Adam Powiertowski, prezes Euro-Tax.pl.

Według nowych zasad prawo do bycia traktowanym jako rezydent podatkowy będzie przysługiwało pracownikom, którzy w ciągu roku podatkowego osiągną co najmniej 90% swoich przychodów na terenie Holandii. Uzyskanie takiego statusu jest bardzo istotne, ponieważ gwarantuje możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Ponadto istotny jest fakt, że Polska nie wprowadziła nowelizacji ustawy o wykluczeniu podwójnego opodatkowania, co dodatkowo utrudni proces rozliczenia pracy w Holandii. 

Co należy zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze?

  1. Zgromadzić odpowiednie dokumenty

Należy zwrócić się do polskiego urzędu skarbowego o udokumentowanie swoich dochodów na specjalnym druku, który obecnie jest przygotowywany i uzgadniany pomiędzy Belastingdienst a Ministerstwem Finansów. Dotyczy to także osób, które w danym okresie rozliczeniowym pracowały tylko w Holandii. Warunkiem uzyskania powyższego dokumentu jest konieczność złożenia do polskiego urzędu skarbowego deklaracji rocznej PIT 36 wraz z załącznikiem PIT ZG ujawniającym przychody osiągnięte w Holandii - zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, rozliczanie się z dochodów osiągniętych w Holandii jest obowiązkowe.

  1. Wypełnić wnioski

Kolejny krok to wypełnianie wniosków, które dostępne są w holenderskich urzędach skarbowych, lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów. Co roku, na przełomie lutego i marca, Belastingdienst udostępnia na swojej stronie program online przeznaczony dla osób indywidualnych, za pomocą którego można wypełnić wniosek. Trzeba jednak pamiętać, że źle wypełniony dokument może wydłużyć czas oczekiwania na zwrot nawet o kilka miesięcy, przekreślić szansę na odzyskanie pieniędzy, a w skrajnych wypadkach może skutkować naliczeniem kar np. za niedopłaty podatku.

  1. Do kogo zwrócić się o pomoc?

Warto korzystać z pomocy oferowanej przez firmy wyspecjalizowane w zwrocie podatku z zagranicy. Ważne jest, aby taka firma posiadała status agenta podatkowego – w przypadku Holandii niezbędny jest numer BECON. Tylko wtedy może się ona posługiwać specjalistycznym holenderskim oprogramowaniem księgowym, który daje pewność, że deklaracja w poprawnej formie została dostarczona do urzędu. Dodatkowo pracownicy firm posiadających status agenta podatkowego zajmują się wszystkimi niezbędnymi formalnościami, pozyskują brakujące dokumenty od danego pracodawcy, a następnie  kontaktują się z zagranicznymi urzędami skarbowymi. Ważne jest, aby sprawdzić, czy firma jest w stanie załatwić za wnioskodawcę wszystkie formalności – łącznie z pomocą przy rozliczeniu w Polsce, uwzględniając m.in ulgę abolicyjną.

  1. Ile trwa cały proces?

W tym momencie nie da się jasno określić i przewidzieć, ile będzie trwać cały proces ubiegania się o zwrot podatków. Ze składaniem wniosków nie należy zwlekać – im wcześniej wszystkie dokumenty zostaną złożone, tym lepiej. Przyjmowania wniosków trwa cały rok. Ze względu na ogromną zmianę – każdy pracujący musi udowodnić uzyskania 90% przychodów w Holandii – proces ten będzie uzależniony również od uzyskania dokumentów od polskich pracodawców oraz z polskiego US – bez nich złożenie wniosku w holenderskim fiskusie będzie niemożliwe. Całą procedurę przyspieszyć może fakt korzystania z usług uprawnionej firmy doradczej – mogą one korzystać ze specjalistycznych narzędzi udostępnianych im przez holenderskie urzędy skarbowe, dzięki czemu urzędnicy sięgają do takich deklaracji w pierwszej kolejności.

Zwrot nadpłaconego podatku z zagranicy jest jak najbardziej możliwy do odzyskania, badanie Euro-Tax.pl „Rozliczenia podatkowe na emigracji” pokazuje, że blisko 90% rozliczeń z zagranicznymi urzędami skarbowymi kończy się uzyskaniem zwrotu. Na koniec warto dodać, że przepisy podatkowe w Holandii dają możliwość pracującym tam osobom odliczenia od podatku określonych wydatków. Odliczyć można między innymi: oprocentowanie hipoteki, koszty edukacji własnej, usługi prawnicze i adwokackie, czy też uzyskać ulgę na dziecko. Holenderski urząd refunduje także koszty poniesione na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego tzw. Zorgtoeslag.

 

 

***

Euro-Tax.pl jest firmą świadczącą e-usługi w zakresie zwrotu podatku płaconego przez osoby legalnie pracujące za granicą. Z usług Euro-Tax.pl skorzystało już ponad 100 tysięcy klientów, którzy szybko i skutecznie odzyskali nadpłacone podatki – w sumie ponad 100 mln złotych. Obecnie firma Euro-Tax.pl ma najszerszą na rynku ofertę usług dotyczących zwrotu podatku za pracę za granicą. Firma realizuje rozliczenia podatkowe za pracę w: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Holandii, USA i Norwegii, Belgii, Austrii, Danii oraz Szwecji. Oprócz zwrotu podatku firma oferuje zwrot ubezpieczenia oraz pomoc w uzyskaniu zagranicznych zasiłków rodzinnych.



[1]http://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/internationaal/fiscale_regelingen/kwalificerende_buitenlandse_belastingplicht/regeling_voor_kwalificerend_buitenlands_belastingplichtigen_vanaf_2015_2/kwalificerend_buitenlands_belastingplichtigen_vanaf_2015_1



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

UnicornMedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »