Dom » Budownictwo

Akcja wentylacja

Akcja wentylacja
Zobacz więcej zdjęć »
Brak wymiany powietrza w mieszkaniu skutkuje zbyt wysokim poziomem wilgotności. Ma ona wpływ na rozwój grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia mieszkańców oraz działają niszcząco na konstrukcję domu. Najlepszą formą ochrony ścian elewacyjnych przed działaniem wilgoci jest prewencja.
Wilgoć przedostaje się do domu z zewnątrz wraz z powietrzem, przenosi się z gruntu lub wynika z nieszczelności instalacji . Produkują ją też sami mieszkańcy między innymi podczas takich czynności jak pranie czy gotowanie. Przy temperaturze ok. 20 °C optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 30-65%. Gdy wilgoci jest więcej, powstają warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Może to powodować złe samopoczucie mieszkańców, objawiające się bólem głowy, podrażnieniem skóry, gardła, czy alergią. Z kolei grzyby na ścianie mogą przyczynić się do gnicia drewna, odpadania tynków czy korozji stali.
Powody do niepokoju
Kiedy na ścianach i podłogach pojawią się zacieki, białe wykwity solne, a w powietrzu będzie unosił się charakterystyczny zapach stęchlizny - na interwencję może być już za późno. Oznacza to że budynek jest bardzo zawilgocony. Niepokój powinny wzbudzić długotrwale zaparowane okna, lustra, odklejające się tapety, pęczniejące drewniane meble i podłogi, niewysychające ręczniki, para wodna skroplona na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotów. Są to sygnały, że pomieszczenia nie są właściwie wentylowane, ocieplone i ogrzewane. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że para wodna gromadzi się także w miejscach niewidocznych, takich jak wnętrza ścian, stropów i dachu. Wnikanie wilgoci w te miejsca powoduje stopniowe niszczenie konstrukcji budynku.
Usuwanie skutków
Obecność wilgoci w domu jest zazwyczaj efektem niewłaściwie wykonanej hydroizolacji. Problemy mogą się pojawić także ze względu na nieodpowiedni montaż instalacji wodno - kanalizacyjnej czy z powodu uszkodzonych rynien. Wilgoć może pojawić w przestrzeni pomiędzy okładziną a izolacją termiczną w wyniku działania wód opadowych oraz kondesacji pary wodnej na skutek obniżenia się temperatury poniżej punktu rosy. Aby nie dopuścić do zawilgocenia pomieszczeń, należy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza. Można to osiągnąć przy pomocy wentylacji grawitacyjnej, do której zaliczają się między innymi specjalne otwory w drzwiach czy nawiewniki montowane w ścianach.
Suchy dach nad głową
Prewencja jest najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z wilgocią. Podczas budowy domu, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wykonanie dachu. Brak wentylacji może doprowadzić do zawilgocenia ocieplenia, a to z kolei mogłoby degradować w szybkim tempie jego konstrukcję. Dla zapewnienia wentylacji dachu niezbędne są otwory wlotowe w okapie i wylotowe w kalenicy. W dachu wykończonym podbitką zostawia się w tym celu szczeliny, bądź w samej podbitce montuje się odpowiednią liczbę listew wentylacyjnych ze szczelinami i specjalnymi kratkami wentylacyjnymi. Potrzeba ich mniej, gdy mamy do czynienia z dachem pokrytym dachówką ceramiczną lub cementową - taki dach zapewnia większą wentylację naturalną.
Wentylacja elewacji
Podobnie, gdy decydujemy się na wykończenie elewacji z okładzin wykonanych z tworzywa sztucznego, należy pamiętać o wentylacji. - W systemie elewacyjno-podbitkowym Beltecto cyrkulację powietrza realizować można na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie deski wentylacyjnej, w której znajdują się szczeliny zapewniające swobodny przepływ powietrza. Deski wentylacyjne montuje się w dolnej i oraz górnej części pola elewacji, aby zapewnić równomierne wentylowanie całej powierzchni od strony ściany. Alternatywą jest umieszczenie kratek wentylacyjnych w każdym polu pomiędzy łatami i w tym samym układzie jak deski wentylowane. - mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Szczelina wentylacyjna powstaje poprzez zastosowanie łat o odpowiednich wymiarach, które tworzą jednocześnie ruszt do mocowania desek. Pamiętać należy o zabezpieczeniu warstwy izolacji termicznej od wilgoci poprzez stosowanie folii paraizolacyjnej.

Utrzymująca się w ścianach wilgoć stwarza sprzyjające warunki do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów, glonów i pleśni. Jej obecność obniża też izolacyjność cieplną ściany, co przekłada się na większe zużycie energii grzewczej. Szczególnie ściany elewacyjne są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i czynników zewnętrznych. Dlatego już na etapie projektowania domu powinno się przyjąć takie rozwiązania, które ograniczą możliwość wystąpienia zawilgocenia do minimum.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Anna Małysz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »