Społeczeństwo » Polityka

6. edycja Warsaw Security Forum dobiegła końca

Wojna hybrydowa, cyberbezpieczeństwo, konflikty na Bliskim Wschodzie, czy losy polityki Rosji po epoce Putina - to tylko kilka z wielu tematów poruszonychna tegorocznym Warsaw Security Forum. W dniach 2-3 października, głosami głów państw, ministrów i ekspertów z całego świata.

Warszawa stała się centrum debaty o bezpieczeństwie i polityce międzynarodowej. W dniach 2-3 października polską stolicę odwiedziło ponad 1500 gości z całego świata, reprezentujących najważniejsze administrację publiczną, siły zbrojne i ośrodki badawcze Europy oraz Stanów Zjednoczonych. 6. Edycja Warsaw Security Forum (WSF) ugruntowała tym samym wiodącą rolę Warszawy i Polski jako miejsca dyskusji o bezpieczeństwie międzynarodowym, respektowanego nie tylko w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ale i na całym świecie.

Musimy stworzyć nowy system bezpieczeństwa, żeby pomagać sobie nawzajem (...). My, w Europie Wschodniej, według naszych sojuszników, jesteśmy najbardziej zagrożeni. Musimy znaleźć rozwiązanie, żeby obronić siebie i naszych sojuszników w Europie Zachodniej. - Paweł Wożny, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Obrony Narodowej.

70. Urodziny NATO

Tematycznie, organizowane przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego, Warsaw Security Forum 2019 pozostało wierne swoim korzeniom, tj. budowaniu mostów i płaszczyzn porozumienia transatlantyckiego oraz wypracowywania praktycznych rozwiązań dla najpoważniejszych problemów 
i zagrożeń dla Zachodu i NATO.

Mogę Państwa zapewnić, że Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu popierać NATO. (...) Proszę nie wątpić w amerykańskie zaangażowanie w NATO. – Kongresman John Garamendi

Warsaw Security Forum, tak jak i świat musi się zmieniać, by odpowiadać tak na aktualne, jak i przyszłe wyzwania. Stąd, w ramach uczczenia 70. rocznicy powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego, wiele z dyskusji skupiało się wokół tego, jakim zmianom będzie musiało poddać się NATO, by przetrwać kolejne 70 lat. 

Co mnie budzi w środku nocy? Spojrzenie w przyszłość, to, co przyszłość przyniesie dla przyszłych pokoleń. - Generał Broni Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

W XXI wieku, świat bez Paktu Północnoatlantyckiego utraciłby jeden z kluczowych filarów bezpieczeństwa ważnych dla państw Zachodu. Struktura Sojuszu jest w ciągłym procesie adaptacji do nowego otoczenia. Odpowiadając na to wyzwanie, w panelach i sesjach plenarnych Warsaw Security Forum poruszone zostały tematy dotyczące m.in. wojny hybrydowej, cyberbezpieczeństwa oraz wpływu zmian klimatycznych na doktryny bezpieczeństwa. Po raz pierwszy w Polsce dyskutowano szeroko na temat wpływu postępu technologicznego – ze szczególnym uwzględnieniem technologii sztucznej inteligencji oraz automatyzacji – na porządek i umowę społeczną w krajach Zachodu.

 

 


O Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego to polski, niezależny ośrodek badawczy (think-tank), który od przeszło 15 lat tworzy analizy, rekomendacje rozwiązań i strategie ich implementacji z zakresu tematyki polityki zagranicznej, ekonomii i bezpieczeństwa międzynarodowego, dla interesariuszy z sektora publicznego i prywatnego. Wśród ekspertów Fundacji znajduje się ponad 60 autorytetów, specjalizujących się w zagadnieniach związanych ze stosunkami transatlantyckimi, współczesną Rosją oraz problematyce przestrzeni posowieckiej i ich wpływie na politykę Polski oraz szerzej, Unii Europejskiej. 

Za swoją działalność na rzecz społeczności międzynarodowej, w tym organizację największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia poświęconego problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego – Warsaw Security Forum, jak również działalność publicystyczną, w tym m.in. „Stanowiska Pułaskiego”, „Raport Pułaskiego”, czy „Komentarza Międzynarodowego Pułaskiego”, w 2017 Fundacja została uhonorowana tytułem „Best EU international Affairs think-tank” w plebiscycie „Think Tank Awards 2017” brytyjskiego magazynu „Prospect”.

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Okaeri Consulting

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »