Społeczeństwo » Społeczeństwo

1% pobudza Polaków do działań

Polacy coraz chętniej wspierają Organizacje Pożytku Publicznego (OPP). W zeszłym roku, na konta tzw. OPP, swój jeden procent podatku przekazało ponad 7,3 mln osób, dzięki czemu na konta Organizacji wpłynęło 398 mln zł.

Jak pokazują ostatnie lata, ułatwienie procedur przekazywania 1% podatku, znacznie wpłynęło na rozwój działalności pozarządowej w Polsce.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Rząd umożliwił nam przekazywanie 1% ze swojego podatku już w 2002 roku. Jednak trudności proceduralne, przy rozliczeniu i przekazaniu pieniędzy początkowo zniechęcały Polaków do wspierania Organizacji Pożytku Publicznego. Dopiero w chwili, gdy w 2007 roku Urzędy Skarbowe wzięły na siebie odpowiedzialność za przelewanie pieniędzy, a samo wskazanie jednostki, która miała zostać wsparta stało się dużo prostsze, zaczęliśmy masowo wskazywać Fundacje, czy inne organizacje.

Dzięki szeroko zakrojonym kampaniom medialnym, informującym o przekazywaniu 1% podatku dochodowego, Polacy w większym stopniu zaczęli interesować się działalnością pozarządową. Niektórzy z Nas postanowili nie poprzestać na samym wspieraniu i zaczęli sami tworzyć organizacje. Aby założyć stowarzyszenie należy być obywatelem polskim, w wieku powyżej 18 lat, niepozbawionym praw publicznych. Zestawiając dane o liczbie stowarzyszeń i fundacji z 2009 roku, z tymi samymi informacjami z 2008 roku, zauważymy ponad 10% wzrost. W zeszłym roku w rejestrze REGON było w sumie zarejestrowanych 75 tys. organizacji. To w dalszym ciągu niewiele porównując do liczby stowarzyszeń np. w krajach skandynawskich. Jednak mimo to powinno cieszyć, że coraz bardziej interesujemy się stowarzyszeniami i coraz chętniej tworzymy je i do nich wstępujemy.

Razem ze wzrostem liczby rejestrowanych stowarzyszeń, rośnie liczba podmiotów, która stara się o status OPP uprawniający do przyjmowania wsparcia w postaci 1%. W zeszłym roku za takie organizacje zostało uznanych ponad 6500 organizacji, podczas, gdy w tym roku liczba ta wzrosła już do blisko 7400 (pełna lista organizacji uznanych z Organizacje Pożytku Publicznego znajduje się na http://bazy.ngo.pl) - To coraz ważniejsza forma finansowania naszej działalności. Staramy się działać coraz prężniej, jednak to pociąga za sobą wzrost wydatków. Każda złotówka, przelana na nasze konto w ramach 1% podatku jest na wagę złota, a jednocześnie przekłada się realnie na nasze działania - mówi Robert Kucharski, Prezes Fundacji Akcja.

Jak pokazały ostatnie lata dzięki umożliwieniu przekazania 1% nie tylko polepszyła się sytuacja finansowa organizacji, ale też Polacy zaczęli interesować się działalnością pozarządową. To bardzo mocny bodziec do budowania społeczeństwa obywatelskiego, które przez blisko pół wieku życia w ustroju komunistycznym nie mogło się oddolnie zrzeszać.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »