Zdrowie » Medycyna

Znajdź spokój brzucha

Współczesna kobieta musi sprostać wielu wyzwaniom. Nadmiar obowiązków często powoduje stres, który jest jedną z najczęściej wymienianych przez Polaków przyczyn dolegliwości brzusznych .

Współczesna kobieta musi sprostać wielu wyzwaniom. Nadmiar obowiązków często powoduje stres, który jest jedną z najczęściej wymienianych przez Polaków przyczyn dolegliwości brzusznych[i]. Życie w ciągłym napięciu jest jednym
z czynników powstawania zespołu jelita nadwrażliwego (ZJN). Jest to problem typowo kobiecy, ponieważ aż 80% populacji z nasilonymi objawami stanowią właśnie kobiety2,3,4. Częste objawy ZJN to dyskomfort i ból w obrębie jamy brzusznej
2. W przypadku takich dolegliwości pomocne mogą okazać się leki rozkurczowe.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kilka słów o ZJN 2,3,4

Zespół jelita nadwrażliwego to powszechna choroba przewodu pokarmowego, która może dotykać nawet co 5-tą osobę*. Przyczyny rozwoju choroby nie są do końca znane, jednak wyróżnia się kilka czynników mogących mieć znaczenie w jej powstawaniu i leczeniu, są to: stres, jedzenie w pośpiechu, a także przebyte infekcje przewodu pokarmowego, długotrwałe leczenie antybiotykami, czynniki genetyczne oraz przyczyny psychospołeczne.

Profil osoby chorującej na ZJN 2,3,4

Zespół jelita nadwrażliwego dotyka przeważnie kobiety i ludzi młodych. Szczyt zachorowań przypada na 20-30. rok życia. Chorują też osoby młodsze, 14% z nich to studenci, a 16% uczniowie w wieku od 11 do 17 lat.

Najczęstsze objawy 2,3,4

Na co dzień choroba wiąże się z odczuwaniem częstego dyskomfortu  wzmagającego się po jedzeniu w obrębie jamy brzusznej, bólem brzucha, który może być bardzo różnie odczuwany (np. ściskanie w jamie brzusznej), a także występowaniem wzdęć, biegunek czy zaparć.

Niektóre z dolegliwości mogą występować także przy innych chorobach, dlatego w celu uzyskania diagnozy konieczna jest wizyta u specjalisty. Niestety chorzy na ZJN niechętnie odwiedzają lekarza, tylko od 9% do 33 % z nich zgłasza się po poradę z powodu swoich dolegliwości.

Wpływ stresu na ZJN

Życie w ciągłym napięciu lub w nagłym ostrym stanie stresu generuje złe samopoczucie psychiczne, co pobudza układ nerwowy i może zaburzać funkcjonowanie różnych narządów, w tym jamy brzusznej.

Ból brzucha może być reakcją bezpośrednią po zadziałaniu stresora (czynnika wyzwalającego stres) lub odroczoną (np. nastąpić w czasie wyjścia ze stanu mobilizacji i napięcia). Zawsze jednak, kiedy ból brzucha łączy się z aktualnie przeżywanym lub nagłym nieodległym w czasie, przeżytym stanem napięcia, musimy wziąć pod uwagę komponent psychogenny - mówi psycholog dr Anna Bukowska-Posadzy.

*Szacuje się, że na zespół jelita nadwrażliwego cierpi od 9% do 22% populacji4.

 

 

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha, wskazywaną przez badanych w ramach kampanii „Brzuch mówi: NO-SPA®’’, której celem było edukowanie  na temat różnych bólów brzucha, ich przyczyn, leczenia i sposobów radzenia sobie z nimi - był właśnie stres. Wśród czynników wywołujących ból wymieniano pracę, naukę oraz sytuacje rodzinne6.

Istotna więc staje się umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Przydatne mogą okazać się ćwiczenia relaksacyjne lub uprawianie sportu. W przypadku zmagania  
się z ZJN ważna staje się akceptacja ograniczeń własnego organizmu i poczucie, że można wpłynąć na objawy dzięki odpowiedniemu nastawieniu.

Wpływ diety na ZJN7

Błędy w sposobie żywienia często nasilają objawy ZJN. Przy zespole jelita nadwrażliwego dieta powinna być dobrana do postaci choroby i uwzględniać indywidualne reakcje organizmu.
W przypadku postaci zaparciowej powinno się spożywać pokarmy bogate w błonnik,
a w postaci biegunkowej unikać pełnoziarnistych produktów zbożowych. Zalecenie jest picie dużej ilości wody oraz spożywanie małych i częstych posiłków, ponieważ przejedzenie może wzmagać dolegliwości bólowe.

Co można zrobić w przypadku ZJN?

ZJN nie można całkowicie wyleczyć, dlatego po postawieniu diagnozy przez lekarza, leczenie farmakologiczne polega na złagodzeniu najbardziej dokuczliwych objawów*. W terapii wspomagającej, jako pierwsze stosuje się m.in. leki rozkurczowe, np.
z zawartością drotaweryny, takie jak
NO-SPA®2. Lek poprzez działanie rozkurczowe łagodzi zaburzenia czynnościowe jelit oraz dolegliwości bólowe wynikające z nadmiernej kurczliwości jelit (biegunki) oraz rozpychania jelit (zaparcia, wzdęcia). W leczeniu wspomagającym NO-SPA® może zostać użyta w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego np. w: zespole jelita nadwrażliwego5. NO-SPA® działa na różne skurczowe bóle brzucha, na nowym opakowaniu można znaleźć wskazania do stosowania m.in. w chorobach żołądka i jelit.  

*Najbardziej uciążliwe dla pacjenta objawy to bóle związane z wypróżnieniami (zaparcia, biegunki)2

Sugerowana cena detaliczna leku bez recepty NO-SPA: 20 tabletek: 10,99 PLN.

No-Spa, 40 mg, tabletki; każda tabletka zawiera: 40 mg chlorowodorku drotaweryny (Drotaverini hydrochloridum). Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna. Wskazania do stosowania: stany skurczowe mięśni gładkich  związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem okołopęcherzykowym, zapaleniem przewodów żółciowych, zapaleniem brodawki Vatera; stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Jako leczenie wspomagające może zostać użyta bezpiecznie i z pożądanym skutkiem: w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit, zapaleniu okrężnicy, stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym
i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki; w schorzeniach ginekologicznych: bolesnym miesiączkowaniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Ciężka niewydolność wątroby, nerek i serca. Blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia.

Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.{Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 09/2015}. Podmiot odpowiedzialny: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.



[i] Badanie „Co boli Polaków?” przeprowadzone w okresie marzec–kwiecień 2014 r. na zlecenie marki NO-SPA® (Sanofi-Aventis). Ankietę przygotowała firma Publicis. W badaniu wzięły udział 5222 osoby: 3591 kobiet oraz 1631 mężczyzn. Grupa badanych została pozyskana dzięki bannerom z informacją o ankiecie umieszczonym w internecie – dane w posiadaniu firmy.

2 Paradowski L. Zespół jelita nadwrażliwego. Wielka Interna. Gastroenterologia cz. II. Medical Tribune Polska.

Warszawa 2011: 263-265.

3 Talley NJ et al. Epidemiology of colonic symptoms and the irritable bowel syndrome. Gastroenterology 1991; 101(4): 927-34.

4 Tacikowski T i in. Zespół jelita drażliwego – możliwości lecznicze i sposoby postępowania z chorymi. Terapia 2006; 6 (180): 19-22.

5 ChPL No-Spa, zatwierdzony 09.2015.

6 Brzuch mówi: NO-SPA®” to kampania zainicjowana przez Sanofi, producenta leku NO-SPA®, której celem było edukowanie na temat różnych bólów brzucha, ich przyczyn, leczenia i sposobów radzenia sobie z nimi. Najważniejszym z działań było People’s Lab – narzędzie online, pozwalające zgłębić doświadczenia Polaków na ten temat różnych bólów brzucha, dotrzeć do przyczyn
i pokazać szerszy kontekst zagadnienia w różnych grupach wiekowych i bólowych.
Ankietę przygotowała firma Publicis.
W badaniu udział wzięło 5 222 osób: 3 591 kobiet (68,75%) i 1631 mężczyzn (31,23%). Grupa badanych została pozyskana dzięki bannerom z informacją o ankiecie umieszczonym w Internecie.

7 Opracowano na podstawie: Siuba M, Hajduczek-Zgażańska M. Broszura dla osób z zespołem jelita nadwrażliwego. http://gastropraktyka.pl/ulotki/sjn/index.html (data wejścia 11.07.2016 r.).

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dominika.gorska@sanofi.com
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »