Zdrowie » Dziecko
Znów biegunka! Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka?
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Rotawirusy - atakują zimą!
Zima to okres infekcji – również tych, dających objawy żołądkowo – jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka. Najczęściej sprawcami żołądkowych sensacji są rotawirusy, ale dzielnie dotrzymują im kroku także adenowirusy, kalciwirusy, koronawirusy, astrowirusy czy enterowirusy. Powodem rewolucji w przewodzie pokarmowym mogą być także bakterie, np. Escherichia coli, Shigella, Salmonella, Yersinia, Campylobacter czy pierwotniaki, jak chociażby Lamblia intestinalis. Oprócz symptomów typowych dla biegunki, pojawić się mogą także wymioty, bóle brzucha, a nawet gorączka.
Drobnoustroje mogą trafić do organizmu drogą kropelkową, czyli przez bezpośredni kontakt z chorym i jego wydzielinami, kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami i zainfekowanymi zwierzętami, a także drogą pokarmową – poprzez spożycie zainfekowanej żywności. Zasmarkane nosy i kaszel u kolegów w przedszkolu to najprostsza droga do infekcji u dziecka. W Polsce co roku ok. 200 tys. dzieci poniżej 5. roku życia przechodzi biegunkę wirusową, a ok. 7 tys. z nich trafia z tego powodu do szpitala. Choroba jest wyczerpująca i męcząca dla dziecka, a zarazem stresująca dla rodzica. By się z nią szybko uporać, warto pamiętać, że biegunki nie leczy się tabletkami! Walka z chorobą polega tak naprawdę na niedopuszczaniu do odwodnienia.
Doustne płyny nawadniające – pierwszy krok w walce z biegunką
Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki powinni podjąć rodzice po zaobserwowaniu u swojego dziecka pierwszych objawów biegunki, jest rozpoczęcie nawadniania. Nie – wbrew przekonaniu niektórych – za pomocą zwykłej wody, ale doustnego płynu nawadniającego. DPN dostarczy osłabionemu organizmowi zarówno wodę, jak i cenne elektrolity, a dzięki temu nie tylko przyniesie dziecku ulgę, ale dodatkowo - wyeliminuje ryzyko odwodnienia. W przeciwieństwie do popularnych leków przeciwbiegunkowych nie skraca czasu trwania biegunki ani nie zmniejsza liczby stolców. Chroni dziecięcy organizm, nie utrudniając mu jednocześnie wydalenia niepożądanych substancji.
Najlepiej, jeśli w składzie doustnego płynu nawadniającego znajduje się dodatkowo smektyn dwuoktanościenny, który działa w przypadku bakterii, wirusów oraz toksyn bakteryjnych (posiada właściwości ich adsorbowania). Płyn nawadniający ze smektynem np. ORSALIT® plus smektyn, może być podawany dzieciom już po pierwszym roku życia. Ze względu na to, że nie wchłania się z przewodu pokarmowego, ale działa wyłącznie w jego świetle, wytwarzając tam warstwę ochronną, pozwala na zmniejszenie nasilenia stanu zapalnego oraz zredukowanie przepuszczalności błon śluzowych. A to – wpływa na poprawę konsystencji stolców i zmniejszenie ich objętości, co - jak można się domyślić, przyspiesza ustanie biegunki.
Dziecko powinno otrzymać doustny płyn nawadniający w przeciągu 3-4 godzin od pojawienia się objawów infekcji – biegunki, wymiotów czy gorączki. Zawartość jednej saszetki ORSALIT® plus smektyn należy rozpuścić w 200 ml ciepłej, przegotowanej wody. Płynu nie należy dosładzać. Przed podaniem schłodzić i podać maluchowi bezpośrednio po przygotowaniu. Taki doustny płyn nawadniający dostępny jest w aptece i można go kupić bez recepty. Warto uzupełnić domową apteczkę jak najszybciej, by w chwili pojawienia się niepokojących objawów przynieść ulgę maluszkowi – jeszcze zanim zobaczy go pediatra.
Łagodzenie objawów biegunki
Leczenie biegunki – poza nawadnianiem, ogranicza się jedynie do łagodzenia uciążliwych objawów. Przy biegunce ulgę przyniesie delikatne masowanie brzucha dziecka za pomocą okrężnych ruchów, położenie na brzuszek termofora lub ciepłego okładu. Po pierwszym okresie obfitego nawadniania DPN, można już wdrożyć normalną dietę, pamiętając jednak, by zawierała posiłki lekkostrawne o temperaturze pokojowej.
W większości przypadków biegunka nie wymaga leczenia przyczynowego - nie podajemy więc węgla lekarskiego, loperamidu ani innych preparatów, przeznaczonych dla dorosłych. Prawidłowo nawodniony DPN organizm jest bowiem w stanie samodzielnie poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Tym bardziej, że zwiększona częstotliwość pozbywania się treści pokarmowej ma na celu oczyszczenie organizmu dziecka z tego, co mu szkodzi.
W przypadku, kiedy z biegunką lub wymiotami zmaga się niemowlę, zawsze powinno się pokazać je lekarzowi. Stan starszego dziecka należy skonsultować ze specjalistą, jeśli objawom ze strony przewodu pokarmowego towarzyszą także inne dolegliwości bądź objawów żołądkowych nie udaje się powstrzymać w warunkach domowych.
Więcej informacji na Zdrowemaluchy.pl. Zaglądajcie tu jak najczęściej, bo oprócz porad na temat tego, jak postępować w czasie choroby, znajdziecie liczne wskazówki dotyczące tego, jak się przed nią bronić!
Nadesłał:
Cloud9
|
Komentarze (0)