Dom » Budownictwo

Zrównoważone budownictwo, czyli planowanie doskonałe okiem ekspertów

Zrównoważone budownictwo, czyli planowanie doskonałe okiem ekspertów
Zobacz więcej zdjęć »
Konstruktywny dialog uczestników procesu budowlanego oraz stosowanie nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych (m.in. szkła) tworzą ramy dla rozwoju zrównoważonego budownictwa.

Takie wnioski płyną z seminarium z cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa", które pod koniec września zgromadziło branżowych ekspertów w Gdańsku. Nie zabrakło tam przedstawicieli Pilkington Polska, producenta szkła dla budownictwa i partnera merytorycznego tej inicjatywy.
Po Wrocławiu i Katowicach, przyszedł czas na Gdańsk. To tutaj pod koniec września br. odbyło się trzecie tegoroczne seminarium branżowe w ramach projektu firmy RD Bud „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". W centrum zainteresowania uczestników (przedstawicieli władz miasta Gdańska, reprezentantów firm doradczych, inwestorów i producentów materiałów budowlanych) znalazło się zrównoważone projektowanie. Dyskutowano o nim w kontekście masterplanningu, rozumianego jako proces planowania przestrzennego, w którym zespół specjalistów reprezentujących wiele branż stara się wypracować zrównoważone rozwiązania łączące interesy wszystkich uczestników procesu budowlanego. Pozytywny klimat dla koncepcji zrównoważonego projektowania tworzą z jednej strony zmieniające się przepisy prawa budowlanego, które wprowadzają coraz wyższe wymogi w zakresie standardów energetycznych powstających budynków, z drugiej zaś trwające prace nad nowelizacją prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego, których celem jest uporządkowanie przestrzeni miejskiej.
Dialog podstawą sukcesu
Uczestnicy seminarium podkreślali fakt, że realizacja każdej inwestycji wiąże się z koniecznością połączenia interesów wielu grup zaangażowanych w dany projekt budowlany. Dla inwestora projekt budowlany powinien generować maksymalne zyski. Użytkownikom budynku zależy na tym by mieszkać i pracować w miejscu funkcjonalnym i wygodnym, którego eksploatacja nie będzie kosztowna. Z kolei dla ekologów najważniejsze będzie, by inwestycja była neutralna dla otoczenia, a dla urzędników wydających pozwolenie na budowę i zgodę na użytkowanie, obiekt musi przede wszystkich spełniać normy zawarte w odpowiednich przepisach prawnych.
Eksperci zgromadzeni w Gdańsku stwierdzili, że jednym z możliwych sposobów zaspokojenia tak wielu interesów jest konstruktywny dialog między wszystkimi uczestnikami projektu budowlanego. Obok przedstawicieli inwestora, instytucji finansującej, architekta, wykonawcy, w gronie konsultantów projektu powinni się znaleźć przedstawiciele działu planistycznego urzędu miasta lub gminy, społeczności lokalnej, ekolodzy czy marketingowcy. W zależności od skali inwestycji może być również konieczne zaangażowanie konserwatora, geodety czy inżyniera ruchu drogowego. W zespole niezbędni będą eksperci znający materiały i systemy, których wykorzystanie pozwoli zbudować obiekt zrównoważony. Poprzez edukację, dialog i zrozumienie potrzeb każdego z interesariuszy, już na etapie planowania projekt budowlany zyska kształt możliwy do zaakceptowania przez wszystkie strony.
„Przykładem projektu, w którym połączono potrzeby społeczne, ekonomiczne i środowiskowe jest zmodernizowana Trasa Armii Krajowej w Warszawie" - mówiła w czasie dyskusji Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, producenta szkła marki Pilkington. „Na odcinku o największym natężeniu ruchu zastosowano dźwiękochłonne szklane półtunele gwarantujące wysoki poziom ochrony przed hałasem. Decyzja o wykorzystaniu takiego innowacyjnego rozwiązania była efektem przeprowadzonych konsultacji społecznych oraz analiz dotyczących wpływu przedsięwzięcia na środowisko, życie i zdrowie ludzi". Innym ciekawym przykładem projektu z wykorzystaniem szkła, który powstawał w atmosferze dialogu jest wrocławski biurowiec Times. Projekt ten łączy zabytkowy obiekt z nową zabudową, w której dominuje kopuła szklanego dachu, wykonana w nowoczesnym systemie szklenia strukturalnego. Finalna forma obiektu, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, jest efektem konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Nowoczesne technologie dla „zielonych" budynków
Eksperci zgromadzeni w Gdańsku podkreślali, że nowoczesne technologie i materiały budowlane oferują szerokie spektrum rozwiązań, wspierających zrównoważone budownictwo. Na etapie planowania inwestycji możliwe jest dokonanie wyboru tych rozwiązań, które nie powodując zbytnich obciążeń finansowych dla inwestora, przyczynią się do osiągnięcia wysokich standardów w aspekcie estetycznym i funkcjonalnym, a także w zakresie bezpieczeństwa, ekonomii i oszczędności energetycznych. „Wysoki standard energetyczny budynku uzyskuje się w drodze szczegółowego planowania każdego etapu realizacji inwestycji oraz stosowania odpowiednich materiałów i technologii" - mówiła Jolanta Lessig. „Biorąc pod uwagę uwarunkowania projektu budowlanego dobieramy rozwiązania gwarantujące właściwe parametry w zakresie izolacyjności cieplnej i ochrony przed słońcem, co wpływa na optymalne gospodarowanie energią. Uwzględnienie w projekcie odpowiednich materiałów, takich jak szyby niskoemisyjne, przeciwsłoneczne, dźwiękochłonne czy samoczyszczące umożliwia zaprojektowanie budynku o odpowiedniej izolacyjności cieplnej i akustycznej oraz obniżonym zapotrzebowaniu na energię i wodę". Doskonałym przykładem takiego podejścia do inwestycji jest budynek firmy BorgWarner w podrzeszowskiej Jasionce, który jako pierwszy w Polsce otrzymał srebrny certyfikat LEED. Energooszczędność tego biurowca jest o ponad 23% wyższa niż przewiduje amerykańska norma ASHRAE 90.1-2004, a zużycie wody w porównaniu ze standardowym budynkiem obniżono tu o ponad 1/3. Istotny wpływ na osiągnięcie tak dobrych parametrów miało zastosowanie do przeszklenia fasad obiektu szkła przeciwsłonecznego o właściwościach samoczyszczących oraz szkła niskoemisyjnego.
Kolejna szansa ma wymianę doświadczeń ekspertów zaangażowanych w inicjatywę „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa" nadarzy się na początku przyszłego roku. Właśnie wtedy w Warszawie planowane jest następne seminarium branżowe organizowane przez RD Bud.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »