Dom » Ogrody

Algi w basenie – jak z nimi walczyć?

Algi w basenie – jak z nimi walczyć?
Zobacz więcej zdjęć »
Pojawienie się śliskiego nalotu na ścianach i podłodze basenu, zmętnienie wody oraz zabarwienie jej na zielono to ewidentne oznaki rozwoju glonów w akwenie. Oprócz niekorzystnego wyglądu, ich obecność może też powodować nadmierne zużycie chloru i obniżenie pH wody.

Jak zatem walczyć z algami w basenie?

Algi to jednokomórkowe rośliny wodne, powstające przede wszystkim dzięki obecności światła i składników odżywczych – w szczególności fosforanów i azotanów.

- Ich rozwój na ogół następuje w błyskawicznym tempie – niekiedy wystarczy na to nawet mniej, niż 24 godziny. Pierwszą oznaką przeważnie jest pojawienie się na ścianach i dnie basenu śliskiej i przezroczystej warstwy biofilmu – wyjaśnia Marek Ignatowicz z firmy Garden Białystok, dystrybutor basenów Biodesignpools.
I dodaje: Sygnałem ostrzegawczym może także być wyraźnie widoczny, nagły wzrost zużycia chloru.

To jednak nie wszystko. Rozwijające się algi szybko prowadzą też do zmętnienia wody oraz powodują pojawienie się glonów w akwenie i w konsekwencji zabarwienie całego wnętrza basenu, łącznie z wodą, na zielono.

Walkę z nimi z całą pewnością warto więc rozpocząć jak najwcześniej. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwy poziom fosforanów i azotanów. 

- W przypadku basenów Biodesign zalecanie stężenie fosforanów zarówno w obiektach z wykończeniem marmurowym, jak i kwarcowym, powinno być niższe, niż 0,2 ppm. Z kolei poziom azotanów nie może przekraczać 20 ppm – opisuje Marek Ignatowicz.

Jedynym sposobem zmniejszenia ilości azotanów jest rozcieńczenie wody basenowej. Z kolei nadmiar fosforanów usunąć możemy przy użyciu dedykowanych do tego celu produktów.

Gdy już uda się nam osiągnąć powyższe wartości, w dalszej walce z algami wspomogą nas algicydy, czyli związki chemiczne mające za zadanie zlikwidować glony.

Dawniej do tego celu wykorzystywane były sole miedzi i rtęci, jednak ze względów zdrowotnych zostały one zastąpione zdecydowanie mniej szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

- Pamiętajmy jednak, by korzystając z tych produktów postępować zgodnie z instrukcją – dotyczy to zwłaszcza sposobu dawkowania i aplikowania. Wskazane także jest, by algicydy stosować głównie w trakcie sezonu kąpielowego (latem), kiedy basen jest cały czas używany – dodaje na koniec dystrybutor Biodesignpools.

Wszystkie te czynności sprawią, że woda w naszym akwenie będzie krystalicznie czysta, wolna od glonów i o właściwym poziomie pH, a korzystanie z obiektu stanie się synonimem niczym niezakłóconej przyjemności.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

publicum

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »