Zdrowie » Ciało
Życie bez filtrów?
![]() |
Zobacz więcej zdjęć » |
O tym, jak radzić sobie z niekończącą się spiralą porównań, opowiada Daniel Janik, dyrektor Akademii Trenerów Mentalnych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Według raportu organizacji Common Sense Media, aż 53% nastolatków odczuwa presję, by dorównywać internetowym wzorcom sukcesu. Co więcej, najczęściej porównywaną cechą jest wygląd zewnętrzny – wskazało go aż 51%ankietowanych, podkreślając negatywny wpływ tej praktyki na ich samopoczucie.
Rzeczywistość a cyfrowa kreacja
Treści publikowane w mediach społecznościowych to zazwyczaj selektywne wycinki życia, poddane obróbce i stylizacji. Za perfekcyjnymi zdjęciami kryją się codzienne trudności, które rzadko znajdują odzwierciedlenie w internetowych narracjach. Mechanizm porównań jest nieunikniony – im częściej konfrontujemy się z wyidealizowanymi obrazami, tym bardziej rośną nasza frustracja i poczucie niedoskonałości.
– Wiele osób, zwłaszcza tych młodych, zaczyna postrzegać swoją codzienność jako mniej wartościową, jeśli nie przypomina treści publikowanych w internecie. Trzeba pamiętać, że to, co obserwujemy w sieci, to często jedynie starannie wyreżyserowany spektakl lub wybrany fragment dużo szerszej całości. Świadomość tego mechanizmu pozwala budować zdrowsze podejście do własnej wartości i uczy dystansowania się od nierealistycznych porównań. Kluczowe jest rozwijanie umiejętności autorefleksji i świadomego korzystania z treści online, zamiast przyjmowania ich jako obiektywnej rzeczywistości – mówi Daniel Janik, dyrektor Akademii Trenerów Mentalnych.
Świadomość i zdrowy dystans
Aby zachować zdrową perspektywę, kluczowe jest świadome filtrowanie treści, które konsumujemy oraz uważność w ocenie rzeczywistości przedstawianej w sieci. Warto pamiętać, że algorytmy promują atrakcyjne wizualnie i emocjonalnie angażujące materiały, które często nie odzwierciedlają prawdziwego życia ich twórców.
Zamiast postrzegać media społecznościowe jako punkt odniesienia do oceny własnej wartości, warto traktować je jako narzędzie do zdobywania wiedzy, inspiracji czy utrzymywania kontaktów – ale nie jako wyznacznik sukcesu czy szczęścia.
– Osoby doświadczające spadku samooceny na skutek nierealnych standardów coraz częściej sięgają po narzędzia wspierające odporność psychiczną. Trening mentalny pomaga budować mechanizmy obronne przed wpływem porównań i medialnych iluzji. Uczy, jak świadomie zarządzać myśleniem, koncentrować się na własnych celach i wartościach, zamiast dążyć do nierealistycznych ideałów – podkreśla ekspert.
Ściganie się z iluzją prowadzi do rozczarowania. Być może warto zastanowić się nad tym, czy lepiej jest kreować wirtualne pozory, czy zainwestować czas oraz energię w pracę nad naszymi indywidualnymi zasobami i mocnymi stronami.
Źródło:
Common Sense Media: “Unpacking Grind Culture in American Teens: Pressure, Burnout, and The Role of Social Media”
Nadesłał:
wkilar
|
Komentarze (0)