Technologie » Internet

Ataki na firmy co 40 sekund: zagrożenia ransomware to temat roku 2016 wg Kaspersky Lab

Ataki na firmy co 40 sekund: zagrożenia ransomware to temat roku 2016 wg Kaspersky Lab
Zobacz więcej zdjęć »
W 2016 r. częstotliwość ataków z wykorzystaniem oprogramowania ransomware na firmy wzrosła trzykrotnie: o ile w styczniu ataki te były przeprowadzane co 2 minuty, w październiku już co 40 sekund.

W przypadku osób fizycznych częstotliwość ta wzrosła z jednej próby infekcji co 20 sekund do ataku co 10 sekund. W mijającym roku pojawiły się ponad 62 nowe rodziny oprogramowania ransomware zagrożenie to wrosło tak znacząco, że Kaspersky Lab określił szkodliwe programy blokujące dostęp do danych i żądające okupu głównym tematem 2016 r.

Rok 2016 ujawnił między innymi stopień, w jakim model biznesowy ransomware-jako-usługa przyciąga przestępców, którzy nie posiadają odpowiednich umiejętności, zasobów czy chęci, aby opracować własne szkodliwe narzędzia. Z pomocą przychodzą bardziej zaawansowani programiści, którzy oferują swój szkodliwy produkt „na żądanie”, sprzedając unikatowo zmodyfikowane wersje klientom, a ci następnie rozprzestrzeniają je za pośrednictwem spamu i stron internetowych, płacąc prowizję twórcy, który stanowi głównego beneficjenta finansowego.

„Wszystko wskazuje na to, że klasyczny ‘afiliowany’ model biznesowy działa równie skutecznie w przypadku oprogramowania ransomware, jak w przypadku innych rodzajów szkodników. Ofiary często płacą okup, więc pieniądze zasilają system. W efekcie obserwujemy nowe szkodliwe programy kryptograficzne pojawiające się niemal każdego dnia” powiedział Fiedor Sinicyn, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Ewolucja oprogramowania ransomware w 2016 roku

W 2016 roku oprogramowanie ransomware nadal nękało użytkowników na całym świecie, stając się bardziej wyrafinowane i zróżnicowane, trzymając w blokując dostęp do danych oraz urządzeń konsumentów i firm.

·         Liczba ataków na firmy wzrosła znacząco. Według badania Kaspersky Lab jedna na pięć firm na świecie została dotknięta incydentem naruszenia bezpieczeństwa IT na skutek ataku z wykorzystaniem oprogramowania ransomware, a jedna na pięć mniejszych firm nigdy nie odzyskała swoich plików, nawet po zapłaceniu okupu.   

·         Niektóre sektory przemysłowe ucierpiały bardziej niż inne, jednak badanie Kaspersky Lab pokazuje, że nie istnieje sektor niższego ryzyka: najwyższy współczynnik ataków wynosi około 23% (edukacja), najniższy natomiast 16% (handel detaliczny i rozrywka).

·         „Edukacyjne” oprogramowanie ransomware, stworzone w celu zapewnienia administratorom narzędzia do symulacji ataków przy użyciu tego typu zagrożeń, zostało szybko i bezwzględnie wykorzystane przez przestępców, przyczyniając się do powstania, miedzy innymi, zagrożeń DED Cryptor i Fantom.  

·         Nowe podejście do ataków z wykorzystaniem ransomware, zaobserwowane po raz pierwszy w 2016 r., obejmowało szyfrowanie całego dysku ofiary zamiast poszczególnych plików przykładem jest tutaj Petya. Dcryptor, znany również jako Mamba, posunął się krok dalej, blokując cały dysk twardy, przy czym atakujący łamali hasła przy użyciu metody siłowej w celu uzyskania zdalnego dostępu do maszyny ofiary.     

·         Oprogramowanie ransomware o nazwie Shade ujawniło zdolność do zmiany podejścia do ofiary: jeśli zainfekowany komputer był związany z usługami finansowymi, pobierało i instalowało oprogramowanie szpiegujące zamiast szyfrować pliki ofiary. 

·         Nastąpił znaczący wzrost liczby niewyrafinowanych trojanów ransomware niskiej jakości odznaczających się niedociągnięciami w programowaniu i niedbałymi komunikatami dotyczącymi okupu co zwiększało prawdopodobieństwo tego, że ofiary nigdy nie odzyskają swoich danych. 

Na szczęście w 2016 roku świat zaczął łączyć siły w celu odparcia ataków. Projekt No More Ransom, który został uruchomiony w lipcu, łączy organy ścigania i producentów z branży bezpieczeństwa w celu śledzenia i rozbijania dużych rodzin oprogramowania ransomware, pomagając ofiarom odzyskać swoje dane i podkopać lukratywny model biznesowy przestępców.   

Najnowsze produkty Kaspersky Lab są wyposażone w zaawansowane funkcje wspomagające walkę z oprogramowaniem ransomware. Ponadto firma udostępnia także darmowe narzędzie Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business, które może być pobierane i wykorzystywane przez wszystkie firmy niezależnie od stosowanego rozwiązania bezpieczeństwa.

Pełny raport „Kaspersky Security Bulletin 2016 – Temat roku: Rewolucja oprogramowania ransomware” jest dostępny na stronie https://kas.pr/A9bw. Tekst zawiera również porady odnośnie zachowania bezpieczeństwa i powody, dla których nigdy nie należy płacić okupu cyberprzestępcom.

Dalsze informacje dotyczące projektu No More Ransom są dostępne na stronie https://www.nomoreransom.org. 

Niniejsza informacja prasowa wchodzi w skład raportu „Kaspersky Security Bulletin 2016”, w ramach którego opublikowano już artykuł „Prognozy zagrożeń na 2017 rok” dostępny na stronie https://kas.pr/R3tY oraz „Liczba roku 2016: miliard szkodliwych programów w opartej na chmurze bazie danych Kaspersky Lab” dostępny na stronie https://kas.pr/FJJ7. W najbliższym czasie opublikowane zostaną także artykuły „Przegląd” oraz „Dane statystyczne”.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »