Zdrowie » Dziecko

10 kroków do nocnika

10 kroków do nocnika
Zobacz więcej zdjęć »
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy ich dziecko jest gotowe do korzystania z nocnika i zrezygnowania z pieluch. W naszym artykule "10 kroków do nocnika" możesz dowiedzieć się, jak można to zrobić i na co należy zwrócić uwagę.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

1. Czy Twoje dziecko jest gotowe?

Jeśli twoje dziecko ma zapomnieć o pieluszce, ważne jest, aby potrafiło ono określić, kiedy musi iść do toalety i aby umiało w jasny sposób to powiedzieć lub zasygnalizować. U wielu dzieci jest to około drugiego roku życia. Najważniejsze , żeby Twoje dziecko wykazywało zainteresowanie korzystaniem z nocnika, w przeciwnym wypadku wasze wysiłki są daremne.

 

2. Odpowiedni sprzęt

Wybierz nocnik, który jest stabilny i bezpieczny, tak aby Twoje dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas korzystania z niego. Również w przypadku sadzania na toaletę lub na nakładkę na toaletę, ważne jest  aby nie spowodować upadku. Przy wyborze nocnika lub nakładki na toaletę należy skonsultować to z dzieckiem na ile to możliwe, np. żeby dziecko samo wybrało kolor. Produkt, który samo wybierze, będzie łatwiejszy do zaakceptowania.

 

3. Książki na nocnik

Istnieje wiele książek dla dzieci, które zajmują się kwestią nocnika. Wspólne czytanie pozwoli zapoznać dziecko z teoria siadania na nocniczku. Być może strach przed nowym może trochę potrwać.

 

4. Troska o rutynę

Uświadom swojemu dziecku, że nocnik to nic nadzwyczajnego. Ponadto, z początku można ustalić konkretny czas, w którym dziecko będzie siadać na nocniczku np. przed snem lub po posiłkach. Można również pozostawić nocnik dziecku do zabawy, w ten sposób nauczy się, że to nic nadzwyczajnego, także dla członków rodziny.

 

5. Bądź wzorem do naśladowania

Aby dziecku było łatwiej zrozumieć powiązanie swoich potrzeb z korzystaniem z nocnika, może towarzyszyć Ci w toalecie. Jeśli wie, co robisz w łazience, będzie naśladować to w przyszłości i w ten sposób szybko nauczy się korzystać z nocnika prawidłowo.

 

6. Całkowicie odstaw pieluchy

Niech Twoje dziecko chodzi bez pieluchy tak często, jak to tylko możliwe. Szybciej zacznie korzystać z nocnika, kiedy zda sobie sprawę z tego, że musi. Oczywiście początkowo jest trudno i można coś przeoczyć, ale im częściej będzie się to zdarzać, tym prędzej dziecko uzna to za problem.

 

7. Praktyka czyni mistrza

Dziecko musi się nauczyć, że to jego własna sprawa, czy i kiedy ono siedzi na nocniku. Zmuszanie dziecka, aby pozostało na miejscu, pod żadnym pozorem nie działa. Ale jeśli się uda i coś wyląduje w nocniku należy dziecko pochwalić. Wtedy będzie się starać, by powtórzyć sukces następnym razem.

 

8. Skorzystaj z "pieluch szkoleniowych"

Majtki treningowe są w nauce korzystania z nocnika bardzo przydatne. Można je zakładać zamiast bielizny. Dziecko będzie wtedy korzystać z nocnika (skoro nie ma pieluszki), a w razie ''wypadku" ubranka są zabezpieczone.

 

9. Niepowodzenia są nieuniknione

Twoje dziecko nie przestanie korzystać z pieluch w ciągu jednej nocy. Nie wolno wywierać na dziecku presji.  Nawet jeśli coś pójdzie nie tak zawsze, należy zachować całkowity spokój i nie robić z tego wielkich rzeczy. Zachęcaj dziecko do próbowania znowu i znowu i znowu…, aby się nie zniechęciło.

 

10. W nocy szkolenie trwa

Nawet jeśli dziecku udaje się pozostać suchym w ciągu dnia, wiele dzieci często potrzebuje jeszcze nawet roku, by całkowicie nad tym zapanować. Aby mu pomóc, możesz postawić mu nocnik, na przykład bezpośrednio przy jego łóżku. I oczywiście mieć cierpliwość i nie karcić jeżeli coś trafi do łóżeczka.

 

 

5 podstawowych błędów podczas szkolenia

 

1. Zbyt wcześnie zaczęta nauka korzystania z nocnika

Każde dziecko zdobywa niezbędne umiejętności w indywidualnym dla siebie czasie, dlatego nie doszukujmy sie jakiegoś "magicznego wieku", w którym powinno to nastąpić. Większość rodziców uważa, że powinno to nastąpić około 2-2,5 roku życia. Nie jest to reguła, gdyż u niektórych dzieci ta gotowość przychodzi dopiero około 4 roku życia. Jeśli rozpoczniesz tę naukę zbyt wcześnie, potrwa ona o wiele dłużej niż zazwyczaj.

 

2. Nieodpowiedni czas na zaczęcie szkolenia

Odpowiedni czas na szkolenie toaletowe u dzieci, należy dokładnie rozważyć. Gdyby zacząć go w złym czasie, takim jak tuż przed narodzinami rodzeństwa, podczas stresującego tygodnia, świąt lub innych zdarzeń, które mogłyby go utrudniać, szanse na sukces są marne. Małe dzieci są rutynowe i regularne i gdyby zaburzyć im ten rytm w nieodpowiednim momencie, mogą być zagubione i zestresowane.

Dlatego wskazane jest poczekać do powrotu do normalnych codziennych czynności w domu. Wtedy ma  sens rozpoczęcie pracy z nocniczkiem.

 

3. Wywieranie nacisku na dziecko

Największym błędem jest wywieranie presji. Jeśli twoje dziecko nie wykazuje zainteresowania ,by być suche, nie należy go zmuszać. Być może nie jest jeszcze gotowe i nasza nerwowość, która automatycznie przechodzi na dziecko, może mieć również wpływ na pęcherz. Nierzadko prowadzi to do tłumienia parcia na mocz. Pozwól dziecku na własną decyzję.

 

4. Sadzanie dziecka na siłę

Przestrzegaj własnego planu i potrzeb własnego dziecka. Nie słuchaj dziadków, cioć i koleżanek, które twierdzą, że Ich dziecko szybciej przestało korzystać z pieluch.

 

5. Karanie dziecka

Pod żadnym pozorem nie powinno się karać dziecka za to, że współpraca z nocniczkiem nie wychodzi. To nigdy nie jest pomocne. Efekt będzie odwrotny. Niepowodzenia są naturalne. Karząc ich można zaburzyć ich pewność siebie. Strach może prowadzić również do bolesnych zaparć.

Zachowaj spokój, kiedy dziecko nie jest w stanie korzystać z nocnika prawidłowo. Nie ważne jak bardzo frustrujące jest to dla Ciebie. Po prostu przebierz dziecko w suche ubranie najszybciej jak to możliwe, nawet w nocy. Należy wymagać więcej od siebie, niż od dziecka.

 

źródło: www.czaszdziecmi.pl 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Czas z dziećmi

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »