Kultura, sztuka » Kultura
Żydzi oraz ich kultura w Aleksandrowie Kujawskim
Żydzi oraz ich bytowanie na terenie miasta miało ogromny wpływ na jego rozwój i dalsze dzieje. W dziewiętnastym wieku ludność żydowska stanowiła ogromny odsetek ludności, działając przede wszystkim na rynku handlowym oraz produkcyjnym. Żydzi posiadali sklepy, zakłady przemysłowe oraz małe warsztaty, które napędzały gospodarkę Aleksandrowa Kujawskiego. Cieszyli się oni sporym uznaniem oraz szacunkiem wśród wszystkich mieszkańców Kujaw. W wyniku działań faszystów w trakcie drugiej wojny światowej byli oni represjonowani, rozstrzeliwani, a także przesiedlani. Aleksandrów Kujawski przestał być ostoją dla ludności żydowskiej na długie dziesięciolecia. Dopiero w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, Żydzi zaczęli znów osiedlać się w tym mieście.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Częstszym wyborem stał się jednak Ciechocinek lub pobliska Nieszawa.
Kultura żydowska również wiele wniosła w historię rozwoju Aleksandrowa Kujawskiego. Przykładem na to może być osławiona synagoga, która została wzniesiona w 1877 roku, a w trakcie drugiej wojny światowej zburzona. Zlokalizowana była nieopodal dworca kolejowego, jej budowę sfinansowało Imperium Rosyjskie.
Drugą żydowską perełką architektury na tym terenie jest kaplica, która stoi nieopodal dawnej synagogi. Nabożeństwa odprawiane są tam jedynie w ważniejsze święta, a sam obiekt wykonany jest z czerwonej cegły. Znajdziemy tutaj również cmentarz żydowski, powstały pod koniec dziewiętnastego wieku, który jest symbolem działań nazistowskich na tym terenie.
Żydzi oraz ich kultura bardzo wiele wnieśli do rozwoju miasta. Bez nich Aleksandrów Kujawski nie byłby tak rozwiniętym miastem, jak to ma miejsce na chwilę obecną.
Zapraszamy na www.kujawskie.eu
Nadesłał:
kujawskie
|
Komentarze (0)