Technologie » AGD - RTV

3 sposoby na odzyskanie skradzionego sprzętu elektronicznego

Średnia wartość kradzionych z domów i mieszkań przedmiotów wynosiła w 2016 roku ponad 2,5 tys. zł – wynika z danych ubezpieczycieli. W jaki sposób można odzyskać skradziony sprzęt lub otrzymać pieniądze na zakup nowego?

W 2017 roku Komenda Główna Policji odnotowała 65 514 kradzieży z włamaniem. Chociaż ich liczba z roku na rok spada (10 lat temu było ich ponad 2 razy więcej – 141 tys.), to wciąż takich przestępstw jest bardzo dużo. Statystycznie aż 178 dziennie! Kradzieży jest dużo szczególnie, kiedy domy są pozostawione bez opieki właścicieli – np. podczas ich wyjazdów wakacyjnych.

Straty związane z takimi przestępstwami są bolesne - średnia wartość kradzionych z domów i mieszkań przedmiotów wynosiła w 2016 roku ponad 2,5 tys. zł – wynika z danych jednego z ubezpieczycieli.

Najczęściej kradziona jest biżuteria, a zaraz po niej elektronika. W tej grupie znikają przede wszystkim telewizory, komputery i sprzęt audio.

 

Jak odzyskać zrabowany sprzęt, ewentualnie jak uzyskać odszkodowanie, które pozwoli nam na zastąpienie utraconych urządzeń odpowiednikami podobnej klasy? Sposobów jest przynajmniej trzy.

 

Zgłoszenie na policję

Wykrywalność w przypadku kradzieży z włamaniem nie napawa optymizmem – w 2017 roku wykryto niecałe 25 tys. takich przestępstw z 65 tys., czyli 36,5%. Nieco więcej niż co trzecie. To i tak postęp w porównaniu z wcześniejszymi latami. Dla przykładu w 2005 roku wykryto co 5 tego typu przestępstwo. Trzeba też mieć świadomość, że nawet w przypadku wykrycia sprawców kradzieży odzyskanie sprzętu nie zawsze jest możliwe - bywa, że jest zniszczony lub ponownie zmienił „właściciela”. Jednak nawet jeśli policja nie znajdzie sprawcy i skradzionego sprzętu krok zgłoszenia kradzieży na policję jest konieczny, żeby móc uruchomić dwa kolejne.

 

Ubezpieczenie domu lub mieszkania

Dostępne na polskim rynku rozwiązania chronią właścicieli nieruchomości przed kradzieżami z włamaniem, w których widoczne są ślady przestępstwa. Oznacza to, że w przypadku kradzieży można otrzymać odszkodowanie za utratę znajdujących się w domu czy mieszkaniu przedmiotów (tzw. ruchomości domowych). Ubezpieczyć można nie tylko najczęściej kradziony sprzęt RTV, ale także np. przedmioty znajdujące się w garażu, budynku gospodarczym czy ogrodzie (np. anteny SAT/TV czy stojącą w garażu elektryczną deskorolkę).

 

Decydując się na takie ubezpieczenie należy przede wszystkim dokładnie oszacować, jaka jest wartość znajdujących się w domu przedmiotów, czyli ile można stracić na ich ewentualnej kradzieży z włamaniem. Ubezpieczenie nie powinno bowiem zostać zawarte na zbyt niską sumę, która nie pokryje w całości skradzionego mienia.

 

Ostatnia deska ratunku - Przedłużone gwarancje

Nadzieję na odzyskanie sprzętu dają też wybrane warianty ubezpieczenia sprzętu, potocznie nazywanego „przedłużoną gwarancją”. Jest oferowana przy zakupie sprzętu w większości sieci handlowych. To rozwiązanie, które kojarzone jest przede wszystkim z możliwością wydłużenia ochrony w razie awarii urządzenia. Coraz częściej jednak pozwalaja zabezpieczyć kupowany sprzęt od dodatkowych ryzyk, których nie obejmuje gwarancja producenta, np. nieumyślnych uszkodzeń, przepięcia prądu, rabunku czy też kluczowej w tym przypadku kradzieży z włamaniem.

 

- Przedłużone gwarancje mają znacznie szerszy zakres ochrony niż gwarancja producenta, a utrata sprzętu w następstwie kradzieży z włamaniem lub rabunku pozwala klientowi otrzymać nowy sprzęt. Zresztą, przedłużona gwarancja ma znacznie więcej zastosowań. W wariancie pełnym przedłużonej gwarancji można znaleźć dodatkowo takie udogodnienia, jak np. odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody spowodowane przez dzieci i zwierzęta czy zapewnienie sprzętu zastępczego do odbiorników TV i laptopów. Decydując się na przedłużoną gwarancję nie myślmy o jej cenie, a przede wszystkim o okresie i zakresie ochrony. Często warto zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej, bo w istocie płacimy za komfort, także na wypadek kradzieży z włamaniem mówi Michał Niewiarowski ze sklepu Chorzów RTV EURO AGD.

 

Proces zgłoszenia szkody w przypadku przedłużonych gwarancji jest bardzo prosty i krótki -  wystarczy zadzwonić pod numer infolinii podany na polisie. Coraz częściej można też wypełnić formularz elektroniczny dostępny na stronie ubezpieczyciela. Zostaniemy poproszeni o wskazanie modelu sprzętu jaki został skradziony oraz momentu i okoliczności jego utraty. Potrzebne jest też zaświadczenie z policji potwierdzające, że kradzież została zgłoszona i miała miejsce. Dokumentem potwierdzającym ochronę jest polisa. Nawet w przypadku jej utraty, ubezpieczyciel jest w stanie wydać nam jej duplikat, gdyż przy zakupie podpisujemy dwie kopie dokumentów, z których jedna trafia do ubezpieczyciela.

To, co odróżnia przedłużone gwarancje od ubezpieczeń mieszkania to szybkość postępowania. W przedłużonych gwarancjach ubezpieczyciel nie prowadzi skomplikowanej wyceny wszystkich skradzionych z lokalu elementów, nie powołuje rzeczoznawców - wystarczy dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie kradzieży na policji. To najszybszy sposób na odzyskanie skradzionego sprzętu.

- Na rynku zazwyczaj spotykamy trzy warianty przedłużonej gwarancji: podstawowy, rozszerzony i pełny. Największe korzyści niesie ze sobą posiadanie ochrony w wariancie pełnym, który zapewnia ochronę nie tylko od nieszczęśliwych wypadków spowodowanych przyczyną zewnętrzną, ale także od wszelkich nieumyślnych uszkodzeń, nawet tych, które powstały z nieuwagi użytkownika lub nieznajomości instrukcji obsługi. Co ważne, zakres i jakość tej ochrony różnią się nie tylko w zależności od ubezpieczyciela oferującego ochronę, ale przede wszystkim od sieci sklepów z elektroniką, w której kupujemy sprzęt – mówi Michał Niewiarowski z RTV EURO AGD.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 3 dni:
Festiwal Gier Planszowych w Empik Kazimierz, 29-30.09, godz. 12:-18:00, Kraków
Nela Mała Reporterka W Empik Kazimierz, 29.09.2018, Kraków, ul. Podgórska 34
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 109617 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )