Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Aromaterapia na spokojny sen

Aromaterapia na spokojny sen
Zobacz więcej zdjęć »
Spróbuj postawić w sypialni wazon z pachnącymi różami lub aromatyczną lampkę czy świeczkę – uczynią twoje noce spokojniejszymi, zapewniają naukowcy.

Zapachy stymulując nos mogą mieć wpływ na to, co ci się śni – stwierdzili na corocznym spotkaniu w Chicago naukowcy z American Academy of Otolaryngology (Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii).

Badacze z Niemiec zbadali, jakie efekty u 15 śpiących kobiet wywołują różne zapachy. Kiedy uczestniczki zasnęły, a dokładniej weszły w fazę snu zwaną REM (ang. Rapid Eye Movements - szybkie ruchy oczu), w której to pojawiają się marzenia senne, w bliskiej odległości od śpiących pań postawiono bądź zgniłe jaja, bądź pięknie pachnące róże. Minutę później uczestniczki zostały obudzone i zapytane o naturę snów i odczucie, jakie im towarzyszyło.

„Stymulowaliśmy osoby śpiące poprzez wysoką koncentrację zapachów pozytywnych i negatywnych i mogliśmy ocenić czy miało to wpływ na sny i ich emocjonalne zabarwienie”, powiedział doktor Boris Stuck z Uniwersytetu w Heidelbergu.

„Okazało się, że uczestniczki rzadko śniły o tym, że coś czują. Niemniej jednak, zmieniały się emocje odczuwane w czasie snu,” dodaje doktor Stuck.

Zespół badawczy odkrył, że nieprzyjemny zapach w większości przypadków wpływał na pojawienie się negatywnych emocji we śnie, podczas gdy woń róż przyczyniała się do doświadczania emocji pozytywnych.

Badacze wskazują, że to pierwsze tego typu badanie i mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą szczególnie osobom, które cierpią z powodu koszmarów nocnych. „Wszystkie nasze zmysły, za wyjątkiem powonienia, nie funkcjonują w czasie snu. Zapach dociera do tych obszarów mózgu, które odpowiadają za emocje, nastrój i pamięć. Nic dziwnego więc w tym, że różne zapachy mogą wpłynąć na zabarwienie emocjonalne marzeń sennych,” podsumowuje wyniki badań profesor Tim Jacob z Cardiff University.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik kulturystyczny - ciekawe artykuły
http://poradnikkulturysty.blox.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »