Dom » Budownictwo

Zmiany w prawie budowlanym – skorzystają inwestorzy indywidualni i przedsiębiorcy

Zmiany w prawie budowlanym – skorzystają inwestorzy indywidualni i przedsiębiorcy
Zobacz więcej zdjęć »
Dnia 28.06.15 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym, znosząca wymóg uzyskania pozwoleń na budowę min. domów jednorodzinnych. Krótszy czas oczekiwania na decyzję, mniej obowiązkowych zaświadczeń to korzystne zmiany dla inwestorów i szansa na poprawę koniunktury w branży budowlanej

Głównym założeniem zmiany Ustawy Prawo Budowlane oraz niektórych innych ustaw[1], z dnia 20 lutego 2015 r. jest usprawnienie procesu budowlanego poprzez zniesienie obowiązku uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę określonych obiektów, a także ograniczenie zakresu formalnego projektów przedstawianych administracji. Już od czerwca 2015 r. inwestorzy zyskają cenny czas, w ramach krótszego oczekiwania na urzędową zgodę i zmniejszą koszty niektórych projektów. Prostsze i bardziej liberalne prawo otwiera drogę do działania wszystkim tym, którzy dotychczas zwlekali z decyzjami. Czy nowe przepisy przełożą się na rozwój rynku budowlanego w Polsce?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Co wybudujemy bez pozwoleń?            

Nowe regulacje oznaczają brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę lub rozbudowę wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile ich obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Jedyny wymóg dotyczy zgłoszenia planowanej budowy wraz z wymaganą dokumentacją dla danego typu budowli. Okres oczekiwania na ewentualny sprzeciw administracji wyniesie 30 dni. Nowe przepisy znoszą też  obowiązek zgłaszania planowanego terminu rozpoczęcia prac budowlanych. 

Decyzje o pozwoleniu na budowę przestają być wymagane, także dla mniejszych obiektów, dla których wystarczy jedynie zgłoszenie. Należą do nich wolnostojące parterowe budynki gospodarcze - w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m2, wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2, czy tej samej powierzchni wolnostojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych. Zwiększono też do 50 m2 powierzchnię zabudowy wiat, których budowę wystarczy zgłosić.

Szybciej i prościej

Modyfikacji ulegają też kwestie formalne, związane z rozpoczęciem budowy. Z końcem czerwca nie będą już konieczne zaświadczenia dotyczące dostaw energii, wody, ciepła i gazu, o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, czy o możliwości dostępu do drogi publicznej.  Wszelkie uwagi co do braków w dokumentacji urząd musi zgłosić w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosków.

Zmiany dotyczą także  obiektów oddawanych od użytkowania na podstawie zgłoszenia, a nie jak dotychczas pozwolenia na użytkowanie. W katalogu takich obiektów znajdą się: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże na pięć stanowisk, obiekty magazynowe, budynki kolejowe oraz place składowe, postojowe, parkingi a także stawy rybne. Okres milczącej zgody urzędu, czyli terminu, w którym może on zgłosić zastrzeżenia co do użytkowania zostaje skrócony z 21 do 14 dni.

Kolejną zmianą jest możliwość rozłożenia na raty opłat legislacyjnych na podstawie wniosku złożonego do wojewody. Rejestr wydanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń, zawierający rodzaj zamierzenia budowlanego, datę złożenia wniosku, nazwiska inwestora oraz projektanta będzie ogólnie dostępny w internecie na stronie Biura Informacji Publicznej.

Branżowe ożywienie na Warsaw Build 2015

Według ekspertów nowe regulacje mogą stać się impulsem do znaczącej poprawy koniunktury w branży budowlanej. „Rok 2015 stoi pod znakiem wielu zmian prawnych, takich jak nowelizacja prawa budowlanego, czy nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii, tworzących pozytywny klimat dla wszystkich uczestników rynku budowlanego, zarówno inwestorów jak i architektów, projektantów, producentów materiałów czy wykonawców" - mówi Anna Rabiej, organizator Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build 2015. „Przygotowując tegoroczną edycję Warsaw Build, odnotowujemy coraz większy optymizm rodzimych przedstawicieli branży, a także rosnące zainteresowanie polskim rynkiem ze strony firm zagranicznych. Udział w trzeciej edycji spotkań, które odbędą się we wrześniu w Warszawie potwierdziły przedsiębiorstwa m.in. z Belgii, Turcji, Ukrainy, Białorusi, Włoch".

Bieżący rok kalendarzowy jest szansą na długo oczekiwany przełom i uzyskanie przez polskie budownictwo wartości dodatniej po raz pierwszy od  2011. Od początku 2015 roku koniunktura w co miesiąc poprawia się o kolejne punkty, zmniejszając swą ujemną wartość z minus 13 (w styczniu 2015) do minus 2 (w maju 2015). Firmy budowlane liczą na zbliżające się inwestycje i kontrakty, także te finansowane w ramach kolejnego wsparcia funduszami z UE.


[1] [1] Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawę z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej i ustawę z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »