Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Żylaki – jak powstają i jak sobie z nimi radzić?

Żylaki – jak powstają i jak sobie z nimi radzić?
Zobacz więcej zdjęć »
Żylaki to jedna z najczęstszych dolegliwości kończyn dolnych, która częściej występuje u kobiet (zazwyczaj po 40 roku życia).

Według badań cierpi na nią ponad 30 proc. Polek[1]. To problem, którego nie powinno się bagatelizować – stanowi bowiem nie tylko defekt kosmetyczny, ale jest także problemem zdrowotnym. Czym są żylaki, w jaki sposób powstają i co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko ich powstawania?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czym są i jak powstają żylaki?

Żylaki stanowią jedną z dolegliwości kończyn dolnych i występują w przebiegu zespołu przewlekłych zaburzeń żylnych. Możemy podzielić je na pierwotne, wtórne i te o rzadkiej etiologii. Najczęściej występują żylaki pierwotne, które powstają w wyniku uwarunkowanego genetycznie zmniejszenia sprężystości ścian tkanek naczyń żylnych i ich zastawek. W sytuacji, gdy praca zastawek jest zakłócona, w żyłach zaczyna zalegać krew, a zwiększone ciśnienie powoduje nadmierne rozszerzanie naczyń krwionośnych. W konsekwencji ciągłego ucisku na ścianę naczynia, wzrasta ich podatność na rozciąganie, co prowadzi do pojawienia się znacznych deformacji – workowatych, wrzecionowatych poszerzeń (wywołujących lub pogłębiających niewydolność zastawek żylnych), wydłużenia, poskręcania żył, które nie wracają już do swojego pierwotnego kształtu. Z czasem skóra nad nimi staje się napięta, cienka i błyszcząca – wówczas są one widoczne w postaci niebieskiej linii.

Utrudniony odpływ krwi żylnej przyczyną problemów?

Zastój żylny to główna przyczyna powstawania żylaków. Może być on spowodowany czynnikami genetycznymi, gdy zastawki żylne nie spełniają należycie swojej roli i odpływ krwi z nóg w górę ciała staje się utrudniony. Jednak duże znaczenie ma także styl życia, rodzaj prowadzonej aktywności fizycznej i stosowanej diety. Jeżeli na co dzień pracujemy w jednej, wymuszonej pozycji (stojąca lub siedząca), uprawiamy niewiele sportu, wówczas zwiększamy ryzyko wystąpienia żylaków. Jak możemy temu zapobiec?

Profilaktyka kluczem do utrzymania zdrowych nóg

Problemy z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych to powszechny problem, który dotyczy nawet co drugiej Polki po 40. Roku życia[2]. Czasem pojawiają się one już u młodszych kobiet, szczególnie w okresie ciąży. Dlatego warto znać sposoby, które pozwolą nam zadbać o zdrowie nóg i zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków. Sprzyja temu m.in. rezygnacja z palenia papierosów oraz zmiana diety – np. wzbogacenie codziennych posiłków o produkty bogate w witaminę C i B6 oraz ograniczenie spożycia słodyczy. Kluczową rolę odgrywa także wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej i kontrolowanie prawidłowej masy ciała. Bardzo ważne jest również noszenie wygodnych ubrań np. luźnych spodni czy spódnic, które nie będą uciskały naszych nóg, przez co przepływ krwi będzie bardziej swobodny. Wdrożenie w życie wymienionych działań to sposób, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi nogami dłużej.

Gdy Twój organizm potrzebuje wsparcia – działaj!

Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej (bóle nóg, pajączki, obrzęki, uczucie „ciężkich” nóg), warto poza dietą czy sportem wspomóc nasz organizm od wewnątrz i zastosować leki (dostępne bez recepty), które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz poprawiają odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych, zapobiegając jej zastojom. Takimi preparatami są te posiadające w składzie diosminę, której działanie okazuje się pomocne w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych. Polecana jest szczególnie jej zmikronizowana postać, która lepiej wchłania się do organizmu (zawarta np. w leku Diosminex Max w maksymalnej dawce – 1000 mg, dzięki czemu wystarczy stosować tylko 1 tabletkę dziennie, co jest bardzo wygodne). Diosmina jest substancją o wielokierunkowym mechanizmie działania i wysokim profilu bezpieczeństwa. Wpływa na 9 najważniejszych obszarów układu krwionośnego nóg, w tym przyśpiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach oraz działa ochronnie na naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęki.

Więcej informacji dotyczących zdrowia nóg oraz sposobów utrzymania ich w dobrej formie, można znaleźć na stronie kampanii „Nic Nie Zatrzyma Mnie” (www.NicNieZatrzymaMnie.pl), której organizatorem jest marka Diosminex.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


[1] Badanie pt. „Kategoria preparatów przeciwżylakowych” przeprowadzone przez Ipsos Marketing dla firmy Valeant, kwiecień 2017 r., N= 606 kobiet w wieku 35+

[2] Badanie pt. „Kategoria preparatów przeciwżylakowych” przeprowadzone przez Ipsos Marketing dla firmy Valeant, kwiecień 2017 r., N= 606 kobiet w wieku 35+


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »