Dom » Wnętrza

3 wskazówki architektów dotyczące oświetlenia kuchni

3 wskazówki architektów dotyczące oświetlenia kuchni
Zobacz więcej zdjęć »
Dla wielu osób kuchnia jest obecnie sercem domu. Dobrze zaplanowana, wygodna i odpowiednio doświetlona, przestała pełnić funkcję miejsca przeznaczonego wyłącznie do przygotowywania posiłków.

Niezależnie od tego, czy lubicie urządzać przyjęcia, czy traktujecie ją jako miejsce rodzinnych spotkań, najczęściej spotykamy się właśnie w kuchni. Ważne, by wybrane przez nas oświetlenie było ukierunkowane zarówno na zadania, jak i stworzenie przyjemnego nastroju w tym jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jak prawidłowo oświetlić kuchnię, zapytaliśmy architektów oraz specjalistów ze sklepu z oświetleniem Ardant.pl.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ciemna kuchnia to zmora wielu z nas, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie i często pochmurne. Zatem jak zaplanować oświetlenie kuchni? Zdecydowanie zgodnie z zasadą trzech poziomów światła. Poziom pierwszy to oświetlenie górne - sufitowe, które odpowiada za równomierne, bazowe rozświetlenie całego pomieszczenia. Osiągamy to zazwyczaj za pomocą szynoprzewodów, spotów natynkowych lub podtynkowych oczek sufitowych. Poziom drugi to lampy podszafkowe. Te znacznie poprawiają funkcjonalność strefy roboczej, doświetlając nasz blat. Tutaj bardzo często wykorzystywane są listwy ledowe, ale także specjalne lampy punktowe, które w łatwy sposób można zamontować pod szafkami. Jeśli w projekcie nie ma szafek wiszących, warto zaplanować stylowe kinkiety do doświetlenia blatu roboczego. Spełniają one rolę zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną, ponieważ podkreślają salonowy charakter kuchni. Ma to znaczenie w przypadku kuchni otwartych na salon, w których spędzamy większość dnia po powrocie do domu. Lampy wiszące, czyli trzeci poziom oświetlenia, to także element nie tylko funkcjonalny, ale też dekoracyjny. To one nadają kuchni odpowiedni styl. Gdzie je umieścić? Dzisiaj z powodzeniem można zamontować je nie tylko nad stołem czy kuchenną wyspą, ale też nad blatem, jeśli w kuchni nie ma szafek wiszących. Doskonale będą prezentowały się także na wysokości kuchennego okna narożnego. Te trzy elementy to sukces każdej kuchennej aranżacji. - mówi Monika Sumorek z popularnego wśród architektów sklepu z oświetleniem Ardant.pl.

Dobrze oświetlony blat roboczy i stół

W kuchni szczególnie ważne jest równomierne doświetlenie całego pomieszczenia przy jednoczesnym zaakcentowaniu wybranych przestrzeni, takich jak blat roboczy, stół oraz ewentualna wyspa kuchenna. Przy oświetleniu ogólnym pomieszczenia warto zwrócić uwagę aby lampa miała szeroki kąt świecenia, aby uniknąć powstania ciemnych, niedoświetlonych obszarów. „Ważne jest również, aby jej dolna krawędź znajdowała się na wysokości minimum 220 cm i była odsunięta od szafek wiszących, których fronty mogłyby w nią uderzać przy otwieraniu. W przypadku blatu roboczego, nad którym znajdują się szafki wiszące, oświetlenie zazwyczaj montuje się w ich spodzie, ale coraz popularniejsze staje się pozostawienie przestrzeni nad blatem bez dodatkowej zabudowy i wówczas świetnie sprawdzają się lampy wiszące z pojedynczym niewielkim kloszem, o bardziej dekoracyjnym charakterze podkreślającym stylistykę całego wnętrza. Optymalnie gdy są rozmieszczone co ok. 80 cm. Ważne jest, abyśmy korzystając z blatu nie zasłaniali sobie źródła światła, dlatego lampy nad blatem powinny być odsunięte od ściany o maksymalnie 30 cm. W przypadku wyspy kuchennej ponownie ważne jest równomierne doświetlenie blatu i tutaj rekomendowałabym lampę o podłużnej formie, o długości minimum połowy długości wyspy, zawieszoną w jej osi.

Lampa nad stołem często stanowi jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów pomieszczenia, warto zdecydować się na produkt o rozbudowanej formie, np. z kilkoma kloszami, lub o większej niż standardowa średnicy. Aby zapewnić sobie komfort warto zdecydować się na produkt, który będzie miał osłonięte źródło światła; dzięki temu uzyskamy bardziej nastrojowe oświetlenie i jednocześnie unikniemy efektu oślepienia. Dolna krawędź lampy nad stołem powinna znajdować się na wysokości ok. 80 cm od blatu. Dobrym rozwiązaniem jest również zdecydowanie się na lampę, która pozwoli na regulację natężenia oświetlenia, dzięki temu będziemy mogli dostosować ilość światła do aktualnych potrzeb i rodzaju aktywności - podpowiada Joanna Węgłowska, architekt wnętrz z pracowni Decoroom.

Lampy dekoracyjne dla wykreowania nastroju

Lampy dekoracyjne w kuchni, te zawieszone nad wyspą lub nad stołem w jadalni grają często pierwsze skrzypce w aranżacji. „Jestem zwolenniczką wyboru modeli o pokaźnych rozmiarach, które stają się wyraźnym akcentem nadającym styl w całym pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że oprócz aspektu ozdobnego pełnią one bardzo ważną funkcję oświetlenia blatu wyspy czy stołu. Warto wybrać klosze, które kierują światło w dół, ale ich promień świecenia nie jest zbyt wąski. Dobrze sprawdzają się również żyrandole z kloszami, które świecą całą swoją powierzchnią, oświetlając nie tylko blat, ale również przestrzeń wokół. Wiele takich modeli znajdziemy w sklepie Ardant, z ofertą najlepszych europejskich producentów" - mówi projektantka wnętrz Katarzyna Szostakowska z pracowni Kate&Co.

Jakie światło zastosować w kuchni z oknem?

Jeśli kuchnia jest jasna i doświetlona przez światło naturalne, można pokusić się o dekoracyjną lampę z żarówkami o dużej mocy. „To co jest kluczowe, w takiej kuchni, to światło zadaniowe (funkcjonalne) niezbędne do pracy. Blat roboczy powinien być oświetlony - poprzez taśmy lub punkty ledowe znajdujące się pod szafkami wiszącymi. Takie światło możemy włączać poprzez czujkę ruchu lub włącznik elektryczny. W kuchni z oknem mamy większą możliwość zastosowania rozwiązań  oświetlenia dekoracyjnego, na przykład: półek otwartych, które doświetlimy dekoracyjnie. Takie rozwiązanie oczywiście powinno pasować do stylu kuchni i komponować się z jej charakterem. Jeśli blat znajduje się w świetle okna, umieśćmy nad nim subtelne lampy wiszące, żeby lepiej doświetlały miejsce do pracy. Takie lampy, mogą również pięknie dekorować kuchnię, podkreślając jej styl. Bardzo lubię, gdy na blacie postawimy nieduże lampy stołowe. Dają przytulne światło, szczególnie, wieczorem gdy chcemy stworzyć nastrój. W swoich projektach, często planuję doświetlenie przeszklonych szafek wiszących. Witryny podświetlone od środka mogą dać piękny efekt elegancji, nastrojowości i przytulności" - podpowiada architekt wnętrz Magdalena Miśkiewicz z pracowni Miśkiewicz Design.

Sklep Ardant.pl od samego początku istnienia firmy współpracuje z producentami, którzy wyrobili już  sobie na rynku odpowiednią pozycję  i markę. Modele od Artemide, Amplex, &Tradition, Ardant Decor, Bloomingville, DFTP, Endon, Frandsen, Gubi, Hubsch, Loftlight, Louis Poulsen, Mantra, Markslojd, Maytoni, Nordlux, Normann Copenhagen, Shilo, Petite Friture, Swarovski, Ummo czy Umage stanowią wyjątkowo udane połączenie oryginalnej myśli projektowej, starannie dobranych materiałów i nowoczesnych technologii. Znajdziemy wśród nich wielokrotnie nagradzane wzory lamp dekoracyjnych, oświetlenia szynowego, czy lamp, które idealnie sprawdzą się nad nowoczesną wyspą kuchenną.

Więcej informacji: www.Ardant.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »