Dom » Wnętrza

Klasyka przyszłości odnaleziona

Klasyka przyszłości odnaleziona
Zobacz więcej zdjęć »
Pod koniec ubiegłego roku międzynarodowe jury pod przewodnictwem Agnieszki Jackobson-Cieleckiej wskazało zwycięzcę w organizowanym przez markę Comforty konkursie: Future Classics. Osobą, która najlepiej odzwierciedliła ideę konkursu okazał się Francuz – Philipe Nigro.

Konkurs Future Classics został zainicjowany w 2009 roku, kiedy polski producent mebli tapicerowanych, firma Comforty, zaprosiła do tego przedsięwzięcia młodych, ale uznanych już w skali międzynarodowej projektantów oraz studia projektowe.

Z ideą klasyki przyszłości zmierzyli się Alessandro Dubini z Włoch, Anderssen & Voll z Norwegii, Philippe Nigro z Francji, Edward Van Vliet z Holandii, Form Us With Love ze Szwecji, Lucidi Pevere z Włoch, Onlymited również z Włoch, a także dwaj Polacy: Paweł Grobelny i Tomek Rygalik.

Designerzy walczyli nie tylko o tytuł zwycięzcy, ale również włączenie zaprojektowanego przez siebie mebla do kolekcji Comforty. Zanim jednak międzynarodowe jury wybrało najlepszy projekt w fabryce Com40 powstały prototypy wszystkich biorących udział w konkursie mebli. Będzie je można zobaczyć podczas zorganizowanej w Centrum Sztuki Współczesnej wystawy, która w dniach 5-18 listopada gościć będzie na terenie Zamku Ujazdowskiego.

Philipe Nigro, zwycięzca konkursu Future Classics, na co dzień jest niezależnym projektantem i pomocnikiem Michele de Lucchi – twórcy legendarnego Tolomeo Light. W swojej dotychczasowej karierze Nigro projektował dla czołowych producentów mebli, takich jak Poltrona Frau, Felicerossi, Danese, Alias, Urifor i Nube.

– Floating Sofa, która trafi do kolekcji marki Comforty Living bazuje na kontraście lekkiej konstrukcji oraz masywnych, komfortowych poduch, które jakby unoszą się nad podłogą – opisuje swój projekt Philipe Nigro.

Poza pierwszą nagrodą jury przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwsze trafiło w ręce włoskiego studia projektowego Lucidi Pevere za projekt Palafitte. Członkini jury, światowej klasy projektantka Patrizia Urquiola tak komentuje ten mebel: - Sprzeciwia się on konwencjonalnej formule polegającej na ulokowaniu sofy przy ścianie. Zachęca do umieszczenia jej w centralnej części, we względnie dużych przestrzeniach, tworząc w ten sposób wyspę i wykorzystując tylną część w takim samym zakresie, jak przednią. Drugie wyróżnienie otrzymał Polak, Paweł Grobelny, którego sofa Variety, zgodnie ze swoją nazwą pozwala na wiele różnych ustawień oraz połączeń.

- Wszystkie wyróżnione meble są autentycznym poszukiwaniem nowych rozwiązań, a nie jedynie powierzchowną stylizacją starych, znanych form. Wszystkie też sygnalizują ważny kierunek: powrót do wartości emocjonalnych, zmysłowych. Są poszukiwaniem wartości dodanej i odpowiedzią na potrzebę sprzętów łatwo dopasowujących się do zmiennych potrzeb – uzasadnia werdykt jury, jego przewodnicząca Agnieszka Jackobson-Cielecka.

- Wierzymy, że Projekt Future Classics jest przełomowy dla polskiego wzornictwa. Rzadko bowiem zdarza się współpraca polskich firm z projektantami reprezentującymi tak wysoki, światowy poziom. Konkurs stanowi także przełomowy moment dla Comforty, ponieważ meble z kolekcji Future Classics nie tylko będą wdrożone do produkcji, ale także zostaną zaprezentowane podczas targów Salone del Mobile w Mediolanie – mówi Paweł Kubara, przedstawiciel organizatora konkursu, marki Comforty.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »