Dom » Nieruchomość
Zmiany w mieszkaniu dla młodych
Zobacz więcej zdjęć » |
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Mieszkaniu dla Młodych, co oznacza, że jeszcze w wakacje zmiany wejdą w życie. Najważniejsze to dołączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego, mieszkań spółdzielczych oraz zwiększenie dopłat i ich dostępności dla rodzin wielodzietnych. Są też nałożone znaczne ograniczenia o których dowiesz się w dalszej części artykułu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Oto najważniejsze zmiany:
- Dopłaty z MdM do mieszkań z rynku wtórnego – dzięki temu skorzystają także mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi.
- Limity cenowe dla rynku wtórnego będą niższe. W przypadku rynku pierwotnego jest to 110 proc. średniego wskaźnika odtworzeniowego, dla mieszkań z drugiej ręki będzie to 90 proc.
- Na zmianach skorzystają rodziny wielodzietne (z co najmniej trójką dzieci), którym z jednej strony ułatwia się dostęp do pieniędzy, a z drugiej znacząco podnosi same dopłaty. MdM ma być dla nich dostępny bez względu na wiek i posiadanie wcześniej innej nieruchomości (standardowo maksymalny wiek to 35 lat, a z programu wykluczone są osoby, które były kiedykolwiek właścicielami nieruchomości mieszkalnej), wyższe będą także dopłaty dla takich osób. Wg nowych zasad 15-proc. dopłatę otrzymają kupujący mieszkanie z jednym dzieckiem, na 20 proc. mogą liczyć ci z dwójką potomstwa, a na 30 proc. – z trójką i więcej.
- Istotne jest jednak, że dla kupującego mieszkanie z co najmniej trójką dzieci dopłaty będą wyliczane inaczej. Dofinansowanie dla nich będzie się liczyć maksymalnie do 65 mkw. (a nie do 50 mkw. jak dla pozostałych).
- Dopłaty na mieszkanie spółdzielcze – nastąpiło włączenie do programu nie tylko mieszkań z rynku pierwotnego, ale i tych wybudowanych przez spółdzielnie i powstałych w wyniku przebudowy czy adaptacji.
- Łatwiej będzie także podnieść swoja zdolność kredytową w kredycie z MDM z uwagi na rozszerzony katalog osób mogących dołączyć do kredytu.
- W programie rozszerzono zakaz (pod rygorem odebrania części dopłat) nie tylko wynajmu całego mieszkania kupionego w programie, ale i jego części.
- Wprowadzono też zmianę, wg której spłata kredytu (całości lub części przekraczającej wysokość wsparcia) w ciągu pierwszych pięciu lat od zaciągnięcia będzie „karana” odebraniem części dopłat – będzie ona proporcjonalna do okresu pięcioletniego w którym nastąpi spłata kredytu.
Krzysztof Szymański
http://finatio.p
l
Nadesłał:
finatio
|
Komentarze (0)