Firma » System prawny

Adwokat a prawnik- czy widzisz różnicę?

Zagadnienia z dziedziny prawa to dla większości z nas sfera trudna do zrozumienia, zwłaszcza, jeśli na co dzień nie mamy okazji, aby się w niej poruszać.

Z tego też powodu wiele osób nie do końca rozumie pewne zagadnienia, w wyniku czego używa pewnych pojęć w sposób błędny. Dobrym tego przykładem  jest zamienne stosowanie słów „adwokat” oraz „prawnik”, co jest oczywiście błędem. Dlatego dziś wyjaśnimy, co oznaczają  te zwroty oraz w stosunku do kogo można  je stosować.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Adwokat

Zawód adwokata normowany jest przez prawo o adwokaturze, które określa zakres jego obowiązków. Do najważniejszych z nich należy świadczenie pomocy prawnej w zakresie udzielania porad prawnych, występowaniu przed sądami i urzędami, sporządzaniu opinii prawnych czy opracowywaniu treści aktów prawnych.

Adwokat musi mieć ukończone studia wyższe na kierunku prawniczym, a także mieć ukończone 3-letnie szkolenie aplikanckie zakończone zaliczonym egzaminem adwokackim. Dopiero wówczas osoba taka może  uzyskać wpis na listę adwokatów.

Zawód adwokata obejmują szerokie uprawnienia, do których zaliczyć należy możliwość reprezentowania przed sądem każdej instancji oraz może prowadzić każdy rodzaj sprawy, bez ograniczeń.

Należy pamiętać, iż adwokat nie może zostać zatrudniony na etat. Może natomiast prowadzić własną kancelarię adwokacką, a jego praca objęta jest ścisłą etyką zawodową oraz podlega nadzorowi organów administracyjnych. Adwokat musi również dochować tajemnicy zawodowej.

 Prawnik

 

Prawnikiem jest osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku prawniczym i uzyskała tytuł magistra. W hierarchii prawniczych zawodów prawnik znajduje się na najniższym jej szczeblu.

Prawnik może udzielać porad prawnych, a nawet mieć własną kancelarię prawniczą, nie obowiązują go jednak zasady etyki oraz tajemnicy zawodowej, w związku z czym nie może on podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej. Ponadto prawnik nie ma prawa reprezentowania klienta przed sądem  jako profesjonalnego pełnomocnika, natomiast w sądzie cywilnym może być jedynie reprezentantem po uprzednim podpisaniu z klientem umowy na stałe zarządzanie majątkiem.

 

 Jak wynika z powyższych opisów, między adwokatem a prawnikiem jest ogromna różnica i stosowanie tych pojęć zamiennie jest błędne.

 

 

Autor: Blog prawniczy

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

easylife

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »