Technologie » Internet

58% MSP na świecie jest zainfekowanych

58% MSP na świecie jest zainfekowanych
Zobacz więcej zdjęć »
Badania przeprowadzone przez Panda Security w ponad 5,5 tys. małych i średnich firmach na świecie wykazały, że 58% z nich jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem.

30% ankietowanych przedsiębiorstw musiało wstrzymać działalność z powodu skutków ubocznych infekcji, w 36% spadła wydajność, a 15% utraciło cenne dane. Tylko 17% MSP wydaje więcej niż 1000 euro rocznie na bezpieczeństwo IT.

Firma Panda Security, lider w dziedzinie zabezpieczeń działających w technologii Cloud Security, przeprowadziła ogólnoświatowe badania nad kondycją bezpieczeństwa IT w małych i średniej wielkości przedsiębiorstwach (1). Analizy wykazały, że 73% hiszpańsko-amerykańskich firm jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Najwięcej przedsiębiorstw dotkniętych działaniem szkodliwych kodów znajduje się w Brazylii - aż 86%. Kolejne miejsce na liście, po południowo-amerykańskim państwie, zajęła Grecja, z wynikiem 73%.

Infekcje wywarły negatywny wpływ na działalność badanych firm. Około 60% greckich przedsiębiorstw musiało zawiesić działalność w związku z destrukcyjnym działaniem szkodliwego oprogramowania. Do podobnych zachowań zmuszonych było 15% hiszpańsko-amerykańskich oraz 46% kanadyjskich przedsiębiorstw. Przeciętnie, działalność musiało zawiesić 30% badanych firm. Ponadto, wydajność 36% MSP zmniejszyła się, a 15% z nich utraciło cenne dane.

Zainfekowane mimo zabezpieczeń

Infekcje zdarzyły się mimo tego, iż 93% MSP, które wzięły udział w ankiecie, miało zainstalowany system ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Jak się okazało, procent firm, które zabezpieczają się przed cyberzagrożeniami był najwyższy m.in. w Niemczech (92% przedsiębiorstw), w krajach Beneluksu - 84% oraz we Włoszech - 79%. Firmy z Francji i Chin przeznaczały najmniej funduszy na ochronę przed szkodliwymi kodami - odpowiednio 64% oraz 67%.

Biorąc pod uwagę rodzaj zabezpieczeń, 93% małych i średnich firm na świecie posiadało zainstalowany program antywirusowy, 79% firewall, 63% program anty-szpiegujący oraz 52% ochronę anty-spamową. Co ciekawe 26% rozwiązań okazało się być oprogramowaniem bezpłatnym. Najwyższy odsetek firm, które korzystały z tzw. freeware'ów znajdował się w Wielkiej Brytanii (57%). Również za takim oprogramowaniem opowiedziało się 49% amerykańskich oraz 44% chińskich firm.

Wydatki na ochronę IT

Analizując koszty wydane na systemy bezpieczeństwa, 37% MSP wydaje mniej niż 300 euro rocznie. Tylko 17% przeznacza więcej niż 1000 euro na powyższy cel. Taką sumę w swoim budżecie wygospodarowuje 22% firm amerykańskich oraz 37% niemieckich. Najniższe pozycje zajmują Włochy z wynikiem 12% oraz Wielka Brytania, w której tylko 2% firm inwestuje więcej niż 1000 euro w systemy ochrony. Badania wykazały, iż głównym powodem braku nakładów na inwestycje w bezpieczeństwo IT są zbyt wysokie koszty z tym związane - 33% MSP przedstawiło to jako główny argument. W tej kwestii wyróżniły się niemieckie przedsiębiorstwa - 50% z nich wskazało cenę, jako główny powód nie instalowania zabezpieczeń. Tylko 9% MSP argumentowało to brakiem potrzeby posiadania takich rozwiązań.

55% firm uważa, że kwestia bezpieczeństwa jest istotna w prowadzonym przez nich biznesie. Jednak tylko 64% z badanych firm zatrudnia pracownika do opieki nad bezpieczeństwem komputerów firmowych. Biorąc pod uwagę szkolenia z bezpieczeństwa IT, pracownicy 45% firm nie przeszli żadnych. Najwięcej przeprowadza się ich w krajach Beneluksu, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

O firmie Panda Security

Panda Security jest jednym z czołowych producentów zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Na rynku działa już od 20 lat i jest obecna w ponad 55 krajach świata. Pod względem udziałów w rynku Panda Security zajmuje drugie miejsce w Europie (Gartner). Obecnie firma obsługuje 4 miliony klientów, w tym 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security - dostępne w ponad 20 językach - umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych. Centrala firmy i główne laboratorium mieszczą się w Bilbao w Hiszpanii, pozostałe laboratoria - w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Po ośmiu latach działalności firma znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych w Polsce. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB. Programy dostępne są również w Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis.

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.com

(1) Badanie zostało przeprowadzone przez Panda Security pomiędzy grudniem 2008 r. a majem 2009 r. w firmach, które nie używają jej rozwiązań.

Ankieta została przeprowadzona w przedsiębiorstwach, których zaplecze IT obejmuje od 1 do 400 komputerów.

Przebadanych zostało 5.760 firm na świecie.

Badania zostały przeprowadzone w następujących krajach i regionach świata: Hiszpania, USA, Ameryka Łacińska, Chiny, Niemcy, Beneluks, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Portugalia, Rosja, Brazylia, Kanada, Grecja, Szwajcaria, Austria.

Ankieta została przeprowadzona on-line, z uprzednim zaproszeniem firm do wzięcia udziału w badaniach drogą e-mailową.

Błąd próby: obliczenie błędu próby zostało przeprowadzone w oparciu o współczynnik p=q=0,5 przy poziomie ufności wynoszącym 95%.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »