Rozrywka i wypoczynek » Sport

30 na 30: Muhammad i Larry

30 na 30: Muhammad i Larry
Zobacz więcej zdjęć »
Jedna z najgłośniejszych walk w historii boksu. W 1980 roku Muhammad Ali powrócił na ring skuszony honorarium w wysokości 8 milionów dolarów. W Las Vegas stanął naprzeciwko nowego mistrza świata – Larre’go Holmesa.

Muhammad Ali urodził się 17 stycznia 1942 roku w Louisville. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1960 roku po zdobyciu złotego medalu w wadze pół-ciężkiej w czasie Igrzysk Olimpijskich w Rzymie.

W ciągu kolejnych 3 lat Ali wygrał wszystkie walki z 19, które stoczył. W 1964 roku był już mistrzem świata, tytuł ten udało mu się zdobyć trzykrotnie i obronić kolejne dziewiętnaście razy. Z 61 walk, które stoczył, wygrał 56 z czego 37 przez nokaut. Poruszał się po ringu z gracją i lekkością, do historii przeszedł jego taniec wokół przeciwnika. Lubił prowokować rywali opuszczając ręce w czasie walki i wystawiając się na ciosy, często wchodził w potyczki słowne, obrażając swoich wrogów.

Jego styl życia był niezwykle rozrzutny, dlatego też tak trudno było mu odejść z ringu. Trzy rozwody, działalność charytatywna, datki na rzecz Czarnych Muzułmanów, do których sam należał, utrzymanie sztabu ludzi u swojego boku, poważnie nadwyrężały jego budżet. W 1980 roku skuszony honorarium zmierzył się z nowym mistrzem świata - Larry'm Holmesem zwanym ‘Mordercą z Easton'. Przewaga Larry'ego nad Alim była od pierwszych chwil druzgocąca. Jak pokazuje ten dokument Ali już wtedy przejawiał początkowe symptomy choroby Parkinsona, którą lekarze wykryli w 1984 roku. Muhammad nie powinien być dopuszczony do starcia w ringu. Larry prosił sędziego o przerwanie walki, nie chcąc krzywdzić byłego mistrza, lecz dopiero po 10 rundzie opiekun Alego, Angleo Dundee, poddał swojego podopiecznego. Był to smutny sportowy spektakl, ale też niebywała i poruszająca historia. Po tej walce Muhammad odbył jeszcze jedną, również przegraną, w 1981 roku z Trevorem Berbickiem, po czym definitywnie zakończył swoją karierę.

Zapraszamy 17 stycznia o godzinie 22:00.

Największe emocje, najważniejsze wydarzenia - to musi być ESPN Classic!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Shi events

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »