Dom » Budownictwo
3 razy osłona okna
Niezależnie od tego, ile okien ma nasz dom (albo mieszkanie) powinniśmy zadbać o to, żeby je zasłonić. Dać odpór wścibskim spojrzeniom sąsiadów, przechodniów i stalkerów wykorzystując wszystkie możliwe sposoby. Konkretnie – jeden z trzech.
Żaluzje drewniane: osłona bez izolacji
W przeciwieństwie do tych aluminiowych są naturalne. To ich spora zaleta. Dzięki temu komponują się lepiej z wnętrzami, a ponadto dają poczucie ciepła. Inaczej niż żaluzje wykonane z bardziej bezosobowego aluminium są więc znacznie przyjaźniejsze. Co powinno mieć znaczenie dla tych, którzy planują urządzanie domu (albo mieszkania).
Trzeba przy tym pamiętać, że żaluzje drewniane nieco się różnią od tych aluminiowych. Przede wszystkim wymagają nieco innego montażu. Żaluzje aluminiowe są lżejsze, te z drewna wymagają więc bardziej solidnego mocowania. Co więcej, także metoda ich zamykania i otwierania może być nieco inna.
Jakie są zalety tego rozwiązania? Po pierwsze, jest przyjazne użytkownikom. Po drugie, drewno jes materiałem trwałym i solidnym. Po trzecie wreszcie daje odpowiednią ochronę przed niepożądanym zaglądaniem do mieszkania jednocześnie jednak pozwalając uniknąć całkowitej izolacji od świata zewnętrznego.
Markizy: zasłona niezasłaniająca
W przeciwieństwie do żaluzji z drewna markizy są rozwiązaniem znacznie prostszym. Jednocześnie jednak pozostawiają wiele do życzenia z punktu widzenia estetyki pomieszczeń. Co nie zmienia faktu, że ich praktyczne zalety mogą koniec końców przeważyć nad tymi estetycznymi.
Zwykle tego rodzaju osłony na okno wykonane są z siateczki z PVC. Mogą różnić się stopniem prześwitu – niektóre nie przepuszczają światła prawie wcale, inne jedynie lekko zacieniają pomieszczenie. Zdarzają się modele, które produkowane są z wykorzystaniem włókien szklanych powlekanych tworzywem sztucznym.
Najważniejszą zaletą markiz jest to, że pozwalają zredukować nasłonecznienie oraz powstrzymać ciekawskie spojrzenia, jednak koniec końców nie zasłaniają widoku za oknem (tak, jak żaluzje drewniane). Wadą jest to, że nie prezentują się tak elegancko oraz mogą wykazywać tendencję do usterkowości.
Rolety zewnętrzne:
W ich przypadku rzecz wygląda nieco inaczej. To zabezpieczenie montowane jest na zewnątrz. Co oznacza, że oprócz funkcji ograniczającej nasłonecznienie czy widoczność ma także jeszcze jedną – sprawia, że z domu (albo mieszkania) ucieka mniej ciepła.
Rolety tego rodzaju to przede wszystkim aluminiowe lamele połączone gumą i chowane do specjalnej kasety. Żeby je zasunąć, trzeba umieścić na oknie specjalne prowadnice. W niektórych wersjach dostępne są rolety sterowane elektronicznie – za pomocą pilota lub wręcz automatycznie. W tym drugim przypadku mogą zamykać się wtedy, gdy zapada zmrok.
Ich zaletą jest oczywiście doskonała izolacja. O wiele lepiej niż żaluzje drewniane czy markizy oddzielają wnętrze domu (albo mieszkania) od tego, co na zewnątrz. Dodatkowo wspomagają utrzymanie ciepła wewnątrz. Z drugiej strony są drogie i nie zapewniają w ogóle dostępu światła do środka. W zimie mogą się także zacinać – ze względu na mróz i śnieg utrudniający pracę w prowadnicach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Źródło: materiał powstał we współpracy z rolsun.pl
Nadesłał:
Hassel Von Hoff
|
Komentarze (0)