Firma » Finanse

Akcje światowe 2013: zarządzanie inwestycjami w obliczu niepewności jutra

Komentarz Uwe Zoellnera, CFA, Szefa działu akcji europejskich, Zarządzającego portfelami inwestycyjnymi Franklin Equity Group® o perspektywach dla rynków akcji w 2013 roku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


2012 r. okazał się lepszym rokiem dla globalnych rynków akcji, niż początkowo zakładaliśmy; uważamy, że 2013 r. także może być dobrym, choć może nieco nieprzewidywalnym rokiem dla inwestorów giełdowych. Nadal jest jednak wiele czynników budzących powszechną niepewność, takich jak problemy USA z deficytem budżetowym, tempo wzrostu gospodarczego w Chinach czy warunki ekonomiczne w strefie euro. 

Choć spodziewamy się dalszych postępów na wszystkich wymienionych wyżej obszarach, w wielu przypadkach są one bezpośrednio zależne od zdolności polityków do wypracowania rozwiązań określonych problemów, co może okazać się trudne i złożone i może wywołać nasilenie się niepewności na rynkach finansowych. Naszym zdaniem, rynki mają tendencję do wyprzedzania faktów; jesteśmy przekonani, że optymizm inwestorów będzie rósł wraz z upływem kolejnych miesięcy 2013 r., co może wywołać wzrosty na ogólnoświatowych giełdach.
Przyglądając się poszczególnym regionom świata, dostrzegamy szanse na polityczny kompromis w USA i wierzymy, że porozumienie w sprawie budżetu może nastąpić już na początku 2013 r. Należy jednak pamiętać, że proces ten to dopiero początek długiej drogi do konsolidacji fiskalnej tego kraju. Z drugiej strony, USA to, według nas, nadal najbardziej elastyczna gospodarka na świecie, która bez wątpienia ostatecznie poradzi sobie z obecnymi wyzwaniami. Uważamy, ponadto, że optymistyczne dane ekonomiczne publikowane w USA w czwartym kwartale 2012 r., takie jak zwiększenie wydatków na konsumpcję czy wzrosty cen domów, mogą przełożyć się na większe nakłady przedsiębiorców na inwestycje, które w ostatnim czasie były słabym punktem gospodarki amerykańskiej. Prognozujemy, że USA będą wsparciem dla globalnego wzrostu gospodarczego w 2013 r.
Chiny cały czas zmierzają w kierunku nowego modelu biznesowego opartego przede wszystkim na konsumpcji krajowej, a w mniejszym stopniu na eksporcie. Uważamy, że taka transformacja wymaga czasu i może wiązać się z podwyższoną niepewnością na rynkach. Niemniej jednak, w dłuższej perspektywie, Chiny powinny utrzymać dotychczasowe czynniki napędzające wzrost, takie jak przyjazne warunki dla biznesu czy potencjał do wzrostu popytu. Nie wiemy, czy pozytywne efekty przemian będą widoczne już w 2013 r., ale dane sygnalizujące wzrost dynamiki w przemyśle w ostatnim kwartale 2012 r. dają powody do optymizmu.
Jeżeli chodzi o sytuację w Europie, machinacje polityczne, takie jak niedawny powrót Silvio Berlusconiego na włoską scenę polityczną, będą dominującym tematem doniesień medialnych w strefie euro, wywołując niepokój  i zamieszanie na rynkach akcji. Kluczowe znaczenie mają, według nas, skuteczne reformy strukturalne. Warto odnotować korzystne zmiany na polu polityki budżetowej w Hiszpanii. Biorąc pod uwagę stanowisko szefa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, który deklaruje pomoc finansową dla krajów skłonnych do wdrażania reform, sądzimy, że reakcje na negatywne wydarzenia w strefie euro w przyszłości nie powinny być tak gwałtowne, jak mogłyby być bez takich deklaracji.
Rok 2013 może przynieść zwrot w sytuacji rynkowej w strefie euro. W naszej ocenie, kursy akcji spółek z eurolandu są mocno zaniżone i powinny powoli iść w górę w najbliższych latach. Dlatego prognozujemy dalsze odbicie na europejskich giełdach, które jednak nie będzie przebiegało równomiernie. Europejskie rynki akcji powinny zakończyć rok na wyższych poziomach, dlatego cały czas szukamy w tym obszarze atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych na nadchodzący okres wzmożonej niepewności.
Podsumowując, po dobrym 2012 r. na światowych rynkach finansowych, spodziewamy się kontynuacji trendu wzrostowego w 2013 r. Inwestorzy muszą jednak przygotować się na pewne turbulencje, szczególnie w pierwszej połowie roku. Uważamy, że wiodącym tematem nadal będzie rentowność; dochody z dywidendy stanowią dla inwestorów zabezpieczenie przed zbyt dużą zmiennością wyceny papierów. Sądzimy, ponadto, że niższe zwroty z tradycyjnych instrumentów o stałym dochodzie, takich jak obligacje rządowe, skłonią inwestorów do większego zainteresowania akcjami.

Jesteśmy przekonani, że w obliczu poprawy sytuacji w Europie i utrzymującego się wzrostu gospodarki światowej, aktualne wyceny akcji oferują korzystne okazje do zakupów, a inwestorzy mogą liczyć na atrakcyjne zyski w nadchodzących latach.


Niniejszy dokument został sporządzony wyłącznie do celów informacyjnych i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej ani oferty sprzedaży ani zachęty do kupna tytułów uczestnictwa jakiegokolwiek funduszu zarejestrowanej w Luksemburgu spółki SICAV Franklin Templeton. Żadnych informacji zawartych w niniejszym dokumencie nie należy traktować jako porady inwestycyjnej. Z uwagi na błyskawicznie zmieniające się warunki rynkowe, Franklin Templeton Investments nie zobowiązuje się do uaktualniania niniejszego materiału.
Opinie zawarte w niniejszym dokumencie mogą ulegać zmianom bez odrębnego powiadomienia. Wszelkie badania i analizy uwzględnione w niniejszym dokumencie zostały opracowane na potrzeby i do wyłącznych celów Franklin Templeton Investments i mają charakter informacji pobocznych.  
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych, należy skonsultować się z doradcą finansowym. Kopię najnowszego prospektu Funduszu, „Podstawowych informacji dla inwestorów” oraz sprawozdania rocznego i półrocznego (o ile było opublikowane później) można znaleźć na stronie internetowej www.franklintempleton.pl lub otrzymać za darmo od Franklin Templeton Investments Poland Sp. z o.o., Rondo ONZ 1; 00-124 Warszawa, tel.: +48 22 337 13 50; faks: +48 22 337 13 70. 
Dokument wydany przez Franklin Templeton International Services S.A. - profesjonalną organizację finansową podlegającą nadzorowi Commission de Surveillance du Secteur Financier (Luksemburg).
Prawa autorskie © 2013 Franklin Templeton Investments. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Kontakt dla mediów:

Paweł Satalecki
TALKING HEADS PR
tel. 0513-099-035
e-mail: pawel.satalecki@thpr.pl

Artur Niewrzędowski
TALKING HEADS PR
tel. 0509-433-874
e-mail: artur.niewrzedowski@thpr.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

an@thpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »