Technologie » Komputery

5 sposobów na maksymalne wydłużenie życia baterii w Twoim UPS

Żadna bateria nie jest w stanie działać wiecznie. Jednak jej żywot może zostać maksymalnie wydłużony pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku zasad. Co zrobić, aby bateria w urządzeniu zasilania gwarantowanego posłużyła jak najdłużej?

To, jak długo będzie służyć UPS, zależy od kliku czynników. Poniżej lista pięciu rad od APC by Schneider Electric, na które należy zwrócić uwagę:

1.    Umiejscowienie UPS 

Pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie, ma szczególne znaczenie. Przy wyborze odpowiedniego miejsca warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: odległość od okien lub obszarów dużej wilgotności, występowanie pyłów lub oparów powodujących korozję, jak również odpowiednią temperaturę panującą w środku pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także zadbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza w miejscu, gdzie stoi UPS.

2.  Temperatura otoczenia 

Maksymalne wydłużenie życia baterii uzależnione jest także od temperatury otoczenia, która to nie powinna wynosić więcej, niż 25°C. Każde 10°C powyżej tej temperatury skutkować będzie skróceniem długości życia baterii aż o 50 proc. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy urządzenie stoi, np. przy kaloryferze lub w nasłonecznionym miejscu.

3.    Częstotliwość wykorzystania

W momencie instalacji, każda bateria posiada 100 procent swojej mocy znamionowej. Jednak wraz z każdym kolejnym rozładowaniem, jej pojemność względna ulega nieznacznemu zmniejszeniu. Gruntowne zrozumienie częstotliwości wykorzystania baterii pozwala zauważyć nieprawidłowe lub zbyt częste przejścia na zasilanie bateryjne. Dzięki obserwacji można łatwiej, a przede wszystkim dokładniej przewidzieć długość cyklu życia baterii w urządzeniu. Wiele modeli UPS posiada również funkcję dostosowania. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie liczby uciążliwych przesiadek na zasilanie bateryjne, które niepotrzebnie zmniejszają pojemność baterii.

4.    Konserwacja 

W bateriach UPS nie ma potrzeby wymiany płynu. Jednak wymagają one pewnych okresowych zabiegów konserwacyjnych. Dlatego też należy pamiętać o wizualnej inspekcji urządzenia pod kątem jego czystości i usuwania innych zabrudzeń, jak np. kurz czy odpady. Baterie, z których wydobywa się płyn lub w sposób nienaturalny zwiększyły swoją objętość, należy niezwłocznie zutylizować i wymienić.

5.    Przechowywanie baterii

Aby uniknąć przestojów w pracy baterii, wielu użytkowników UPS dokonuje zakupu baterii zastępczych z wyprzedzeniem. Należy jednak pamiętać, żeby przechowywane baterie zapasowe ładować co 6 miesięcy. W przeciwnym wypadku utracą one część swej pojemności znamionowej w ciągu 18 do 30 miesięcy.

 

Więcej informacji na temat tego, w jaki sposób dbać o swoją jednostkę UPS, bez względu na to w jakiej znajduje się kondycji, znajdziesz tutaj.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »