Społeczeństwo » Społeczeństwo

Zwierzęta starzeją się tak samo jak ludzie – poruszająca kampania społeczna ,,Nieludzka Starość’’

Zwierzęta starzeją się tak samo jak ludzie – poruszająca kampania społeczna ,,Nieludzka Starość’’
Zobacz więcej zdjęć »
Z początkiem stycznia wystartowała społeczno – edukacyjna kampania społeczna ,,Nieludzka starość’’, poruszająca problem zwierząt w podeszłym wieku. Celem akcji jest zmiana ludzkiej mentalności w podejściu do starszych czworonogów oraz edukacja w zakresie badań profilaktycznych.

Podobnie jak okrutna potrafi być ludzka starość, tak samo przerażająca bywa ta zwierzęca, bowiem właściciele starszych czworonogów często zwyczajnie zaniedbują zdrowie swoich pupili. Coraz częściej zdarzają się przypadki, że takie zwierzaki nigdy nie odwiedziły gabinetu weterynaryjnego, a co gorsza, chore czworonogi bywają też porzucane, kiedy zwierzę zaczyna mieć problemy ze zdrowiem.

Niestety choroby wieku starczego mogą być uciążliwe dla właścicieli i skutkować m.in.  nietrzymaniem moczu, przykrym zapachem czy problemami z poruszaniem się. Do najczęstszych schorzeń starszych zwierząt należą problemy z sercem i ze stawami, nowotwory, zaćma czy demencja starcza. Wiele z chorób, jakie dotykają czworonogi w podeszłym wieku, jednak daje się leczyć i należy je leczyć, ponieważ mogą one zostać wcześnie wykryte dzięki profilaktyce. Zwierzęta nie powiedzą swoim właścicielom co im dolega, co je boli i jak się czują, dlatego posiadanie starszego czworonoga powinno skłaniać do częstszych wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

Jak podkreśla Beata Żabka, Prezes Fundacji Towarzystwo WeterynaryjneStarsze zwierzęta wymagają dużo więcej uwagi ze strony właścicieli, a ci niestety bardzo często zapominają, że ich pupil nie jest już młodzikiem - wesołym szczeniakiem, który biegałby za piłką i chodził na długie spacery. Opiekunowie nie pamiętają też, że zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie, a starość pupila potrafi zwyczajnie zaskoczyć – wskazuje przedstawicielka Fundacji i zaznaczaW naszej przychodni zdarzają się przypadki, kiedy właściciel chce uśpić starszego psa lub kota, gdy z medycznego punktu widzenia, nie ma ku temu powodów. Żaden lekarz weterynarii nie powinien się jednak na to godzić.

Obok edukacji w zakresie chorób i profilaktyki starszych zwierząt, celem kampanii jest również uwrażliwienie właścicieli czworonogów, że starość zwierzęcia nie jest powodem do eutanazji. Warto wziąć odpowiedzialność za pupila do końca jego życia, bowiem często spędzamy z nim długie lata i daje nam on niezapomniane chwile radości.

Akcja Nieludzka Starość potrwa do końca kwietnia 2018 roku. W ramach projektu zbierane są środki z 1% podatku, które trafiają do Fundacji na leczenie starszych zwierząt. Można je przekazać za pomocą strony internetowej www.nieludzkastarosc.org, na której znalazł się również specjalny kalendarz, umożliwiający poznanie wieku czworonoga w odniesieniu do ludzkiego i proponujący zestaw wskazanych badań profilaktycznych. Ponadto można tam zadać pytanie lekarzowi weterynarii w zakresie zdrowia starszych pupili.

Kampanię Nieludzka Starość wsparła Anna Głogowska – prywatnie miłośniczka zwierząt, zawodowo: konferansjerka telewizyjna, choreograf teatralny oraz pierwsza tancerka programu ,,Jaka to Melodia’’.

 

O Fundacji:

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne wspiera starsze zwierzęta oraz pomaga ludziom, znajdującym się w skrajnie trudnej sytuacji materialnej, którzy nie mają możliwości samodzielnego ponoszenia kosztów leczenia swoich czworonogów. Opieką weterynaryjną obejmuje także zwierzęta porzucone oraz te, które przebywają
w domach tymczasowych.

 

Partnerzy Kampanii:

Sieć sklepów KAKADU, Telekarma, Radio Dla Ciebie, Magazyn Rynek Zoologiczny - Medialny Patron Branżowy, Magazyn Kocie Sprawy – Medialny Patron Kampanii, Magazyn Dog & Sport – Medialny Patron Kampanii, Private Marketing, Miasto Gdańsk, Vetos Farma, Blog Życie z Psem, Blog z Pazurem, Wrocław.pl, Newspoint, 4 Interactive, Sklep Pawesome, Petvita, CD Media, MPK Kraków, MPK Łódź.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

biuroprasowe

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »