Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

10 magicznych miejsc w Paryżu – znanych z ekranu i nie tylko!

Paryż oferuje mnóstwo atrakcji i niezapomnianych przeżyć. Jednak oprócz najbardziej znanych atrakcji, stolica Francji kryje sekrety, które umykają uwadze przeciętnego turysty. Przedstawiamy 10 niezwykłych miejsc w Paryżu, które warto odwiedzić.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Paryż oferuje mnóstwo atrakcji i niezapomnianych przeżyć, co potwierdzają miliony turystów odwiedzających stolicę miłości, sztuki i kultury, a w tym roku również sportu, z uwagi na Igrzyska Olimpijskie. Jednak oprócz najbardziej znanych atrakcji, stolica Francji kryje również sekrety, które umykają uwadze przeciętnego turysty. Ukryte uliczki, urokliwe kawiarnie, kameralne ryneczki czy wyjątkowe miejsca, które znamy również z kultowych, filmowych produkcji. Przedstawiamy 10 niezwykłych miejsc w Paryżu, które warto odwiedzić. 
 
Odkrywania Paryża wcale nie trzeba zaczynać od głównych punktów z przewodnika turystycznego. Fani kuchni francuskiej mogą poprzechadzać się po niepozornych restauracjach i kawiarniach schowanych w bocznych ulicach kamienic, fascynaci literatury – odwiedzić lokalne biblioteki i antykwariaty pełne historii. A miłośnicy kina i seriali? Czekają na nich niezwykłe miejsca akcji z ich ukochanych produkcji!
 
1. Galerie Patrick Fourtin – Savoir, czyli biuro “Emily w Paryżu”
 
Fani serialu “Emily w Paryżu” z pewnością znają to miejsce. Galerie Patrick Fourtin jest kojarzona przez miłośników produkcji z siedzibą agencji marketingowej Savoir, czyli miejscem, w którym główna bohaterka rozpoczęła swoje nowe życie w stolicy Francji. Galeria specjalizuje się w stylu Art Deco, a dokładniej w meblach i akcesoriach stworzonych w tym duchu. Niedaleko serialowego biura Emily znajduje się wiele innych, urokliwych lokalizacji, w których bohaterowie serialu przeżywali swoje przygody. Sama Galerie Patrick Fourtin zlokalizowana jest przy Place de Valois, gdzie warto rozpocząć swoją wyprawę śladami tytułowej postaci!
 
2. Le Mur des Je t'aime – ściana miłości
 
Paryska ściana miłości znajduje się na terenie square Jehan Rictus, tuż przy urokliwej stacji metra Abbesses. Poziomy, granatowy mural ma niemal 40 mkw. i przedstawia ponad 300 odręcznie zapisanych wyznań miłości w przeszło 250 językach i dialektach. Wśród miłosnych sentencji można znaleźć rozrzucone, czerwone plamki, które symbolizują kawałki złamanego serca. Sama lokalizacja i klimat tego dzieła zachęcają do zatrzymania się tu na dłużej. Miłosny mural został stworzony na fragmencie muru, który symbolizuje podział i niewolę, dlatego każdy z odwiedzających to miejsce może samodzielnie zinterpretować przesłanie płynące z tego dzieła. Właśnie dlatego Le Mur des Je t'aime to kultowe miejsce dla par odwiedzających Paryż. „Ściana miłości” pojawia się m.in. w 3 sezonie serialu “Emily w Paryżu”, kiedy Emily i Gabriel szukają odpowiedniego miejsca na nieszablonowe oświadczyny.
 
3. Galerie Vivienne – najpiękniejszy pasaż Paryża
 
Galerie Vivienne przez wielu uważany jest za najpiękniejszy zadaszony pasaż Paryża. Powstał w 1823 r. i początku uważany był za handlową kolebką rzemieślników. Można tam było skorzystać z usług szewców, krawców, optyków, cukierników, księgarzy czy handlarzy winem. Czasy świetności musiały się jednak kiedyś skończyć, a doszło do tego w 1891 r., gdy w Galerie Vivienne wybuchł pożar. 
 
Miejsce to czekało na odzyskanie swojego blasku niemal 100 lat, ponieważ dopiero w 1974 r. Galerie Vivienne został wpisany do rejestru zabytków. Odtąd do słynnego pasażu ponownie wróciło życie, a puste witryny wypełniły się butikami, kawiarniami, sklepami z antykami czy antykwariatami (np. librairie Jousseaume). Galerie Vivienne zachwyca również swoim wyglądem – liczne mozaiki, rzeźby, obrazy czy oryginalnie zachowane posadzki z łatwością przeniosą Was do przeszłości – mówi Sylvie Marek, dyrektorka operacyjna projektu French Touch La Belle Vie, stanowiącego wielowymiarowe święto przyjaźni polsko- francuskiej z 10-letnią tradycją.
 
4. Jardin du Palais Royal – Ogrody Pałacu Królewskiego
 
Jardin du Palais Royal, znajdujący się w samym sercu Paryża, to wyjątkowy przykład francuskiego ogrodu formalnego, w którym króluje symetria, porządek i elegancja. Powstał w XVII wieku z inicjatywy kardynała Richelieu. Sam ogród został zaprojektowany z wielką precyzją, którą dostrzec można na każdym kroku. W XVIII wieku miejsce to pełniło funkcję tętniącego życiem centrum kulturalnego, handlowego i społecznego, czego echo możemy doświadczyć również w dniu dzisiejszym. Miejsce to aktualnie otaczają arkady z eleganckimi sklepami, urokliwymi kawiarniami oraz wyjątkowymi galeriami sztuki. Ogród jest doskonałym miejscem na relaks, spacer czy piknik w sercu ruchliwego miasta. Pojawia się również filmowy wątek – to tutaj nagrywano m.in. kadry do serialu “Emily w Paryżu”, w których ogród stanowił tło dla spotkań Emily z jej przyjaciółką Mindy.
 
5. Księgarnia Shakespeare and Company (37 rue de la Bûcherie)

Jedna z najpiękniejszych księgarni Paryża została otwarta w 1919 r. przez Sylvię Beach. Od początku swojej działalności stanowiła miejsce spotkań dla wielu słynnych pisarzy, takich jak: James Joyce, Ernest Hemingway czy Francis Scott Fitzgerald. Po wielu latach zawirowań, zmian lokalizacji, a nawet nazwy, księgarni nadano dumny tytuł, który znamy do dziś – “Shakespeare and Company”. 
 
Księgarnia, dzięki swojej renomie, została doceniona nie tylko przez Paryżan i Paryżanki, ale również przez filmowców. W filmie Woody’ego Allena “O północy w Paryżu” odwiedza ją Gil grany przez Owena Wilsona, natomiast w produkcji “Julie i Julia” książek szukała tam sama Meryl Streep w roli Julii Child. Księgarnie odwiedzili również Celine i Jesse w drugiej części trylogii Richarda Linklatera “Przed zachodem słońca” – komentuje Sylvie Marek, dyrektorka operacyjna projektu French Touch La Belle Vie.
 
Co ciekawe, dzięki swojej cennej kolekcji księgarnia pełni również rolę antykwariatu i biblioteki. Każdy odwiedzający jest mile widziany, a znalezione tam pozycje można swobodnie poczytać na miejscu.
 
Shakespeare and Company jest znana ze swojej otwartości. Można tam z łatwością znaleźć wyjątkowe pozycje, rozsiąść się w fotelach i dać się pochłonąć wyjątkowej atmosferze tego miejsca. Ponadto, księgarnia aktywnie wspiera młodych artystów i pisarzy – w zamian za pomoc w tym miejscu, Shakespeare and Company oferuje wsparcie w wydawnictwie, wydarzeniach branżowych czy konferencjach – dodaje Sylvie Marek.
 
6. Marché Popincourt – Boulevard Richard Lenoir
 
Marché Popincourt to miejsce, które wygląda jak kadr wyjęty prosto z ujmującej komedii romantycznej. Ten urokliwy ryneczek, położony między ulicami Oberkampf a Jean-Pierre Timbaud, wywołuje niezwykle sentymentalny klimat. Można tu znaleźć bogaty wybór lokalnych produktów: świeże owoce, warzywa, francuskie sery, mięso, ryby, wypieki, ale również orzechy, oliwy i piękne kwiaty. Otwarty jest wyłącznie we wtorki i piątki od 7:30 do 13:30. Sprzedawcy są niezwykle życzliwi, a ich wyroby pozwolą odwiedzającym zabrać kawałek Paryża do domu – i na swoje talerze!
 
7. La Pagode
 
La Pagode jest prawdziwą perełką architektury. Zostało zbudowane w 1896 roku, a od lat 30. XX wieku pełniło funkcję kina, które było uważane jest za jedno z najpiękniejszych na całym świecie. Budowla jest prawdziwą japońską pagodą, której ściany największej z sal wyłożono jedwabiem, sufit ozdobiono postaciami wojowników gotowych ruszyć do walki, a kandelabry podparto złotymi słoniami i smokami. Obecnie w La Pagode mieści się prywatne muzeum, to prawdziwy ukryty skarb dla tych, którzy szukają wyjątkowego doświadczenia kulturowego.
 
8. Le Petit Palais
 
Le Petit Palais, zbudowany na wystawę światową w 1900 roku, jest arcydziełem architektury Beaux-Arts zlokalizowanym przy Avenue Winston Churchill. Zaprojektowany przez Charles'a Giraulta pałac miał na celu uczczenie osiągnięć francuskiej sztuki i kultury. Dziś służy jako Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris, zwane również “Małym Luwrem”, w którym oferuje szeroką gamę wystaw stałych i czasowych, prezentujących dzieła sztuki od starożytności po XX wiek. Stała kolekcja obejmuje dzieła takich mistrzów jak Rembrandt, Monet, Cézanne i Rodin. Tymczasowe wystawy zmieniają się regularnie, oferując świeże spojrzenie na różnorodne aspekty sztuki i kultury. Aktualny repertuar wystaw znaleźć można na stronie internetowej muzeum. 
“Mały Luwr” chętnie gości również wszelkie wydarzenia kulturalne, warsztaty i koncerty. Co ciekawe wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, dlatego jest to świetna propozycja dla miłośników sztuki.
 
9. La Maison Rose
 
La Maison Rose, zbudowana w 1905 roku, to jedna z najbardziej ikonicznych kawiarni Paryża zlokalizowana na zakręcie przy Rue de l'Abreuvoir w dzielnicy Montmartre. Założona przez artystkę Laure Germaine, szybko stała się ulubionym miejscem spotkań artystów takich jak Pablo Picasso, Albert Camus czy Maurice Utrillo. Jej charakterystyczny różowy budynek od ponad wieku przyciąga mieszkańców i turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Wnętrze kawiarni jest przytulne i stylowe, z rustykalnym wystrojem, który nawiązuje do artystycznych tradycji dzielnicy. W cieplejsze dni goście mogą usiąść na urokliwym tarasie, skąd roztacza się widok na malownicze uliczki Montmartre.
 
Dziś La Maison Rose to nie tylko kawiarnia, ale także restauracja, która oferuje wyśmienite dania kuchni francuskiej. To idealne miejsce na śniadanie, lunch czy romantyczną kolację. Menu składa się z klasycznych francuskich potraw, przygotowywanych z lokalnych, świeżych składników. Regularnie organizowane są także wydarzenia specjalne, takie jak degustacje wina czy tematyczne kolacje – opowiada Sylvie Marek, dyrektorka operacyjna projektu French Touch La Belle Vie, stanowiącego wielowymiarowe święto przyjaźni polsko- francuskiej z 10-letnią tradycją.

10. Katakumby w Paryżu
 
Katakumby w Paryżu są niezwykłą atrakcją dla fanów grozy i tajemnic. Zostały utworzone pod koniec XVIII wieku. Stanowią rozległą sieć podziemnych tuneli i komór, które powstały w wyniku eksploatacji kamieniołomów. W latach 1785-1787 ponad sześć milionów paryżan zostało przeniesionych do tych podziemi, tworząc jedno z najbardziej fascynujących i mrocznych miejsc w mieście. 
Obecnie część katakumb jest otwarta dla zwiedzających. Trasa turystyczna prowadzi przez około 1,5 km tuneli, oferując unikalną szansę doświadczenia wielowiekowej historii i architektury podziemnych komór. Regularnie organizowane są także specjalne wycieczki z przewodnikiem. 
Wejście do Katakumb znajduje się przy Place Denfert-Rochereau, które jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków i świąt. Przed wyprawą należy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania z uwagi na panującą tam stałą temperaturę 14 stopni Celsjusza. Pełne informacje o godzinach otwarcia i dostępnych wycieczkach można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Katakumb.
 
Choć niektóre z omówionych miejsc pojawiły się w światowej popkulturze, a wiele osób kojarzy je z ulubionymi ekranowymi miejscami, nadal wielu turystów zapomina o ich uroku, historii i niezwykłej wartości. Stanowi to dobry pretekst do zejścia z utartego szlaku i poznania Paryża na własnych zasadach.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Press_release

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »