Technologie » Komputery

25 proc. użytkowników nie wie, jakie ryzyko niosą mobilne cyberzagrożenia

25 proc. użytkowników nie wie, jakie ryzyko niosą mobilne cyberzagrożenia
Zobacz więcej zdjęć »
Urządzenia mobilne cieszą się ogromną popularnością, jednak ich właściciele nadal lekceważą zagrożenia, jakie mogą się z nimi wiązać.

Z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że 28% użytkowników na całym świecie nie wie nic lub wie bardzo niewiele na temat mobilnego szkodliwego oprogramowania. Tę ignorancję wykorzystują cyberprzestępcy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Badanie pokazuje, że w Europie tylko 47% smartfonów i 61% tabletów z Androidem posiada zainstalowane oprogramowanie bezpieczeństwa, podczas gdy 26% smartfonów i 43% tabletów nie posiada żadnego zabezpieczenia - nawet w postaci hasła. Ryzykowne zachowanie użytkowników takich urządzeń może wynikać z faktu, że 27% z nich nie jest świadomych istnienia cyberzagrożeń atakujących urządzenia mobilne, a 26% wie o takich niebezpieczeństwach, ale nie przejmuje się tym faktem. 

 

Sprawę pogarsza fakt, że 18% niechronionych smartfonów z Androidem zawiera informacje, które są szczególnie poszukiwane przez atakujących: kody PIN do kart bankowych, hasła do systemów bankowości online oraz inne dane finansowe. 24% z nich przechowuje hasła do portali społecznościowych oraz prywatnych i służbowych kont e-mail, klucze VPN i inne poufne zasoby. Niektórzy użytkownicy nie zadają sobie trudu, aby przynajmniej ustawić hasło chroniące ich urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem, ale wciąż przechowują na swoich smartfonach prywatne e-maile (49%), korespondencję firmową (18%) oraz „dane, których nie chcieliby nikomu pokazać” (10%).   

 

Badanie pokazało, że w okresie 12 miesięcy 41% użytkowników smartfonów i 36% użytkowników tabletów zetknęło się ze szkodliwymi aplikacjami, a 18% użytkowników smartfonów i 24% użytkowników tabletów padło ofiarą włamania do swojego konta w serwisie online.  

 

„Nie jest zaskoczeniem, że użytkownicy mobilni coraz częściej stają się celem zagrożeń mobilnych: urządzenia te potrafią dzisiaj więcej i są wykorzystywane masowo, dlatego przyciągną oszustów. Aby nie paść ofiarą oszustw, użytkownikom zaleca się ochronę swoich urządzeń przed cyberzagrożeniami oraz zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do przechowywanych na nich poufnych danych” – powiedział Wiktor Jabłokow, szef działu odpowiedzialnego za linię produktów mobilnych, Kaspersky Lab.

 

Aby wypełnić tę lukę w wiedzy, Kaspersky Lab stworzył film dotyczący ewolucji mobilnych zagrożeń: https://youtu.be/tBsxeKqP_Gw.

 

Więcej informacji, w tym dane dotyczące zagrożeń mobilnych, różnych rodzajów zagrożeń oraz metod infekcji, znajduje się w raporcie „Wróg w Twoim telefonie” dostępnym w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab: http://securelist.pl/analysis/7307,wrog_na_twoim_telefonie.html.

 

Przykładem rozwiązania bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych jest Kaspersky Internet Security for Android, który chroni przed znanymi i nowymi zagrożeniami. Oprócz zabezpieczenia przed szkodliwym oprogramowaniem i atakami phishingowymi aplikacja zawiera również technologie ochrony przed kradzieżą i ochrony prywatności. Rozwiązanie nie ma dużego wpływu na wydajność systemu operacyjnego oraz żywotność baterii.

 

Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne w języku angielskim na stronie http://r.kaspersky.pl/vdBib.  

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »