Kultura, sztuka » Kultura

7 aniołów już wybranych!

7 aniołów już wybranych!
Zobacz więcej zdjęć »
20 października, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Wrocławia, poznaliśmy 7 finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

Jury spośród czternastu półfinalistów wybrało następujące pozycje: „Adam Kłakocki i jego cienie” Ihara Babkou, „Sąsiedzi i ci inni” Ota Filip, „Bambino” Ingi Iwasiów, „Ruta Tannenbaum” Miljenko Jergović, „Powrót do domu” Bernharda Schlink, „Przypadki inżyniera ludzkich dusz” Josef Škvorecký i „Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi. Wśród finalistów znalazło się więc dwóch Polaków oraz dwóch Czechów. Jak wspomnieli niektórzy członkowie jury do finałowej siódemki nie weszły natomiast inne doskonałe książki takie jak: „Matki”, „Pieniądze od Hitlera” i „Fabryka Muchołapek”.  

Finałowe książki łączą doskonałe tłumaczenia oraz mistrzowski język, wręcz częściowo eksperymentalny.

Podczas konferencji Jarosła Broda, dyrektor Wydziału Kultury wspomniał o nowości w tegorocznym regulaminie: „W tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną nagrody dla tłumaczy. W przypadku, gdy obcojęzyczna książka zdobędzie nagrodę Angelusa, jej tłumacz automatycznie otrzyma nagrodę 10 tys. złotych. W przypadku gdy nagrodę zdobędzie książka polska jury wybierze zwycięskiego tłumacza spośród pozostałych konkursowych pozycji”.

Ogłoszenie zwycięzcy oraz wręczenie statuetki autorstwa Ewy Rossano odbędzie się podczas uroczystej gali, która odbędzie się we Wrocławiu 5 grudnia.

Zanim jednak poznamy zwycięzcę, który otrzyma nagrodę w  wysokości 150 tys. złotych, ze wszystkimi siedmioma finalistami będziemy mogli spotkać się w Salonie Angelusa, który zostanie zorganizowany w ramach dziewiętnastej już edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Wydarzenie to w tym roku odbędzie się w dniach od 3 do 6 grudnia w zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury oraz w Galerii BWA Awangarda przy ul. Wita Stwosza we Wrocławiu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »